20.1.2023

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

500+ na nowy okres świadczeniowy

Od kiedy składać wnioski o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy? 

Od 1 lutego 2023 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy.

Nowy okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Porady prawne

Wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy dostępne od 1 lutego 2023 r.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2023 r.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można złożyć za pośrednictwem:

• Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
  • bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety) – opcja dla rodziców i opiekunów;
  • portalu Emp@tia – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL;
  • bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę– opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL.

Terminy

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek:

• do 30 kwietnia 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
  • w maju 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • w czerwcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • w lipcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
  • w sierpniu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

500+ dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce:

• obywatelom UE/EFTA,
  • pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z  dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

500+ dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Osoby te powinny złożyć wniosek o świadczenie na formularzu SW-U, specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Wniosek o 500+ w aplikacji mZUS

Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy rodzice i opiekunowie będą mogli złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Funkcje aplikacji mZUS pozwalają na szybkie i wygodne wypełnienie i wysłanie wniosku na tablecie lub telefonie. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Nabór wniosków w programie „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy

Nabór wniosków w programie „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy

Od 1 lutego 2022 roku rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500+”. Należy je składać wyłącznie online. Wypłata świadczenia wychowawczego będzie bezgotówkowa. Obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania (...)

Zawnioskuj o 500+ na nowy okres świadczeniowy Już 1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków online o „500+” na nowy okres świadczeniowy. Dotyczy to rodzin zainteresowanych kontynuowaniem korzystania z tej formy wsparcia, jak i tych, które chcą dopiero dołączyć do rządowego (...)

Złóż wniosek o 500+

Złóż wniosek o 500+

Świadczenie 500 zł to wsparcie długofalowe Program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu (...)

Płaca minimalna w górę w 2019 r.!

Płaca minimalna w górę w 2019 r.!

Rząd ogłosił swą decyzję o podwyżce minimalnego wynagrodzenia na 2019 r. do 2250 zł Płaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł – to decyzja Rady Ministrów. Poinformowali o niej premier Mateusz Morawiecki i minister Elżbieta Rafalska. Podczas (...)

Wniosek o „500+” na nowy okres świadczeniowy złożysz już od 1 lutego

Wniosek o „500+” na nowy okres świadczeniowy złożysz już od 1 lutego

Program „Rodzina 500+” to największe wsparcie, jakie zostało zaproponowane polskim rodzinom po okresie transformacji. W sumie to już ponad 134 mld zł. – "1 lutego br. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy drogą elektroniczną" – wskazała minister (...)

500+ dla samotnych rodziców

500+ dla samotnych rodziców

Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia 500+.  Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian. Nadal jest to (...)

Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane są na warunkach określonych w ustawie z dnia  7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Komu przysługuje prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego? Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują: 1.     (...)

Aby zachować ciągłość wypłaty 500+, złóż wniosek do końca kwietnia

Aby zachować ciągłość wypłaty 500+, złóż wniosek do końca kwietnia

500 plus na okres świadczeniowy 2022/2023 - kiedy bez przerwy w wypłacie świadczenia Jeżeli wniosek o 500 plus na okres świadczeniowy 2022/2023 wpłynie do ZUS do 30 kwietnia, wypłata tego świadczenia będzie zrealizowana w czerwcu. Oznacza to, że zachowana zostanie ciągłość wypłaty 500 (...)

Dla kogo świadczenie „Dobry Start”?

Dla kogo świadczenie „Dobry Start”?

Na czym polega program „Dobry Start”? Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla (...)

Wniosek o 500+ do końca października

Wniosek o 500+ do końca października

Wsparciem programu „Rodzina 500 plus” do końca sierpnia br. objętych zostało prawie 4 mln dzieci. Trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres. Jeżeli złożymy go w październiku to mamy gwarancję otrzymania 500+ na cały okres świadczeniowy. Wnioski o świadczenie 500+ muszą być (...)

Rodzina 500+ w pigułce

Rodzina 500+ w pigułce

Program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1.200 zł w przypadku wychowywania (...)

Trwa nabór wniosków o świadczenie „500+”

Trwa nabór wniosków o świadczenie „500+”

Ponad 2,6 mln wniosków o świadczenie „500+” 1 lutego br. rozpoczął się nabór wniosków online na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”. Do tej pory rodzice złożyli ich już ponad 2,6 mln. – "Zachęcam do korzystania z wygodnej (...)

„Rodzina 500+” - rozpoczął się nowy okres świadczeniowy

„Rodzina 500+” - rozpoczął się nowy okres świadczeniowy

Rok 2021 przyniósł zmiany w programie „Rodzina 500+” – od teraz prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. – "Ten nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się właśnie dzisiaj. Przypominam, że tylko złożenie (...)

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+

Ważne informacje dla osób, które czekają na rozpatrzenie wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach obsługi świadczeń 500+ na okres świadczeniowy 2021/2022 i 2022/2023 przelał na konta rodziców ponad 5 mld złotych. Środki zostały przyznane dla 7,2 mln dzieci. (...)

Zmiany w programie „Rodzina 500+”

Zmiany w programie „Rodzina 500+”

2021 r. przynosi ważną zmianę związaną ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+”. Co jeszcze się zmieni? Czy poza zmianą związaną z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków (...)

W tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o „500+”

W tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o „500+”

Ważne informacje dla rodziców Jak przypomniał resort rodziny – w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”. – "Wniosek złożony w ubiegłym roku, czyli w terminie od 1 lipca 2019 r., (...)

Aby dalej otrzymywać świadczenie 500+, złóż wniosek

Aby dalej otrzymywać świadczenie 500+, złóż wniosek

Wnioski o 500+ na nowy okres już od 1 sierpnia Minął ponad rok od wprowadzenia rządowego Programu „Rodzina 500 +”. Program spełnia postawione przed nim cele – jest inwestycją w rodzinę, wyraźnie zredukował ubóstwo i przyczynił się do wzrostu urodzeń. Korzystanie ze (...)

Co jeśli ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

Co jeśli ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

Jakie są założenia nowej ustawy? Z dniem 1 października 2008 roku w życie weszły przepisy nowej ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która - po raz kolejny - zmienia zasady pomocy państwa dla osób, które mają trudności (...)

Emp@tia Dobry Start - Złóż wniosek o świadczenie „dobry start”

Emp@tia Dobry Start - Złóż wniosek o świadczenie „dobry start”

1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie z programu Emp@tia „Dobry Start”. To po 300 zł raz w roku dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny. Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. (...)

Co się zmieni w programie „Rodzina 500+”?

Co się zmieni w programie „Rodzina 500+”?

500 zł na każde dziecko – to największa zmiana w programie „Rodzina 500+” zapowiedziana w „Nowej Piątce PiS”; ale niejedyna. Inne zmiany w programie to m.in. objęcie świadczeniem dzieci przebywających w różnego typu placówkach opiekuńczo-wychowawczych, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:

PORADY PRAWNIKA

Skutki nieopłacenia składki OC

Skutki nieopłacenia składki OC

Jeżeli zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wypowiedziano umowy ubezpieczenia 0C i ubezpieczyciel naliczył zaległe składki, to jaki w tym przypadku jest termin przedawnienia tych opłat? Od jakiego (...)

Dokapitalizowanie spółki z o. o.

Dokapitalizowanie spółki z o. o.

Spółka posiada 1000 udziałów po 500 zł każdy, czyli kapitał zakładowy wynosi 500 000 zł. Jest 6 udziałowców (4x 200 uprzywilejowanych i 2 x po 100 zwykłych). Wg wyceny wartości spółki jej (...)

Nabycie gruntu rolnego o powierzchni ponad 500 ha

Nabycie gruntu rolnego o powierzchni ponad 500 ha

Rolnik prowadzi gospodarstwo na gruncie dzierżawionym od ANR. Jest to duże gospodarstwo, które przekracza powierzchnię 500 ha. Gdy Agencja będzie sprzedawała ten grunt, chce on skorzystać z przysługującego (...)

Skarga do WSA - wysokość wpisu

Skarga do WSA - wysokość wpisu

Chcę wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jakie są koszty sądowe? Do kosztów sądowych zalicza się opłaty sądowe (wpis i opłatę kancelaryjną ) oraz zwrot wydatków (...)

Spółka z o.o. z obcokrajowcem

Spółka z o.o. z obcokrajowcem

Chcę utworzyć sp. z o.o. z obywatelem Ukrainy, gdzie ja miałbym 51% udziałów a pozostałe udziały małżeństwo z obywatelstwem Ukrainy. Czy są przeszkody w utworzeniu takiej spółki z o.o.? Czy (...)

Koszty komornicze i zastępstwo adwokackie

Koszty komornicze i zastępstwo adwokackie

Dłużnik spłaca wierzytelność bezpośrednio wierzycielowi przy wszczętym postępowaniu egzekucyjnym. Jaką opłatę egzekucyjną naliczy komornik przy wszczętym postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli (...)

Jak uniemożliwić umieszczenie w KRD

Jak uniemożliwić umieszczenie w KRD

W związku z nie wywiązaniem się z umowy firmy świadczącej usługi internetowe usługobiorca tychże usług po rozwiązaniu umowy zatrzymał sprzęt będący własnością usługodawcy (firmy świadczącej (...)

Koszty zastępstwa w razie apelacji co do części

Koszty zastępstwa w razie apelacji co do części

Sąd gospodarczy zasądził na moją rzecz większą część dochodzonego roszczenia. Chciałbym złożyć apelację tak, żeby wyrok uwzględniał powództwo w całości. Oczywiście mogę ją przegrać (...)

