Nieusprawiedliwiona nieobecność a wynagrodzenie

Pytanie:

"Pracownik z powodu nadużywania alkoholu ma nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, co doprowadziło do rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 52 kodeksu pracy. Czy przysługuje mu wynagrodzenie za dni nieobecności?"

Odpowiedź prawnika: Nieusprawiedliwiona nieobecność a wynagrodzenie

Przepis art. 80 Kodeksu pracy stanowi, iż wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną; za czas niewykonania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takiego wyjątku nie przewidziano jednak w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Warto tu przytoczyć Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 marca 1977 r., sygn. akt I PRN 28/77, w którym czytamy, iż „nieobecność pracownika w pracy jest faktem, z którym - w zależności od jego przyczyn - ustawa wiąże różne skutki prawne. Nieobecny i nie świadczący, w związku z tym, pracy pracownik nie zachowuje - w zasadzie - prawa do wynagrodzenia (art. 80 kp), naraża się na kary porządkowe przewidziane w przepisie art. 108 kp, na rozwiązanie z nim przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 kp) i in.”. Jeżeli nieobecność jest nieusprawiedliwiona, stanowi uchylanie się od pracy, to za ten okres pracownikowi wynagrodzenie nie przysługuje.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika