Odpowiedź prawnika: Zarząd nieruchomością małoletnich dzieci
Zgodnie z art. 101 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są zobowiązani sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pod ich władzą rodzicielską.
Rodzice są powołani z mocy prawa, do ochrony interesów majątkowych małoletnich dzieci. Ochrona ta przybiera różną postać w zależności od składników majątku dziecka, mogą to być bowiem czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające zwykły zarząd. W ramach zarządu (czynności zwykłego zarządu i przekraczających zwykły zarząd) rodzice są zobowiązani:
-
do czynności faktycznych, tj. remont budynku;
-
do czynności prawnych, tj. zaciąganie kredytu na remont budynku, obciążenie nieruchomości hipoteką, kupno - sprzedaż;
-
do czynności podlegających na reprezentowaniu dziecka przed sądem bądź innymi organami w kwestiach związanych z zarządem.
Czynności z zakresu zwykłego zarządu majątkiem dziecka, w przeciwieństwie do czynności przekraczających zwykły zarząd, nie podlegają kontroli sądu opiekuńczego. Niniejszy zarząd charakteryzuje się zwykłym korzystaniem z rzeczy bądź prawa i ma na celu utrzymanie poszczególnych przedmiotów w stanie niepogorszonym. Do niniejszych czynności należy zaliczyć m.in. wszelkie naprawy, remont budynku, wynajem lokalu it. Rodzice są bowiem zobowiązani do bieżącego zarządzania majątkiem dziecka z zachowaniem substancji rzeczy.

Jak wynika z powyższego są Państwo (jako rodzice - przedstawiciele ustawowo małoletnich dzieci) dokonywać wszelkich czynności związanych ze wspomnianą nieruchomością w celu utrzymania jej w odpowiednim stanie (zachowania substancji rzeczy). Do przedmiotowych obowiązków będzie należał również remont i wszelkie opłaty związane z niniejszą nieruchomością.
