Stan faktyczny
Firma w której pełniłem funkcje członka zarządu zaciągnęła kredyt inwestycyjny w banku na zakup nieruchomości i maszyn. Oprócz hipoteki i zastawu na zakupione maszyny bank wymagał także weksli, poręczeń majątkowych od naszych żon, które otrzymał. Z powodu załamania się rynku naszej branży w latach 2001 i 2002, byliśmy zmuszeni, jako zarząd do złożenia wniosku o upadłość s-ki. Zanim jednak to się stało, spłaciliśmy cały kredyt inwestycyjny (nawet więcej, nadwyżkę bank przelał na kredyt obrotowy, który mieliśmy w tym samym banku), z tym, że jeden z naszych odbiorców zapłatę za zakupioną maszynę przelał na konto kredytu inwestycyjnego w 3 dni po terminie ogłoszenia upadłości przez Sąd Gospodarczy (maszyna stanowiła zastaw tego kredytu) na żądanie Syndyka Masy Upadłościowej naszej firmy Bank przekazuje mu te kwotę nie informując nas o tym. Upływa ponad rok i nagle dostajemy zawiadomienia z Banku o wypełnieniu weksla z jednoczesnym wezwaniem do zapłaty należnej kwoty z ODSETKAMI od zadłużenia przeterminowanego. Staraliśmy się (listownie) zawrzeć z Bankiem ugodę proponując spłatę 75% zobowiązania głównego bez odsetek. Po 1,5 roku otrzymaliśmy odpowiedz negatywną wzywającą do zapłaty należnej kwoty ze starymi odsetkami i NOWYMI za 1,5 roku w terminie 7 dni. W tej chwili łączna kwota do zapłaty to: 9 076,45 zł plus 1 657,57. Dzwoniłem do Działu Windykacji Banku i powiedziano mi, że jako Zarząd upadłej S-ki musieliśmy podpisywać listę wierzycieli z wyszczególnioną kwotą niedopłaty kredytu inwestycyjnego (tak nazywał się ten kredyt) i że pracownik banku informował nas telefonicznie o zaistniałej niedopłacie. Owszem podpisywaliśmy taką wstępną listę, na której widniało ogólne zobowiązanie wobec Banku, składające się z kredytów: obrotowego, "samochodowych" i może inwestycyjnego, a telefon z banku dostaliśmy dopiero po otrzymaniu wezwania zapłaty, a więc przeszło rok po dacie wycofania tej kwoty przez Syndyka. Nadmieniam także, że proces upadłościowy nie został jeszcze zakończony i pieniądze z masy nie zostały podzielone. Bank jedynie dostał informacje od Syndyka dotyczącą wielkości zadeklarowanej przez niego kwoty spłaty kredytów. Czy Syndyk miał prawo wycofać tą kwotę z konta kredytu inwestycyjnego ? Czy Bank musiał podporządkować się wezwaniu Syndyka, bo przecież sprzedana maszyna była zastawem tego kredytu i została sprzedana w terminie, kiedy upadłość nie była jeszcze ogłoszona przez Sąd? Czy Bank nie miał obowiązku poinformowania wszystkich poręczycieli o zaistniałej niedopłacie w dniu jej zaistnienia?

Opinia prawna
Do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, zastosowanie miały jeszcze najprawdopodobniej stare przepisy prawa upadłościowego. Należy jednak podkreślić, że nowa ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2003 r., Nr 60, poz 535 ze zmianami) zawiera identyczne uregulowania co do kwestii będących przedmiotem rozważań w omawianej sprawie.
Na wstępie należy zaznaczyć, iż Pan oraz prowadzona dotychczas przez Pana spółka, a także wierzyciele spółki z chwilą wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości BB Sp.z.o.o. znaleźliście się w specyficznej sytuacji, w której nie tylko Pan jako dłużnik nie decyduje już samodzielnie o tym których wierzycieli i w jakiej kolejności zaspokoić, ale również Pana wierzyciele mają ograniczone możliwości dochodzenia swoich należności, gdyż muszą stosować się do postanowień sądu upadłościowego, sędziego komisarza i syndyka w szczególności w zakresie planu podziału majątku upadłej spółki i określonej w nim kolejności zaspokajania wierzycieli.
W konsekwencji bank jako Pana wierzyciel, do którego wpłynęły pieniądze od firmy S już po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości musiał zgodnie z przepisami prawa upadłościowego wydać je na żądanie syndyka i nie mógł samodzielnie zaliczyć wpłaconej kwoty na poczet swojej należności z tytułu kredytu inwestycyjnego pomimo, iż sprzedaż maszyny obciążonej zastawem nastąpiła przed ogłoszeniem upadłości. Z chwilą ogłoszenia upadłości, tj. wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości w myśl art. 20 prawa upadłościowego majątek dłużnika czyli spółki BB stał się masą upadłości, którą zarządza i dzieli syndyk pod nadzorem sędziego-komisarza. Do takiej masy upadłości zalicza się nie tylko rzeczy będące w posiadani upadłej spółki w dniu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości, ale także należne w tym daniu upadłej spółce wierzytelności od jej dłużników, czyli wszystko co ma otrzymać w przyszłości od swoich kontrahentów. W przypadku Pana spółki była to wierzytelność z tytułu zapłaty za sprzedaną maszynę, która się na dzień ogłoszenia upadłości BB należała, choć jeszcze nie została fizycznie wpłacona. Nie ma tu znaczenia okoliczność, że na maszynie był ustanowiony zastaw na zaspokojenie kredytu banku. W sytuacji, gdyby nawet firma S nie wpłaciła pieniędzy na konto Pana spółki w banku po dniu ogłoszenia upadłości i tak ściągnąłby je już syndyk jako należące do zarządzanej przez niego masy upadłości. Bank musiał wydać syndykowi pieniądze wpłacone przez firmę Szwed jako stanowiące składnik masy upadłości, która następnie będzie wraz z innymi składnikami majątku upadłej spółki dzielona zgodnie z planem podziału masy, który zostanie opracowany. W związku z tym, że bank musiał wydać pieniądze syndykowi, nie został zaspokojony i był uprawniony do zgłoszenia swojej wierzytelności z tytułu kredytu na listę wierzytelności, co też - jak sam Pan wskazał w swoim liście - zostało uczynione.

Potrzebujesz porady prawnej?
Na czym polega należyta staranność? Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Została przedstawiona w formie dokumentu pn. „Metodyka (...)
Granice obowiązków nakładanych na przedsiębiorców
Stwierdzenie, iż zawodowy charakter działalności powoduje zwiększenie zakresu obowiązków przedsiębiorcy (w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności osób prywatnych) w różnych stosunkach np. cywilnorprawnych, nie budzi wśród przedstawicieli doktryny sprzeciwów. Jest (...)
Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie
Co to jest umowa zlecenie? W umowie zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Zobowiązanie biorącego zlecenie polega na świadczeniu określonych czynności prawnych, i to w sposób pozwalający mu na samodzielne (...)
W związku z emisją listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiązek poddania się pewnym odrębnym przepisom w prawie upadłościowym. Instytucje emitujące listy zastawne - upadłość banku hipotecznego Podmiotem, który w prawie polskim jest uprawniony do (...)
Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT
Od 1 września 2019 r. dostępny jest jeden, bezpłatny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne (...)
Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny
Czym są listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne? Listy zastawne to papiery wartościowe (na okaziciela lub imienne) emitowane przez banki hipoteczne, w których banki te zobowiązują się wobec nabywcy listu do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych. Podstawą emisji (...)
Rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Rada wierzycieli to organ, który bierze udział w postępowaniu upadłościowym i który powołuje się, aby kontrolować czynności syndyka i pomagać mu w zakresie pełnionych przez niego obowiązków. Jest to organ, który zasadniczo jest fakultatywny w postępowaniu (...)
Skarga pauliańska - Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?
W obrót gospodarczy wpisany jest element ryzyka. Ryzykiem tym jest między innymi niepewność związana z ewentualną niewypłacalnością dłużnika. Dotyczy to wszelkiego rodzaju czynności prawnych, począwszy od umowy pożyczki, sprzedaży i wielu innych umów wzajemnych. Niewypłacalność (...)
Czynności sądu i sędziego komisarza - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Postanowienie o ogłoszeniu upadłości kończy etap postępowania, który nazywa się postępowaniem w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Po tym postanowieniu, które odnosi znaczące skutki w sferze uprawnień, zobowiązań i stosunków majątkowych upadłego, następuje (...)
W jaki sposób jest wszczynana egzekucja z ruchomości? Tak jak w przypadku każdego innego sposobu prowadzenia egzekucji, także i w tym wypadku pierwszym krokiem jest oczywiście złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika. Wniosek o egzekucję z ruchomości należy złożyć komornikowi (...)
Układ z wierzycielami w postępowaniu układowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Postępowanie układowe jest typem postępowania sądowego, które ma na celu doprowadzenie do zawarcia pomiędzy dłużnikiem i jego wierzycielami układu umożliwiającego wykonanie zobowiązań. Efektem powyższych działań jest zapobieżenie upadłości dłużnika. W jaki sposób dochodzi (...)
Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
Co to jest intercyza i dlaczego decydujemy się na jej zawarcie? Intercyza jest to majątkowa umowa małżeńska, na mocy której małżonkowie dokonują wyboru ustroju majątkowego jaki będzie regulował ich stosunki majątkowe w trakcie trwania małżeństwa. Panujący między małżonkami (...)
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych? Istota metody kasowej sprowadza się do szczególnego momentu określenia obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w metodzie kasowej (poza pewnymi wyjątkami) powstaje w inny sposób niż dla pozostałych podatników. Co (...)
Upadły może zawrzeć układ z wierzycielami po ustaleniu przez sędziego - komisarza listy wierzytelności. Układ w postępowaniu upadłościowym może być jednak zawarty tylko z wierzycielami nieuprzywilejowanymi. W związku z tym, zgodnie z art. 204 par. 2 prawa upadłościowego, układ może objąć: (...)
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. STIR już działa Przykładem jego sprawnego (...)
Rodzaje rozliczeń bezgotówkowych
Czym charakteryzuje się rozliczanie bezgotówkowe za pomocą czeku? W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż czek jest papierem wartościowym. Otrzymuje się go z tego banku, w którym mamy założone konto osobiste czy firmowe. Za jego pomocą osoba wystawiająca zleca swemu (...)
Jak ma przebiegać elektroniczny obrót \"instrumentami finansowymi\"?
Co to są "instrumenty finansowe"? Instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi są: 1. papiery wartościowe – tzn.: akcje, prawa poboru w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, prawa do akcji, (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)
Do czego służy akredytywa? Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić dokonanie zapłaty od spełnienia przez dostawcę ustalonych (...)
Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta
Co stanie się po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty? Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez (...)