Podział majątku

Podział majątku

Byli małżonkowie po rozwodzie chcą podzielić majątek, którego wartość szacują na 600 000 zł. Wniosek o podział chce złożyć była żona. Jaka jest w takim przypadku opłata sądowa? Czy jej (...)

Koszty w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Koszty w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Jakie są zasady i wysokość zwrotu kosztów w postępowaniu przed sądem administracyjnym? Jeżeli sąd uwzględnia skargę, to czy uwzględnia zwrot kosztów sądowych na rzecz skarżącego, w tym również (...)

Odstąpienie od umowy o dzieło a wynagrodzenie

Odstąpienie od umowy o dzieło a wynagrodzenie

Strony zawarły umowę o dzieło (dzieło ma charakter niepodzielny). Wynagrodzenie wykonawcy ustalone zostało na 1000 zł płatne w dwóch ratach po 500 zł (po zrealizowaniu połowy dzieła i po oddaniu (...)

Ważność ustnej umowy pożyczki, przekraczającej 500 zł.

Ważność ustnej umowy pożyczki, przekraczającej 500 zł.

Czy ustna umowa pożyczki, przekraczająca kwotę 500 zł, jest ważna w świetle przepisów Kodeksu Cywilnego? Ustawodawca nie przewidział dla umowy pożyczki szczególnej formy. Jednak zgodnie (...)

zgoda na wycięcie drzew

zgoda na wycięcie drzew

Planuję zakup działki, na której w pobliżu drogi znajdują się dwa drzewa. Są to duże drzewa, nie są to drzewa owocowe, ale nie są to również jakieś rzadkie, chronione gatunki.Czy wnioskodawca (...)

Zezwolenie na wycinkę drzewa

Zezwolenie na wycinkę drzewa

Na podstawie jakiego przepisu obecnie obowiązującego (styczeń 2010) wymagane jest zezwolenie na wycięcie drzewa. Obecnie podstawą do wymagania zezwolenia na usunięcie drzewa jest ustawa z dnia 16 (...)

Wypowiedzenie umowy najmu

Wypowiedzenie umowy najmu

Zawarłem umowę najmu lokalu mieszkalnego, którego jestem właścicielem. Okres trwania umowy określono jako : \"na dwa lata , z możliwością przedłużenia do pięciu lat\". Jak należy interpretować (...)

Uprzywilejowanie udziałów co do dywidendy

Uprzywilejowanie udziałów co do dywidendy

W sp. z o.o. jest dwóch wspólników, jeden ma 10 % udziałów a drugi 90 %. Kapitał spółki wynosi 1 000 000 zł (2000 udziałów po 500 zł). Wspólnicy zgadzają się na uprzywilejowanie udziałów (...)

FORUM PRAWNE

ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...)

Jakie alimenty od bezrobotnego?

Jakie alimenty od bezrobotnego? Jaką wysokość alimentów zasądzi sąd od bezrobotnego młodego faceta, który uchyla się od legalnej pracy? ja w pozwie wpisałam 400zł,bo sama zarabiam 700, ale jak (...)

Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko W jakiej wysokości sad może przyznac alimenty na dziecko jesli mój mąż zarabia ok 1600zł a ja nie pracuje? Chodzi tu o sytuację przyszłej matki(nie mężatki), która spodziewa (...)

co z alimentami gdy była żona wychodzi ponownie za maz

co z alimentami gdy była żona wychodzi ponownie za maz mam pytanie gdyż rozstałem sie z zona płace wysokie alimenty na dwie córki żona wyszła ponownie za mąż czy w związku z tym musze nadal (...)

POLISA POSAGOWA PZU

POLISA POSAGOWA PZU Poszukuję osób,które złożyły do sądu pozwy o wypłacenie należności z tytułu"polisa posagowa".Odwoływałam sie do PZU,ale bezskutecznie,dlatego chciałabym złożyc (...)

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

ZUS i zadłużenie

ZUS i zadłużenie Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym zaległości w Zusie obecnie (...)

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

Waloryzacja polisy PZU

Waloryzacja polisy PZU Witam. Mam polisę założoną przez rodziców w '84r. (ubezpieczenie uposażenia dzieci). Powinienem dostać teraz znaczną kwotę z PZU, lecz oni oferują mi śmieszne pieniądze. (...)

alimenty

alimenty alimenty na zone Alimenty na żone płaci się tylko 5 lat jeżeli z twojej winy zostało przez sąd uznane rozpad małżeństwa lub jeżeli żona jet niepełnosprawna nie zdolna do pracy wtedy (...)

ALIMENTY na żonę ?!

ALIMENTY na żonę ?! Jestem w trakcie rozwodu z orzekaniem o winie ze strony męża.. Od pięciu miesięcy jestem osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam zasądzone alimenty na dziecko w wysokości (...)

Porady prawne