Zwrot kosztów szkolenia

Pytanie:

"Wiem, że zasadność zobowiązań w zamian za szkolenia reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - par. 6 w szczególności. Interesuje mnie fakt, po czyjej stronie leży udowodnienie zaistniałej sytuacji w przypadku par. 6, ust. 4, lit. 3 - mojej, czy pracodawcy, tj. czy wystarzy powiedzieć, że żona zmienia pracę, czy muszę to udowodnić? Terść tego dokumentu wygląda tak: \"W związku z moim udziałem w szkoleniu ............ (nazwa szkolenia) w dniach od ..... do ...... (data), którego koszt wynosi ..... zł netto (kwota), zobowiązuje się do zwrotu kosztów poniesionych przez Spółkę związanych z moim udziałem w szkoleniu oraz wszelkich kosztów pochodnych, tj. kosztów delegacji, dojazdów, noclegów itp. (zmniejszonych proporcjonalnie do okresu przepracowanego po ukończeniu szkolenia), w przypadku: - nieusprawiedliwionej nieobecności w szkoleniu, - rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem umowy o prace z mojej strony, - rozwiązania ze mną stosunku pracy przez Spółkę bez wypowiedzenia z mojej winy, w okresie trzech lat od daty zakończenia szkolenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę (jak wyżej) lub nie ukończenia powyższego szkolenia, nie zdania egzaminu wynikającego z poniższego szkolenia, bądź nie wzięcia udziału bez uzasadnionej przyczyny - upoważniam Spółkę do potrącenia wszystkich poniesionych przez Spółkę kosztów z przysługujących mi wszelkich wynagrodzeń za pracę.\" Na jakich warunkach jestem zmuszony zwrócić pracodawcy koszta? Jednorazowo w jakimś terminie, czy mogę sam ustalić, że spłacał będę w ratach? Mój okres wypowiedzenia to dwa tygodnie, w jaki więc sposób pracodawca będzie mógł zaspokoić swe żądania z moich wynagrodzeń (ostatnie zdanie w cytowanym tekście)?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów szkolenia

Powołany w pytaniu paragraf 6 przytoczonego rozporządzenia stanowi, iż zakład pracy zawiera z pracownikiem umowę (o szkolenia) określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Zgodnie z jego ustępem 2 pracownik, który otrzymał od zakładu pracy świadczenia i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata: 1) rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, 2) z którym zakład rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, 3) którego stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia pracy jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w czasie nauki, chyba że zakład pracy odstąpi od żądania zwrotu kosztów w części lub w całości. Pracownik, który otrzymał od zakładu pracy w/w świadczenia jest obowiązany, na wniosek zakładu pracy, do zwrotu kosztów tych świadczeń w części lub całości, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn przerwie naukę w szkole lub jej nie podejmie. Wynikałoby z tego, iż na tej podstawie pracownik ma obowiązek dokonać takiego zwrotu jednorazową wpłatą. Nie ma uprawnienia do samodzielnego określenia sposoby spłaty tych należności. Kwestie te powinien uzgodnić (najlepiej pisemnym porozumieniem) z swoim pracodawcą.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika