Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Pytanie:

Do niedawna w moim mieście funkcjonował sklep z piwem na wynos. Wiosną został zamknięty, a na jego miejsce powstał nowy. W sklepie tym sprzedaje się piwo od rana do północy, a nawet i dłużej. Wieczorami schodzą się całe grupy alkoholików, by wypijać tam swoje ulubione trunki, a potem zaczepiają sąsiadów i zakłócają ciszę nocną. Znajomi mówią, że można tam kupić nawet wódkę spod lady. W jaki sposób mogę interweniować? Gdzie można sprawdzić czy ten sklep posiada zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Masz inne pytanie do prawnika?

18.7.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Co więcej sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, prowadzi się tylko w ściśle określonych punktach sprzedaży np. w sklepach branżowych ze sprzedażą napojów alkoholowych (tj. w sklepach w których roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych stanowi nie mniej niż 70% wartości sprzedaży ogółu towarów w tym sklepie. Dla wyjaśnienia dodamy, że napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu. W tej sytuacji sprzedaż w sklepie piwa i wódki wymaga zezwolenia wydanego przez wójta burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na położenie rzeczonego sklepu. Co więcej sprzedaż wódki w tymże sklepie będzie możliwa wówczas gdy sklep ten spełni warunki wymienione wcześniej dla sklepów branżowych ze sprzedażą napojów alkoholowych Do kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia na obrót napojami alkoholowymi zobowiązany jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który wydał zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oraz straż gminna lub członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Może Pan zatem zwrócić się do wymienionych powyżej organów o skontrolowanie czy rzeczony sklep posiada zezwolenie i czy jest ono wykonywane zgodnie z prawem. Żaden przepis ustawy nie przewiduje jednak jawności rejestru udzielonych zezwoleń na obrót napojami alkoholowymi, a tym samym możliwości skontrolowania czy sklep znajdujący się w Pana sąsiedztwie posiada odpowiedni dokument.

Porady prawne

Warto zauważyć, że zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych może być cofnięte, jeżeli co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy miało miejsce zakłócenie porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego. Taki sam skutek może mieć sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym.

Ponadto, zgodnie z art. 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:  

  • na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,  

  • na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników,  

  • w miejscach i w czasie masowych zgromadzeń,  

  • w środkach i obiektach komunikacji publicznej,    

  • w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.   

Zabrania się także (art. 14 ust. 2a) spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

Miejsce określane jako „za ścianą sklepu czy obok sklepu”, jeżeli jest to na ulicy czy jakimś placu, a alkohol nie jest spożywany np. w kawiarnianym ogródki, jest objęte zakazem. Osoba spożywająca tam alkohol podlega karze grzywny.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...

Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym zagadnień, które umożliwią gminom sprawniejsze realizowanie (...)

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Kto może hurtowo handlować napojami alkoholowymi?Wedle (...)

Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze

Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym (...)

Państwa unijne nie mogą ograniczać sprowadzania alkoholu

Państwa unijne nie mogą ograniczać sprowadzania alkoholu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpoznał niedawno wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony w ramach postępowania dotyczącego zajęcia skrzynek wina, przywiezionego do Szwecji z naruszeniem tamtejszej ustawy w sprawie napojów alkoholowych. W świetle szwedzkiej ustawy (...)

Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Jeśli masz zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych i dodatkowo chcesz sprzedawać alkohol podczas festynu czy pikniku, to potrzebujesz jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Dowiedz się, jak je uzyskać. Gdzie się zgłosić? Sprawę można załatwić w dowolnym (...)

Czy za sprzedanie piwa dziecku sklepikarz pójdzie z torbami?

Czy za sprzedanie piwa dziecku sklepikarz pójdzie z torbami?

W związku z publikacją w „Polsce" z 24 czerwca 2008 r. artykułu pt. „Za sprzedanie piwa dziecku sklepikarz pójdzie z torbami", Ministerstwo Zdrowia zażądało zamieszczenia wyjaśnienia następującej treści:Zakaz picia alkoholu na ulicach placach i w parkach (...)

Postulaty członków PKPP Lewiatan dot. ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Postulaty członków PKPP Lewiatan dot. ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

W związku komunikatem Ministerstwa Gospodarki o trwających w resorcie pracach nad przygotowaniem projektu ustawy o ograniczaniu barier prowadzenia działalności gospodarczej, PKPP Lewiatan przekazała postulaty swoich członków dotyczące ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości (...)

Działalność regulowana wymaga odrębnego wpisu

Działalność regulowana wymaga odrębnego wpisu

Osoby uruchamiające własny biznes muszą pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów działalności gospodarczej konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków potwierdzonych wpisem do rejestru działalności regulowanej lub koniecznością uzyskania zezwolenia. Konstytucyjna (...)

Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych

Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych

MF chce wspierać małych niezależnych producentów napojów alkoholowych Już od przyszłego roku gorzelnie należące do producentów owoców, mali producenci wina i napojów fermentowanych oraz miodów pitnych będą płacić o połowę niższą akcyzę. Zmiany (...)

Czy na alkoholach będą napisy informujące o ich szkodliwości?

Czy na alkoholach będą napisy informujące o ich szkodliwości?

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jakie napisy mają być umieszczane na alkoholach? Wedle zaproponowanych przez posłów przepisów podmiot wprowadzający do obrotu napój alkoholowy ma być (...)

Obowiązkowe kasy fiskalne. Duże zmiany dla 70 tysięcy firm

Obowiązkowe kasy fiskalne. Duże zmiany dla 70 tysięcy firm

Od 1 stycznia 2015 roku prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych tracą między innymi lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz świadczący usługi gastronomiczne. Ministerstwo Finansów rozpisało zmiany, dotyczące szacunkowo (...)

NIK o zapobieganiu patologiom w szkołach

NIK o zapobieganiu patologiom w szkołach

Dzieci i młodzież wciąż narażone są na zjawiska patologiczne w szkołach. Nasilają się tradycyjne formy przemocy słownej i fizycznej, a dodatkowo rozwijają się nowe, w cyberprzestrzeni. Szkoły od lat nie radzą sobie z problemem: nie diagnozują sytuacji, a nauczyciele nie zawsze potrafią (...)

Jakie piwo wypijemy na stadionie?

Jakie piwo wypijemy na stadionie?

Nieodłącznym atrybutem większości – pełnoletnich – kibiców jest kufel wypełniony złocistym trunkiem, niekoniecznie bezalkoholowym. Do niedawna nie było możliwości, aby cieszyć się nim wraz z innymi fanami w czasie kibicowania i obserwowania zmagań piłkarzy na żywo. Ustawa (...)

Alkohol kupimy także przez internet

Alkohol kupimy także przez internet

Ministerstwo Gospodarki chce zalegalizować handel alkoholem w sieci. Towar dostarczy do domu kurier, który będzie mógł poprosić nabywcę o dowód tożsamości. Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych zakłada umożliwienie sprzedaży trunków alkoholowych (...)

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać w 2021 roku i jakie warunki spełnić, żeby skorzystać z preferencji. ##baner## Kto (...)

Zaostrzony Kodeks karny skarbowy!

Zaostrzony Kodeks karny skarbowy!

Od 17 grudnia 2005 r. zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw. Wydłużenie przedawnienia Nowelizacja przewiduje wydłużenie okresów przedawnienia – również do czynów popełnionych przed wejściem w życie (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Przestępstwo oszustwa popełnione przez funkcjonariusza publicznego - opinia prawna

Przestępstwo oszustwa popełnione przez funkcjonariusza publicznego - opinia prawna

  Stan faktyczny Zostałem wprowadzony w błąd, a raczej oszukano mnie, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Chcę złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. To, że zostałem oszukany nie ulega wątpliwości, obawiam się jednak konsekwencji prawnych, które (...)

Jest decyzja. Będzie piwo na stadionach

Jest decyzja. Będzie piwo na stadionach

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. - Tak zwana specustawa przewidziała szereg rozwiązań zmierzających do skuteczniejszego zwalczania zachowań chuligańskich na stadionach – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Kto może hurtowo handlować napojami alkoholowymi?Wedle (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Akcyza w górę!

Akcyza w górę!

Propozycje zmiany rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego obejmują kilka obszarów: 1. Napoje alkoholoweProjekt przewiduje zmianę stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, wino, napoje fermentowane i produkty pośrednie.Należy (...)

Wracasz z podróży? Dowiedz się co możesz wwieźć do Unii Europejskiej

Wracasz z podróży? Dowiedz się co możesz wwieźć do Unii Europejskiej

Okres podróży wakacyjnych to czas kiedy przewożonych jest przez granicę znacznie więcej przedmiotów – nie tylko pamiątek i upominków z podróży ale także towarów nabytych dla samych podróżujących. Przepisy prawne tak unijne jak i wewnętrzne wskazują (...)

Czy na alkoholach będą napisy informujące o ich szkodliwości?

Czy na alkoholach będą napisy informujące o ich szkodliwości?

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jakie napisy mają być umieszczane na alkoholach? Wedle zaproponowanych przez posłów przepisów podmiot wprowadzający do obrotu napój alkoholowy ma być (...)

Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze

Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym (...)

Państwa unijne nie mogą ograniczać sprowadzania alkoholu

Państwa unijne nie mogą ograniczać sprowadzania alkoholu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpoznał niedawno wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony w ramach postępowania dotyczącego zajęcia skrzynek wina, przywiezionego do Szwecji z naruszeniem tamtejszej ustawy w sprawie napojów alkoholowych. W świetle szwedzkiej ustawy (...)

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy, podobnie jak podatek od towarów i usług, jest podatkiem pośrednim. Podatki pośrednie, stosownie do zapisów traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, są zharmonizowane na poziomie Unii Europejskiej. Harmonizacja podatków pośrednich, w tym również (...)

Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło

Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło

W przypadku bezumownego brexitu, Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie. Dla Polaków mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie może to oznaczać w przyszłości niższe świadczenia. Według różnych szacunków na Wyspach mieszka ok. miliona (...)

Zmiany dot. opłaty za reklamowanie napojów alkoholowych

Zmiany dot. opłaty za reklamowanie napojów alkoholowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, przedłożony przez ministra sportu i turystyki. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie (...)

Zasada wzajemnego uznawania w państwach Unii

Zasada wzajemnego uznawania w państwach Unii

Cassis de Dijon to francuski likier z zawartością alkoholu na poziomie 15 a 20%. Natomiast władze w Niemczech nie zgodziły się na import i wprowadzenie tego produktu na rynek (w tym reklamowania go tam) jako „likieru”, ponieważ prawo niemieckie przewidywało, iż tylko likiery owocowe (...)

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. (...)

Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych

Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych

MF chce wspierać małych niezależnych producentów napojów alkoholowych Już od przyszłego roku gorzelnie należące do producentów owoców, mali producenci wina i napojów fermentowanych oraz miodów pitnych będą płacić o połowę niższą akcyzę. Zmiany (...)

Wyższa akcyza na używki

Wyższa akcyza na używki

Nowelizacja przepisów przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki), susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych (...)

Rusza stosowanie CETA

Rusza stosowanie CETA

Rozpoczyna się tymczasowe stosowanie części handlowej CETA 21 września 2017 r. rozpoczyna się prowizoryczne stosowanie umowy o wolnym handlu, zawartej przez Unię Europejską z Kanadą (tzw. umowa CETA). Tymczasowe stosowanie Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej UE–Kanada (CETA) oznacza, (...)

Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...

Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym zagadnień, które umożliwią gminom sprawniejsze realizowanie (...)

Alkohol kupimy także przez internet

Alkohol kupimy także przez internet

Ministerstwo Gospodarki chce zalegalizować handel alkoholem w sieci. Towar dostarczy do domu kurier, który będzie mógł poprosić nabywcę o dowód tożsamości. Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych zakłada umożliwienie sprzedaży trunków alkoholowych (...)

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub świadczyć usługi, musisz przestrzegać praw konsumenta. Te prawa obejmują między innymi: gwarancję, rękojmię czy prawo do zwrotu towaru. Nie możesz też stosować w umowach klauzul niedozwolonych. Sprawdź, jakie prawa mają konsumenci. Kim jest (...)

Zakaz reklamy alkoholu w świetle Konstytucji i prawa europejskiego

Zakaz reklamy alkoholu w świetle Konstytucji i prawa europejskiego

  Polskie zakazy reklamy i promocji alkoholu nie należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. Sprawdźmy więc, na ile ustawodawca - w zgodnie z Konstytucją RP i prawem wspólnotowym - może te ograniczenia zwiększać. Wolność gospodarcza w Konstytucji Wolność gospodarcza jest (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Utrata koncesji na sprzedaż alkoholu (piwa)

Utrata koncesji na sprzedaż alkoholu (piwa)

Rodzice otworzyli sklep na obrzeżach 38 tys. miasta. Na otwarcie sklepu spożywczego przeznaczyli środki z kredytów, więc co miesiąc muszą spłacać raty kredytowe. Po pół roku działalności nie zdążyli zapłacić za koncesję na sprzedaż piwa, spóźnili się 2 dni z powodu braku pieniędzy. (...)

Sprzedaż alkoholu w lokalu będącym współwłasnością

Sprzedaż alkoholu w lokalu będącym współwłasnością

Prowadzę sklep spożywczy z alkoholem, w kamienicy jest 6 właścicieli lokali mieszkalnych i 2 lokale handlowe. Czy właściciele mogą nie wyrazić zgody na sprzedaż alkoholu w jednym lokalu? Nadmieniam, że prowadzę działalność w tym lokalu 12 lat. Inna osoba również prowadzi od 5 miesięcy (...)

Zezwolenie na prowadzenie ogródka piwnego

Zezwolenie na prowadzenie ogródka piwnego

Prowadzę działalność gospodarczą - pub. Pub posiada zagrodzony na stałe ogródek piwny. Posiadam zezwolenie na sprzedaż piwa i wykupioną koncesję. Czy muszę mieć specjalne zezwolenie na to, aby moi klienci spożywali piwo w ogródku piwnym? Zgodnie z ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (...)

