Zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa

Pytanie:

"Złożyłem zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa na podstawie art.306 §1 kpk. W tym samym zażaleniu złożyłem drugie zażalenie na podstawie - art. 306 §3 kpk. Odnośnie zażalenia na odmowę wszczęcia śledztwa otrzymałem zawiadomienie, że sprawa została przekazana do sądu. Natomiast na drugie zażalenie nie otrzymałem żadnego pisma - czy nie powinna to być decyzja procesowa w formie postanowienia? Jak należy traktować zachowanie się prokuratury? "

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa

Przesłanki wniesienia zażalenia w trybie art. 306 §1 kpk lub w trybie art. 306 §3 kpk. są rozłączne. W pierwszym przypadku zażalenie jest wnoszone przez pokrzywdzonego (lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie), jeżeli nastąpiła odmowa wszczęcia śledztwa (a osoby te zostały o tym powiadomione). Tryb drugi przewidziany jest w sytuacji bezczynności organu.

W sytuacji pierwszej, jeżeli prokurator nadrzędny nie przychyla się do zażalenia na odmowę wszczęcia śledztwa – kieruje je do sądu.

Natomiast zażalenie na bezczynność organu nie podlega przekazaniu do sądu. Celem takiego zażalenia jest przymuszenie organu do działania. W opisywanej sytuacji, fakt wydania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa oznacza brak takiej bezczynności. Postanowienie w postępowaniu karnym wydaje się w sytuacjach wyraźnie wskazanych w przepisach. W odniesieniu do zażalenia na bezczynność organu, ustawa nie wskazuje, iż powinno być wydane postanowienie. Wydaje się, iż zażalenie takie ma ten skutek, iż prokurator nadrzędny może wydać odpowiednie wiążące polecenie zobowiązujące prokuratora do działania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika