18.3.2023

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Bezpieczeństwo w sieci

Nowe niebezpieczeństwa

Postęp technologiczny gna do przodu. Jednym z efektów tej zmiany, jest także stale wzrastająca liczba zagrożeń związanych z utratą danych, na które narażeni się użytkownicy nowych technologii. Rozwoju nie jesteśmy w stanie zatrzymać, ale możemy tak postępować, aby nie narazić się na utratę naszych danych osobowych czy prywatności.

Porady prawne

Przede wszystkim niezwykle istotna jest wysoka świadomość każdego użytkownika Internetu i urządzeń podłączonych do globalnej sieci (np. smartphonów), która pozwoli zminimalizować ryzyko niesione przez nieumiejętnie używaną technologię. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zyskać większą kontrolę nad własnymi danymi osobowymi w Internecie. Dotyczy to wszystkich internautów, a zwłaszcza dzieci i młodzieży.

Obecnie jest konieczne, aby wszyscy rozumieli szanse i zagrożenia płynące z rozwoju technologii. UODO od wielu lat edukuje Polaków, jak mogą świadomie korzystać z dobrodziejstw rozwoju technologicznego i jednocześnie korzystać z praw, które przysługują im m.in. na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Dotyczy to w szczególności dzieci i młodzieży. Dlatego UODO realizuje ogólnopolski program edukacyjny "Twoje dane - Twoja sprawa", poprzez który w formie webinarów oraz tematycznych porad upowszechniania wiedzę o prawie ochrony danych i prywatności, a także ryzykach związanych z przetwarzaniem danych osobowych podczas korzystania z nowych technologii przez młode pokolenie.

Równolegle coraz częściej swe działania Urząd adresuje także do seniorów, którzy także chętnie sięgają po Internet, ale potrzebują wsparcia ekspertów i dobrych praktyk, jak z niego korzystać, aby nie narazić się na utratę danych.

UODO zachęca do  bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych i przypomniał kilka najważniejszych kwestii związanych z ochroną danych osobowych podczas korzystania z nowych technologii. Poniżej porady dla internautów.

Zadbaj o zróżnicowane i silne hasła logowania

Hasło powinno być trudne do odgadnięcia i zawierać duże/małe litery, cyfry oraz znaki specjalne­ – hasła z większą liczbą znaków są mniej podatne na złamanie w krótkim czasie. Nie zaleca się zapamiętywania haseł w pamięci przeglądarki lub w aplikacji na urządzeniu. Nie należy także używać tej samej nazwy użytkownika w połączeniu z identycznym hasłem we wszystkich aplikacjach, z których korzystasz.

Dopasuj ustawienia prywatności konta w mediach społecznościowych

Ustaw je tak, aby dostęp do prywatnych informacji, danych osobowych, zdjęć, komentarzy na Twoim profilu w mediach społecznościowych miały jedynie zaufane osoby, będące w gronie Twoich znajomych. Rozważ także, czy Twój profil powinien być widoczny dla zewnętrznych wyszukiwarek.

Uważaj, jakimi informacjami, ale też zdjęciami lub filmami, dzielisz się z innymi 

Opublikowane przez Ciebie dane mogą zostać wykorzystane wbrew Twoim intencjom. Przykładowo, Twoje zdjęcia i zdjęcia najbliższych, mogą być wystawione na ocenę innych osób, a ewentualna ich reakcja i komentarze mogą okazać się raniące, dokuczliwe, a nawet wulgarne. Pamiętaj, że osoba której zdjęcia zamieszczasz powinna być co najmniej poinformowana o tym fakcie. Uszanuj brak zgody innych osób na rozpowszechnianie informacji o nich. Raz opublikowana informacja, treść bądź fotografia może pozostać w cyberprzestrzeni już na zawsze, a konsekwencje złych wyborów ciągnąć się latami.

