Zwrot kosztów w postępowaniu karnym

Pytanie:

"UrzÄ…d Skarbowy zawiadomiÅ‚ ProkuraturÄ™ o prawdopodobieÅ„stwie popeÅ‚nienia przeze mnie przestÄ™pstwa, posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ nie do koÅ„ca wiarygodnymi dowodami. Na podstawie tych dowodów przedstawiono mi zarzut i sprawa trafiÅ‚a do sÄ…du. Po oÅ›miomiesiÄ™cznym procesie zostaÅ‚em oczyszczony z zarzutów; udowodniÅ‚em, że dowody ujawnione przez zarówno UrzÄ…d Skarbowy, jak i ProkuraturÄ™, sÄ… nijakie, wrÄ™cz sfabrykowane. Strona przegrana nie wniosÅ‚a apelacji i wyrok siÄ™ uprawomocniÅ‚. Udowodnienie, że jestem niewinny, a wrÄ™cz - że „nie jestem wielbÅ‚Ä…dem” - kosztowaÅ‚o mnie 14 tys. zÅ‚. SÄ… to koszty zwiÄ…zane z adwokatem, opiniami prawnymi etc. Czy istnieje jakakolwiek podstawa prawna, abym mógÅ‚ ubiegać siÄ™ o zwrot poniesionych kosztów od strony przegranej? Mam na myÅ›li UrzÄ…d Skarbowy, bo to on byÅ‚ inicjatorem caÅ‚ego procesu, a konkretnie Naczelnik? OczywiÅ›cie posiadam wszelkie rachunki i faktury za poniesione koszty."

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów w postępowaniu karnym

Z pytania wynika, iż postępowanie toczyło się z urzędu. W sprawach z oskarżenia publicznego w razie uniewinnienia oskarżonego koszty procesu ponosi Skarb Państwa. Jednakże koszty należności adwokackich z tytułu występowania w sprawie obrońcy z wyboru Skarb Państwa ponosi tylko w uzasadnionych wypadkach. Sąd może w razie ich wystąpienia przyznać zwrot całości lub części wynagrodzenia jednego obrońcy. Zwrot może być uzasadniony sytuacją rodzinną, materialną lub podstawą uniewinnienia.

W procesie karnym o tym, kto, w jakiej części i zakresie ponosi koszty procesu, decyduje sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie. Jeżeli w orzeczeniu tym nie zamieszczono rozstrzygnięcia o kosztach, jak również gdy zachodzi konieczność dodatkowego ustalenia ich wysokości lub rozstrzygnięcia o kosztach postępowania wykonawczego, orzeczenie w tym przedmiocie wydaje odpowiednio sąd pierwszej instancji lub sąd odwoławczy. Sąd czyni to na posiedzeniu. W zasadzie nie ma przeszkód, by po uprawomocnieniu się wyroku złożyć wniosek o przyznanie zwrotu wynagrodzenia obrońcy, jednakże żądanie to może zostać uznane przez sąd za spóźnione w danych okolicznościach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika