Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku uczestnicy Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Po wejściu w życie ustawy będzie można złożyć deklarację wyboru ZUS. Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. Rząd przyjął ustawę o przekształceniu OFE, która ma wejść w życie w połowie tego roku.

Rząd przyjął projekt ustawy
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Obecny model funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przebudowany. OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. Rozwiązanie to daje realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu.
- "Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Sprawa jest prosta: było OFE, pieniądze były publiczne. Będzie IKE, pieniądze będą prywatne" – powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej i dodał: - "Tworzymy podstawy dla systemowego gromadzenia oszczędności na "jesień życia", a przy tym zatrzymujemy szkodliwy odpływ kapitału z polskiej giełdy".
Zgodnie z projektem ustawy transfer środków nastąpi na początku 2022 roku. Wtedy Powszechne Towarzystwa Emerytalne obecnie prowadzące OFE staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych prowadzącymi specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), w które przekształcą się dzisiejsze Otwarte Fundusze Emerytalne.
Większość oszczędzających w OFE będzie miała wybór. Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do października 2022 r. osiągną wiek emerytalny, w przypadku których, z uwagi na tzw. „suwak” (obecnie obowiązujące systematyczne przekazywanie pieniędzy uczestników OFE do ZUS, rozpoczynające się na 10 lat przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego), większość środków z OFE została już przekazana do ZUS. Tak więc w ich przypadku, na rachunkach w OFE zostały już niewielkie kwoty. Umożliwienie pozostawienia ich na IKE, nie da dodatkowych zysków z uwagi na krótki czas potencjalnego inwestowania tych środków.
Prowadzące IKE specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE, będą inwestowały na rynku kapitałowym z odpowiednim określeniem poziomu ryzyka. Będzie też specjalny mechanizm przenoszenia aktywów do subfunduszu bardziej pasywnego, mniej podatnego na wahania rynku, w ciągu 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Jak zapewnia rząd, dzięki zmianom, wzrosną oszczędności emerytalne Polaków poprzez upowszechnienie IKE oraz odbudowane zostanie zaufanie do systemu emerytalnego. Chodzi o jasne oddzielenie systemu dobrowolnego i prywatnego oraz powszechnego i obowiązkowego.
- W OFE pieniądze były publiczne, natomiast w IKE będą prywatne.
- Obecnie w otwartych funduszach emerytalnych jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9 689 zł.
Solidarna sprawiedliwość
Z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15% aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Do jej zapłaty, w dwóch transzach będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. Środki z tej opłaty trafią w 2022 r. w dwóch transzach do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.
Jasne zasady
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w OFE. W ustawie zapisano wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. W OFE pieniądze były publiczne – przesądził o tym, w orzeczeniu z 2015 r., Trybunał Konstytucyjny. W IKE pieniądze będą prywatne, z ustawową gwarancją własności.
- "Zakładamy, że IKE staną się dla Polaków powszechnym sposobem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa" – mówił wiceminister Waldemar Buda.
Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu.
Na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz IKE będzie mógł dobrowolnie do niego dopłacać i te dopłaty będą mogły być wycofane na dotychczasowych zasadach. Jedynie kwota pochodząca z OFE będzie zawsze "znaczona" i jej wypłata będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Najważniejsze rozwiązania
OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte prowadzące IKE. Każdy ubezpieczony będzie miał prawo wyboru – domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na IKE, z możliwością jego dalszego dobrowolnego zasilania. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności, czy dostarczania dokumentów przez oszczędzających.
Pieniądze zgromadzone w IKE będą prywatne i dziedziczone – w przeciwieństwie do środków w ZUS.
W przypadku, gdy członek OFE skorzysta z prawa do złożenia deklaracji o przeniesieniu jego pieniędzy do ZUS, wówczas środki te zostaną w całości zapisane na koncie ubezpieczonego prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna od jakiegokolwiek podatku.
Ze względu na to, że emerytury z ZUS są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT stawką 17 proc. lub 32 proc. – aby zachować równowagę – ze środków OFE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE.
Opłata zostanie rozłożona na 2 raty, obie płatne w 2022 r. Płatnikiem będą specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte powstałe z przekształcenia OFE.
Dzięki opłacie zapewnione zostanie równe traktowanie uczestników OFE przenoszących aktywa do IKE oraz ubezpieczonych w ZUS.
W ramach IKE, środki pochodzące z OFE będą wyodrębnione i będą mogły zostać wycofane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ponadto, aby zapewnić bezpieczeństwo tych środków, w funduszach prowadzących IKE będą wydzielone dwa subfundusze. W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną.
Koniec z tzw. „suwakiem” OFE
Jednym z głównych założeń reformy jest także likwidacja tzw. „suwaka”, który obecnie pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE. 10 lat przed emeryturą zaczynają one być stopniowo przekazywane do ZUS.
Po zmianie, stworzone zostaną podstawy dla systemowego gromadzenia oszczędności emerytalnych, a przy tym zatrzymany zostanie szkodliwy odpływ kapitału z Giełdy Papierów Wartościowych. Mechanizm „suwaka” zabiera bowiem z GPW kapitał, który mógłby służyć rozwojowi polskiej gospodarki.
Dzięki reformie, IKE wraz Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wzmocnią finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów. Jednocześnie zbudują one kapitał dla rozwoju i zwiększą możliwości inwestycyjne państwa.
Wejście w życie i obowiązujące terminy
Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r.Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS został wyznaczony od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r.Przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r.
Potrzebujesz porady prawnej?
Środki z OFE trafią do IKE lub ZUS
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej. Przekształcenie OFE w IKE pozwoli (...)
Kiedy przekształcenie OFE w IKE?
Twoje pieniądze – Twój wybór. Sejm przyjął ustawę o przekształceniu OFE w IKE Bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – taki (...)
Projekt przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. ##baner## Jakie najważniejsze rozwiązania przewiduje (...)
OFE w IKE – pozytywna decyzja Stałego Komitetu Rady Ministrów
Przekształcenie OFE w IKE gotowe do rozpatrzenia przez rząd. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne otrzymał pozytywną rekomendację Stałego Komitetu Rady Ministrów. Projekt (...)
Przekształcenie OFE w IKE coraz bliżej
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (...)
Środki z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne
Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 (...)
Ważne zmiany dla odkładających na emeryturę w IKZE
14 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. OFE, m.in. te, które mają zachęcić do oszczędzania na IKZE. Cała ustawa, która ma dać Polakom wybór, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE, ma wejść w życie 1 lutego. Chodzi o ustawę o zmianie niektórych (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Z uwagi na skalę reformy przewidziano stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów do programu w okresie 2 lat, począwszy od 1 stycznia 2019 r. – od największych przedsiębiorstw, (...)
Co należy wiedzieć o kwarantannie?
Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Żeby rozwiać wątpliwości, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje na ten temat. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny! (...)
Emerytura z OFE czy tylko z ZUS? Jaka jest procedura?
Od 1 kwietnia do końca lipca Polacy mogą wybierać między OFE a ZUS. Czas na decyzję mają do końca lipca. Wybór, przed którym od 1 kwietnia stoi ponad 16 milionów Polaków, jest następujący: albo całość składki emerytalnej będzie wędrować do ZUS albo będzie podzielona między ZUS a (...)
ZUS czy OFE? – jak dokonać wyboru
Od 1 kwietnia 2014 roku każdy ubezpieczony posiadający środki w OFE zostaje postawiony przed wyborem czy część jego składki nadal będzie obracana przez fundusze emerytalne czy też wróci do ZUS. Warto podkreślić, że przedmiotem wyboru jaki stawia przed ubezpieczonymi ustawodawca jest (...)
Działalność gospodarczą można założyć bez wychodzenia z domu, chociaż potrzebny jest do tego zaufany profil na ePUAP albo podpis elektroniczny. Otwierając firmę, warto jednak już na początku uzyskać profil zaufany, co ułatwi w przyszłości kontakty z urzędami. Osoba fizyczna, która (...)
Tyle wyniosą obciążenia podatkowe w 2014 r.
Czteroosobowa rodzina, która osiąga dochód na poziomie średniej krajowej, w 2014 roku odda państwu w formie PIT, składek ZUS, VAT i akcyzy prawie 23 tys. zł. Tax Care sprawdził, jaką część zarobionych i wydatkowanych przez nas w ciągu roku pieniędzy potrąca państwo w formie różnego (...)
Pozapłacowe koszty pracy największym ciężarem dla małych firm
Największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są pozapłacowe koszty zatrudnienia - tak uważa 32 proc. ankietowanych przez Tax Care i Idea Bank mikroprzedsiębiorców. Niemal równie istotnym ograniczeniem jest utrudniony dostęp do finansowania. W badaniu sondażowym, przeprowadzonym (...)
Poręczenie spłaty kredytów udzielonych spółce z o.o. w upadłości - opinia prawna
Stan faktyczny Wspólnie z żoną jesteśmy wspólnikami i zarządem sp. z o. o. Spółka jest w upadłości likwidacyjnej. Poręczaliśmy spółce kredyty jak i zabezpieczaliśmy je hipoteką na prywatnej nieruchomości. Obecnie mamy kupca na tą nieruchomość. Bank udzielił spółce 3 kredytów. (...)
PKPP Lewiatan uważa, że podjęcie prac nad zmianą przepisów regulujących zasady oszczędzania na IKE oraz PPE mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju III filara. Za szczególnie istotną uważamy propozycję zwiększenia rocznego limitu wpłat na IKE oraz uelastycznienia zasad (...)
Harmonogram przekształcenia OFE w IKE
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Znamy harmonogram zmian Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na (...)
Zachęty do oszczędzania na przyszłą emeryturę...
Jaki projekt przygotowal rząd? Na posiedzeniu 23 września br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz niektórych innych ustaw. Zajmuje się nim obecnie Sejm. Nowe rozwiązania mają zachęcić Polaków (...)
Od wejścia w życie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) do końca grudnia 2004 roku założono około 175,5 tys. kont, wynika z pierwszego sprawozdania o IKE - podało Ministerstwo Polityki Społecznej w przesłany PAP w poniedziałek komunikacie. MPS otrzymało od organów nadzoru pierwsze (...)
Konsultujemy projekt zmian w ustawie o IKE oraz o PPE
PKPP Lewiatan przekazuje do konsultacji projekt nowelizujący ustawę o indywidualnych kontach emerytalnych oraz ustawę o pracowniczych programach emerytalnych. Projekt przewiduje:zwiększenie rocznego limitu wpłat na IKE, tak aby wynosił on trzykrotność średniego wynagrodzenia miesięcznego w (...)
Środki z OFE trafią do IKE lub ZUS
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej. Przekształcenie OFE w IKE pozwoli (...)
Kiedy przekształcenie OFE w IKE?
Twoje pieniądze – Twój wybór. Sejm przyjął ustawę o przekształceniu OFE w IKE Bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – taki (...)
Projekt przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. ##baner## Jakie najważniejsze rozwiązania przewiduje (...)
OFE w IKE – pozytywna decyzja Stałego Komitetu Rady Ministrów
Przekształcenie OFE w IKE gotowe do rozpatrzenia przez rząd. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne otrzymał pozytywną rekomendację Stałego Komitetu Rady Ministrów. Projekt (...)
PKPP Lewiatan uważa, że podjęcie prac nad zmianą przepisów regulujących zasady oszczędzania na IKE oraz PPE mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju III filara. Za szczególnie istotną uważamy propozycję zwiększenia rocznego limitu wpłat na IKE oraz uelastycznienia zasad (...)
Harmonogram przekształcenia OFE w IKE
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Znamy harmonogram zmian Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na (...)
