Napisy na butelkach zmniejszą spożywanie alkoholu?

Pijany kierowca może być zabójcą; Alkohol uszkadza płód; Picie alkoholu w młodym wieku niszczy - to tylko niektóre hasła, które mogą pojawić się na butelkach napojów wyskokowych.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie dają za wygraną i prezentują odświeżoną wersję projektu o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zmieniony dokument, którego poprzednia wersja została odrzucona przez Sejm w czerwcu tego roku, ponownie trafi „pod głosowanie".

Projekt zakłada umieszczenie na opakowaniach napojów procentowych informacji o szkodliwości picia alkoholu, „w szczególności przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby niepełnoletnie, albo o niebezpieczeństwie związanym z prowadzeniem pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu".

Na butelkach wina, piwa czy wódki pojawić miałby się jeden z ośmiu napisów: m.in. „Każda dawka alkoholu spożywanego w ciąży szkodzi dziecku",  „Picie alkoholu w ciąży uszkadza płód", „Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem", „Pijany kierowca może być zabójcą" czy „Alkohol szczególnie niebezpiecznie działa na młody organizm".

Według projektu treść, wielkość i sposób umieszczania na opakowaniu napoju alkoholowego napisów będzie leżało w gestii Ministra Zdrowia. Przedsiębiorcy, którzy nie podporządkują się nowemu prawu i wprowadzą do obrotu alkohol bez stosownego napisu podlegaliby karze grzywny. Butelki bez ostrzeżeń mogłyby być jednak sprzedawane jeszcze przez rok od wejścia ustawy w życie.

Nowela zakłada również zakaz reklamy i promocji piwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze w godz. 6:00-23:00. Wyjątkiem objęci będą jedynie organizatorzy kwalifikowanych imprez sportowych. Oznacza to, że w czasie meczu reklamy takie będą nadal dopuszczane do edycji.

Istnienie problemu coraz większego spożycia alkoholu potwierdzają policyjne statystyki. W 2008 roku nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w 6,373 wypadkach drogowych, z czego aż w 4,979 „epizodach" byli zarazem ich sprawcami. W zdarzeniach tych zginęły 603 osoby, a 6,319 osób zostało rannych - wynika ze statystyk Głównej Komendy Policji. Pijani kierowcy spowodowali natomiast 3,529 wypadków. Oznaczało to wzrost ujawnionych kierujących pod wpływem alkoholu - w porównaniu z rokiem 2007 - o ponad 9 tys. osób.

Według ustawodawcy „znakowanie opakowań jest jedynym oddziaływującym bezpośrednio sposobem przekazywania informacji o niebezpieczeństwie spożywania napojów alkoholowych", a „proponowane zapisy posiadają zdecydowaną przewagę nad innymi formami przekazu, gdyż są skierowane wprost do osób nabywających napoje alkoholowe".

Czy nowela stanie się skutecznym narzędziem ograniczenia negatywnych skutków spożywania alkoholu? Przed dokumentem daleka droga legislacyjna. Obecnie projekt skierowano do Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Zdrowia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika