Chcesz sprawdzić historię swoich e-recept i e-skierowań? Nie pamiętasz, jaką dawkę leku lekarz przepisał twojemu dziecku? Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i zyskaj dostęp do tych i wielu innych danych medycznych. IKP będzie ci potrzebne także do realizacji e-recept. Sprawdź, jak korzystać z IKP.
Czym jest Internetowe Konto Pacjenta (IKP)?
IKP to aplikacja internetowa, dzięki której łatwo, szybko i bezpiecznie sprawdzisz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej.

Z aplikacji skorzystasz na komputerze, tablecie lub smarftonie z dostępem do internetu.
Dlaczego warto korzystać z IKP?
Za pomocą IKP:
- odbierzesz i zrealizujesz e-recepty:
- od lekarza — nawet bez konieczności wizyty, jeśli potrzebujesz dalszego leczenia,
- od pielęgniarki lub położnej — zarówno po wizycie, jak i po konsultacji telemedycznej (na odległość),
- sprawdzisz i pobierzesz otrzymane e-recepty i e-skierowania,
- otrzymasz powiadomienia o wystawionych e-receptach i kody do ich realizacji — mailem lub esemesem,
- sprawdzisz historię swoich wizyt, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ),
- dasz innej osobie dostęp do swoich danych medycznych lub informacji o stanie swojego zdrowia.
Czego dowiesz się z IKP?
Dzięki IKP będziesz mieć w jednym miejscu:
- swoją dokumentację medyczną — na przykład e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala,
- informacje o:
- wysokości refundacji:
- kupionych leków i innych produktów medycznych,
- świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania,
- zaleconej dawce leków,
- zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.
- wysokości refundacji:
Wkrótce w IKP sprawdzisz także swoje deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej publicznej służby zdrowia (POZ).
Kto może korzystać z IKP?
Każdy, kto ma profil zaufany. Profil zaufany pozwala potwierdzić twoją tożsamość.
Usługa jest bezpłatna.
Ile trzeba czekać?
Twoje konto zostanie założone od razu — przy pierwszym logowaniu. Nie musisz się rejestrować.
Masz już konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP)? IKP automatycznie pobierze twoje dane z ZIP do IKP — pojawią się one w ciągu 24 godzin po pierwszym logowaniu.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1515).

Potrzebujesz porady prawnej?
Nowelizacja ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta
Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – bezpłatną aplikację internetową, która zapewni pacjentom dostęp do informacji o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. IKP umożliwi pacjentom (...)
Co jeśli dziecko zostało objęte kwarantanną lub izolacją?
Jeżeli Twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem – zostaje objęte kwarantanną. Jeśli natomiast ma pozytywny wynik testu – nałożona jest na niego izolacja. W obydwu przypadkach przysługuje Ci prawo do zasiłku i wolne w pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. ##baner## Czy (...)
Sejm przyjął nowelizację ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta. Zgodnie z przyjętą ustawą, będzie mogło zacząć (...)
Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19
Szczepionka przeciw COVID-19 Jak twierdzi rząd, szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Jak działa? Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także (...)
Uznanie szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego poza granicami Polski
Pojawił się komunikat nr 13 Ministra Zdrowia w sprawie uznania szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej oraz wydania Unijnego Certyfikatu COVID-19 (UCC). ##baner## Co wyjaśnił Minister Zdrowia? Jak szczepienie dokonane za granicą wprowadzić do (...)
17 maja 2019 r. - Dzień Osób z Niepełnosprawnością
Dzień Osób z Niepełnosprawnością 2019 M.in. ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem "Żyj aktywnie!". Wydarzenie organizuje w wielu miastach w całej Polsce. Będą to - w zależności od miejsca wydarzenia - spotkania z ekspertami ZUS, NFZ, PFRON, Biura (...)
EKUZ - gdy wyjeżdżasz turystycznie – wniosek on-line
Gdy wyjeżdżasz turystycznie – wniosek on-line tylko przez IKP lub ePUAP Od 1 października 2021 r. wniosek o EKUZ w związku z wyjazdem turystycznym złożysz on-line tylko przez: Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub ePUAP. Nie będzie możliwości złożenia wniosku przez e-maila. ##baner## Jak (...)
1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień
Każda pełnoletnia i w pełni zaszczepiona osoba ma szanse wygrać atrakcyjne nagrody w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Pieniądze, samochody i hulajnogi czekają na zwycięzców. Zaszczep się przeciw COVID-19 – to szansa na powrót do normalności oraz okazja na wygraną! (...)
Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do (...)
Jak przebiega szczepienie przeciwko COVID-19 i jak się do niego przygotować?
W jaki sposób można się zaszczepić przeciwko COVID-19? W jaki sposób można zapisać się na szczepienie? ##baner## Jak zapisujesz / rejestrujesz się na szczepienie? W tym celu możesz: zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989; skontaktować (...)
Unijny Certyfikat COVID w Twoim telefonie
Aplikacja na telefon Jeśli zainstalujesz aplikację mojeIKP, to Unijny Certyfikat COVID odbierzesz na Twoim telefonie lub tablecie i zawsze będziesz go mieć pod ręką. Unijny Certyfikat COVID (UCC) to międzynarodowy dokument elektroniczny, który ułatwia (...)
Od 1 maja 2021 r. Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) przestanie być aktywny. Jego dotychczasowi użytkownicy będą mogli korzystać już tylko z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). ##baner## Dane przeniesione Dane z nieaktywnego konta ZIP są przeniesione do Internetowego Konta Pacjenta. (...)
E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. ##baner## Największe (...)
Od 8 stycznia tylko e-recepty!
Koniec z papierowymi receptami. Od 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel. Przygotowania Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń (...)
E-skierowanie i inne elementy elektronizacji leczenia
Zaproponowane przez rząd zmiany wiążą się z trwającym pilotażem e-skierowania oraz wpisują się w działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące skrócenia czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co przewiduje projekt ustawy (...)
Od 1 grudnia br. e-ZLA będą obowiązkowe. To ma być ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy. Nie będzie wydłużania terminu dla e-zwolnień Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. (...)
Od 10 maja osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie z pierwszeństwem w punktach szczepień
Już wkrótce, bo od 10 maja, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin – poinformował w piątek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. ##baner## Konferencja (...)
E-recepta transgraniczna Jeżeli jesteś w innym kraju i potrzebujesz wykupić lek, który przepisał Ci lekarz, możesz wyrazić zgodę na Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Można ją zrealizować w Chorwacji, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA. Cross-border (...)
Co należy wiedzieć o kwarantannie?
Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Żeby rozwiać wątpliwości, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje na ten temat. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny! (...)
Szczepionki przeciwko COVID-19 już niedługo dostępne dla Polaków
Jak podał rząd, od początku epidemii ludzie na całym świecie wyczekiwali szczepionki, która powstrzyma rozprzestrzenianie się COVID-19. Dzięki miesiącom ciężkiej pracy naukowców już niedługo będzie można rozpocząć szczepienia. Będą one darmowe i dobrowolne. Polska (...)