Przekształcenie OFE w IKE coraz bliżej
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (...)
Zachęty do oszczędzania na przyszłą emeryturę...
Jaki projekt przygotowal rząd? Na posiedzeniu 23 września br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz niektórych innych ustaw. Zajmuje się nim obecnie Sejm. Nowe rozwiązania mają zachęcić Polaków (...)
Od wejścia w życie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) do końca grudnia 2004 roku założono około 175,5 tys. kont, wynika z pierwszego sprawozdania o IKE - podało Ministerstwo Polityki Społecznej w przesłany PAP w poniedziałek komunikacie. MPS otrzymało od organów nadzoru pierwsze (...)
Konsultujemy projekt zmian w ustawie o IKE oraz o PPE
PKPP Lewiatan przekazuje do konsultacji projekt nowelizujący ustawę o indywidualnych kontach emerytalnych oraz ustawę o pracowniczych programach emerytalnych. Projekt przewiduje:zwiększenie rocznego limitu wpłat na IKE, tak aby wynosił on trzykrotność średniego wynagrodzenia miesięcznego w (...)
Środki z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne
Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 (...)
Ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Na czym polega ubezpieczenie emerytalne? Ubezpieczenie emerytalne jest to ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy z powodu starości. Osoby, które opłacają składkę, zapewniają sobie w ten sposób dochód w momencie zaprzestania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku (...)
Przez ostatni rok spadła liczba kont IKE w bankach i PZU Życie. To paradoks, bo gromadzonych na nich środków nie dotknęła giełdowa bessa. Z danych zebranych przez „Rz” od instytucji finansowych – w sumie 25 firm oferujących indywidualne konta emerytalne (IKE) – wynika, (...)
Ważne zmiany dla odkładających na emeryturę w IKZE
14 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. OFE, m.in. te, które mają zachęcić do oszczędzania na IKZE. Cała ustawa, która ma dać Polakom wybór, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE, ma wejść w życie 1 lutego. Chodzi o ustawę o zmianie niektórych (...)
UOKiK upomina dom maklerski. Chodzi o prawa po śmierci
Sprzedaż zgromadzonych przez konsumenta aktywów nastąpi w niektórych sytuacjach według własnego uznania przedsiębiorcy - to postanowienie stosowane przez Dom Maklerski BDM w Bielsku-Białej. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że jest niedozwolone.W wyniku kontroli umów o indywidualne (...)
Osoby pracujące poza granicami naszego kraju będą mogły założyć IKE i na nim oszczędzać (...) Po zmianach wynikających z projektu nowelizacji tej ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej takie prawo będzie miała osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat. (...) (...)
Jak zachęcić do oszczędzania na emeryturę?
Jest pomysł na zachętę do odkładania na emeryturę. Będzie i ulga w podatku. Jeśli uda się zebrać 100 tys. podpisów, a Sejm powie tak. (...) Tylko 1,1 tys. firm prowadzi dla pracowników program emerytalny. Jeszcze mniej inicjatywy wykazują sami zainteresowani. Z 15,2 mln pracujących tylko (...)
Zaledwie półtora tysiąca złotych mamy średnio na swoich Indywidualnych Kontach Emerytalnych, na których oszczędzamy w tzw. III filarze. Polacy, zamiast dokładać tam pieniędzy, masowo je wycofują. Bo lokaty są kiepsko oprocentowane, a los przyszłych emerytów niepewny. (...) Bo IKE są nisko (...)
Od stycznia ruszają nowe konta emerytalne
IKZE, czyli indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, będą mogły prowadzić banki, biura i domy maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe i funduszy inwestycyjnych oraz powszechne towarzystwa emerytalne, zarządzające funduszami emerytalnymi. Dotychczas zezwolenie z Komisji Nadzoru Finansowego (...)
Co należy wiedzieć o kwarantannie?
Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Żeby rozwiać wątpliwości, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje na ten temat. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny! (...)