Zezwolenie na alkohol

Zezwolenie na alkohol

Chcemy otworzyć sklep z alkoholami pow. 18%, pon. 18%, piwo, wino. Ile kosztują poszczególne koncesje na alkohol, jeśli chce się prowadzić sprzedaż detaliczną w sklepie? Przedsiębiorca rozpoczynający sprzedaż detaliczną alkoholu wnosi opłatę na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, (...)

Zwolnienie z opłaty skarbowej

Zwolnienie z opłaty skarbowej

NSA w uchwale z 6 maja 2003 r. stwierdził, iż opłata za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest opłatą o charakterze publicznoprawnym, o której mowa w art. 3 ustawy o opłacie skarbowej, który zwalnia z opłaty skarbowej czynności urzędowe, podania i załączniki do (...)

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Na terenie administrowanym przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej, w wielopiętrowym budynku mieszkalnym, znajduje się lokal gastronomiczny z koncesją na sprzedaż alkoholu (status lokalu - własnościowe prawo spółdzielcze), którego działalność budzi sprzeciw u wielu mieszkańców budynku. (...)

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Spółka z o.o. będzie zajmowała się dostawą artykułów spożywczych na statki, w tym dostawą alkoholu. Czy do takiej sprzedaży alkoholu wymagana jest koncesja na alkohol i jakie przepisy to regulują?   Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych, w tym dostawa alkoholu na statki pociągi i (...)

Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Uprzejmie proszę o w miarę obszerne przeanalizowanie problemu poprawnej interpretacji przepisu ustawy "antyalkoholowej" - art. 14 cyt." Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży (...)

Zgoda wspólnoty a sprzedaż alkoholu w restauracji

Zgoda wspólnoty a sprzedaż alkoholu w restauracji

Właściciel lokalu usługowego wynajął ten lokal na restaurację. Chce wystąpić do urzędu dzielnicy o wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu. Zarząd wspólnoty twierdzi że przed wystąpieniem o koncesje na alkohol musi on uzyskać zgodę wspólnoty. Tymczasem wyczytaliśmy w portalu informacyjnym (...)

Postępowanie dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Postępowanie dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Jak wygląda postępowanie, dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych? Aby cofnąć zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych musi zostać przeprowadzone postępowanie administracyjne. Postępowanie to może zostać wszczęte (...)

Pozwolenie na handel alkoholem w pobliżu szkoły

Pozwolenie na handel alkoholem w pobliżu szkoły

Pytanie dotyczy obowiązywania Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. W roku 2003, aby otrzymać koncesję na sprzedaż alkoholu nie było ograniczeń dotyczących odległości od szkoły czy ilości punktów sprzedaży w mieście. W tym roku urzędnik poinformował, że obowiązują te kryteria, ponieważ (...)

Koncesja na alkohol

Koncesja na alkohol

Od września 2005 roku prowadzę moją restaurację, w którą zainwestowałam wszystkie oszczędności oraz wzięłam kredyt. Sprzedaję tam również alkohol, na który mam koncesje opłacaną w ratach. Ostatnia rata płatna była do 30 września 2006 roku. Niestety z nadmiaru zajęć po prostu zapomniałam (...)

Sprzedaż alkoholu na telefon

Sprzedaż alkoholu na telefon

Posiadamy restaurację z koncesjami na sprzedaż alkoholu, chcemy uruchomić sprzedaż obiadów i napojów alkoholowych na telefon wraz z dostawą do domu klienta. Przy zamówieniu telefonicznym pozycje sprzedaży będą ujęte na paragonach fiskalnych. Czy jest prawnie dozwolony dowóz napojów alkoholowych (...)

Wyjątki w koncesji na alkohol

Wyjątki w koncesji na alkohol

Jakie są warunki i koszty uzyskania koncesji w przypadku zaopatrywania statkow, pociagow i samolotów? Warunki i koszty uzyskania zezwolenia w przypadku zaopatrywania statków, pociągów i samolotów cywilnych w przypadku sprzedaży hurtowej przedstawiają się następująco: obrót hurtowy w kraju (...)

Sprzedaż napojów alkoholowych a wybudowanie obok sklepu przedszkola

Sprzedaż napojów alkoholowych a wybudowanie obok sklepu przedszkola

Witam. Od wielu lat sprzedaję alkohol w małym sklepie. Niedaleko mnie zostało wybudowane przedszkole. Czy w związku z tym grozi mi utrata zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych? W sytuacji, gdy w danym miejscu była już prowadzona działalność związana ze sprzedażą alkoholu, a następnie (...)