Nie ujawniaj zbyt wielu informacji o sobie

Media społecznościowe nie są odpowiednimi miejscami do dzielenia się danymi/informacjami takimi, jak adres zamieszkania, numer telefonu czy miejsce pracy rodziców. Uważaj na zamieszczenie zdjęć lub nagrań pozwalających osobie nieznajomej zlokalizować miejsce Twojego pobytu. Ponadto nie zamieszczaj zdjęć np. legitymacji szkolnej, dowodu tożsamości, karty płatniczej, druków zawierających dane osobowe, kart pokładowych czy prawa jazdy. Należy mieć świadomość, że dane osobowe lub dane kontaktowe mogą pozyskać przestępcy, którzy zechcą wykorzystać je przeciwko Tobie lub Twoim najbliższym.

Uważaj na zaproszenia od nieznanych użytkowników

Bądź ostrożny i nie akceptuj automatycznie zaproszeń do grona znajomych lub obserwowania od obcych osób. Osoba podająca się za Twojego rówieśnika, może okazać się w rzeczywistości zupełnie kimś innym, dlatego należy być ostrożnym przy zawieraniu nowych znajomości w sieci. Pamiętaj też, że ktoś obcy może się podszyć także za Twojego bliskiego, przejmując wcześniej jego tożsamość w sieci.

Uważaj na tzw. phishing

Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych działań zmierzających do kradzieży loginów i haseł, które dotyczy również portali społecznościowych. Hakerzy rozsyłają odsyłacze do fałszywych serwisów społecznościowych, do złudzenia przypominających te, z których korzystasz na co dzień. Po kliknięciu w taki link i wprowadzeniu danych do logowania cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do Twoich danych.

Uważaj na szkodliwe oprogramowanie, które może być przesyłane za pomocą komunikatorów

Zachowaj czujność, zanim otworzysz otrzymany link, upewniając się, że pochodzi z zaufanego źródła. Hakerzy, wykorzystując nieuwagę użytkownika, rozsyłają linki do zainfekowanych stron lub dodają złośliwe rozszerzenia do przeglądarek, dzięki czemu mogą przejąć kontrolę nad kontem użytkownika.

Uważaj na publiczne lub niezabezpieczone połączenia internetowe 

Nie loguj się do serwisów społecznościowych podczas korzystania z otwartych sieci, ponieważ może to grozić udostępnieniem Twoich danych cyberprzestępcom.

Źródło: uodo.gov.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Media społecznościowe a bezpieczeństwo danych

Media społecznościowe a bezpieczeństwo danych

Wydarzenia ostatnich dni odnośnie bezpieczeństwa danych w mediach społecznościowych pokazały, że ten aspekt korzystania z sieci musi być traktowany przez wszystkich użytkowników priorytetowo. Gigantyczna ilość prywatnych danych, przechowywanych obecnie na serwerach, media (...)

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Jedno hasło, jedno konto – to jedna z zasad, o której warto pamiętać, korzystając z sieci. Jeśli nie stosujecie, czas to naprawić. Resort cyfryzacji radzi, jak podbijać Internet z głową. Internet, bezpieczeństwo, hasło, Wi-Fi, Bluetooth, sieć, dane, telefon, smartfon, (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

#selfietime - dbaj o swój wizerunek i bezpieczeństwo media społecznościowe, Facebook, zdjęcia, lokalizacja, dane, wizerunek, informacje, Internet, sieć, smartfon, komputer, geolokalizacja, profil

Czy twój produkt jest bezpieczny? - obowiązki przedsiębiorcy w zakresie bezpieczeństwa produktów

Czy twój produkt jest bezpieczny? - obowiązki przedsiębiorcy w zakresie bezpieczeństwa produktów

Kto odpowiada za bezpieczeństwo produktów? Jak stanowi ustawa z 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa produktów ciąży na producencie i dystrybutorze. Wyczerpująca informację na temat, kto w rozumieniu niniejszej (...)

COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego

COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przetłumaczyła i udostępniła polską wersję przewodnika pn. „COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego”, które są istotne dla sektora spożywczego, w szczególności (...)

Wizerunek dziecka w sieci

Wizerunek dziecka w sieci

Publikujesz zdjęcie swojego dziecka na portalu społecznościowym? Czy dzieląc się z innymi radością i dumą ze swoich dzieci, myślisz jednocześnie o zagrożeniach wynikających z publikacji zdjęć? Trzeba pamiętać, że treści, które udostępniamy w internecie, (...)

Oferty-pułapki w sieci

Oferty-pułapki w sieci

Sprawdź, czy dasz się złapać Drugi laptop za darmo, wakacje życia na Zanzibarze, 6 tys. dolarów zarobku dziennie? Uważaj, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe. Zanim podasz swoje dane i zapłacisz, orzustwo, wyłudzenie, oferta, pułapka, sieć, internet, sprzedawca

Zakres prawa własności a bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe w przypadku podziemnych urządzeń przesyłowych

Zakres prawa własności a bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe w przypadku podziemnych urządzeń przesyłowych

Z uwagi na istniejącą w Polsce, rozbudowaną sieć urządzeń przesyłowych, zwłaszcza linii elektrycznych, sieci gazowych i wodociągowych, jak również znaczną liczbę spraw sądowych, których przedmiotem są roszczenia dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości przez (...)

Jak zgłosić plan inwestycyjny dot. sieci telekomunikacyjnej?

Jak zgłosić plan inwestycyjny dot. sieci telekomunikacyjnej?

W ramach konsultacji społecznych obszarów białych NGA Ministerstwo Cyfryzacji zbiera plany inwestycyjne dotyczące infrastruktury sieci NGA na lata 2019 - 2022. Podpowiadamy, jak zgłosić plan, żeby został on uznany za wiarygodny. Dlaczego warto zgłos plan inwestycyjny, UKE, sieci szerokopasmowe, (...)

Wakacje 2014: uważaj na dopalacze i pigułki gwałtu

Wakacje 2014: uważaj na dopalacze i pigułki gwałtu

Pigułki gwałtu i dopalacze można z łatwością kupić, np. w sieci. Dlaczego? Czy nie ma regulacji, które zakazywałyby sprzedaży środków, które nie powinny być legalne? Sprzedam pigułki gwałtu To nie do uwierzenia, ale w sieci możliwe jest kupienie pigułek gwałtu czy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Jakiego rodzaju prace są pracami o szczególnym charakterze?

Jakiego rodzaju prace są pracami o szczególnym charakterze?

Jakiego rodzaju prace są pracami o szczególnym charakterze? Są to następujące zajęcia:Pracami o szczególnym charakterze są:· Prace pilotów statków powietrznych (pilot, instruktor).· Prace kontrolerów ruchu lotniczego.· Prace mechaników lotniczych (...)

Uprawnienia palacza kotłów i SEP do 1 KW

Uprawnienia palacza kotłów i SEP do 1 KW

Chciałbym przeprowadzić szkolenie w zakresie palacz kotłów i SEP do 1 KW. Prowadzę działalność szkoleniową jako osoba fizyczna. Jakie wymagania muszę spełnić (program, kadra, egzamin)? Zgodnie z prawem energetycznym, osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji określonych (...)

Obowiązki korzystającego z instalacji gazowej

Obowiązki korzystającego z instalacji gazowej

Jakie obowiązki nakłada na użytkownika lokalu, korzystającego z instalacji gazowej, polskie prawo? W czasie użytkowania instalacji gazowej użytkownik lokalu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych (...)

Przyłączenie budynku do energii elektrycznej

Przyłączenie budynku do energii elektrycznej

Wystąpiłem o podpisanie umowy o dostawę energii elektrycznej do remontowanego budynku. Budynek był odłączony od 1,5 roku od dostaw energii elektrycznej, ponieważ nie był w żaden sposób używany. Żadne warunki techniczne dotyczące przyłączenia energii nie zostały zmienione (ta sama instalacja (...)

Podsłuchiwanie rozmów

Podsłuchiwanie rozmów

Czy za podsłuchiwanie rozmów innych osób można ponieść odpowiedzialność karną? Dla odpowiedzi na powyższe pytanie kluczowa jest treść art. 267 ustawy Kodeks karny. art. 267 k.k.§1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, (...)

Drogi wewnętrzne i przyłącza

Drogi wewnętrzne i przyłącza

Po złożeniu wniosku do gminy o podział nieruchomości uzyskałem pozytywną decyzję podziałową, w której wydzielono kilkanaście działek wraz z drogą dojazdową do nich - zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czy gmina ma obowiązek przejęcia na własność i urządzenia (...)