Od 17 października w całym kraju rząd wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji będzie na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych. Musimy na powrót ograniczyć kontakty społeczne – od tego zależy, jak szybko pokonamy drugą falę pandemii.

Rządowa strategia walki z pandemią ma trzy główne cele. Priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo i wsparcie seniorów, odpowiedni dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19 oraz podejmowanie takich działań, aby miały jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i życie codzienne Polaków.
Premier Mateusz Morawiecki: Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków
– "Walka z pandemią to nasze najważniejsze zadanie. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania. Nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia dla Polaków" – powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek (15 października br.) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prezes Rady Ministrów wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili nowe obostrzenia, które będą obowiązywały w strefach czerwonej i żółtej od najbliższej soboty.
Ogłoszona na konferencji strategia walki z COVID-19 to:
- bezpieczeństwo seniorów;
- utrzymanie wydolności systemu ochrony zdrowia;
- walka z koronawirusem przy jak najmniejszym wpływie na gospodarkę
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że teraz podstawowe zadanie to ochrona zdrowia i życia Polaków, a najbardziej narażone na utratę życia są osoby starsze. - "Chrońmy osoby starsze. Nasza cała strategia ich w dużej mierze dotyczy, żeby mogli przebywać w samoizolacji i unikać zakażenia" – podkreślił premier. Zaznaczył, że bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy. - "Nie jesteśmy skazani na wybór albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga środka" – dodał.
- "Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała. Podstawowe zalecenie z wiosny – zostań w domu - musi wrócić do nas również teraz" – podkreślił szef rządu.
Premier i minister zdrowia zaznaczyli, że kluczowe jest ograniczenie mobilności i kontaktów społecznych. - "Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną, apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu, a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów" – powiedział Prezes Rady Ministrów.
Strategia walki z koronawirusem – 3 główne cele
Na rządową strategię walki z COVID-19 składają się więc trzy powiązane ze sobą cele:
Wsparcie dla seniorów
Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej wrażliwej i narażonej grupie – seniorom. Jest to możliwe, m.in. poprzez wsparcie i ułatwienie zmiany codziennych aktywności i zachowań, w tym ograniczenia kontaktów.
Jednym z ułatwień są godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego rząd zaostrzy zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, a także zaleca maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.
Pamiętaj, Ty również możesz pomóc! Zaoferuj wsparcie osobie starszej lub niepełnosprawnej. Zrób zakupy, wykup leki, odbierz pocztę, albo wyprowadź psa na spacer. Pobierz plakat (na dole strony), wydrukuj, wpisz kontakt do siebie i powieś np. na klatce schodowej.
Odpowiednia dostępność do leczenia dla pacjentów z COVID-19
Głównym celem podczas walki z koronawirusem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. Aby było to możliwe musi być zapewniona odpowiednia dostępność do infrastruktury leczenia – personelu, łóżek szpitalnych i sprzętu.
W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek również będzie większa.
Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować m.in.:
- przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
- ruch karetek „wymazowych” i transportowych,
- przekazywanie pacjentów do izolatoriów.
Narzędzia do walki z COVID-19
Rząd wprowadza nowe narzędzia walki z COVID-19, które mają za zadanie zmniejszyć transmisję wirusa. Chce jednak, aby miały one jak najmniejszy wpływ na nasze codzienne aktywności, zarówno ekonomiczne, jak i prywatne. Wie jednak, że nie zawsze będzie to możliwe.
Pamiętaj, tylko wspólnie pokonamy koronawirusa. Nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących zasad jest najskuteczniejszą bronią wymierzoną w COVID-19.
Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.
Nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej
- "W strefie żółtej w imprezach okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje od 19 października będzie mogło wziąć udział tylko maksymalnie 20 osób, bez możliwości zabaw tanecznych" – poinformował premier.
Natomiast od soboty (17 października br.) zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób. Podczas uroczystości religijnych limit wyniesie maksymalnie jedną osobę na 4 mkw.
W strefie żółtej (podobnie jak w czerwonej) podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos.
W powiatach, które są w żółtej strefie, szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez udziału publiczności, natomiast wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności.
- "Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie w czasie tych kilku tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie podejdziemy do tych zaleceń i rygorów, które dzisiaj wdrażamy" – podsumował premier Mateusz Morawiecki.
Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):
- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
- ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
- od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
- w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4 m2;
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Od soboty w czerwonej strefie 152 powiaty
Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem Adamem Niedzielskim ogłosili nowe obostrzenia w strefach żółtej i czerwonej. Większość nowych obostrzeń w strefie żółtej i czerwonej zacznie obowiązywać od 17 października br.
Szef resortu zdrowia poinformował, że w czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. Będą to m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.
W strefie czerwonej w transporcie publicznym będzie mogło być zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. Ograniczona zostaje liczba osób w placówkach handlowych - do 5 osób na jedną kasę. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób, a podczas uroczystości religijnych maksymalnie jedna osoba na 7 mkw.
Wprowadzony zostanie również zakaz organizacji imprez okolicznościowych np. wesel (od poniedziałku – 19 października br.).
W powiatach, które znajdą się w strefie czerwonej, szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej. - "Mamy nadzieję, że te działania które podejmujemy w zakresie edukacji to będą te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć liczbę interakcji i nie dać wirusowi szans do rozprzestrzeniania się" – podkreślił szef resortu zdrowia.
Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez udziału publiczności, natomiast wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni.
- "Skala pandemii, jak ona będzie wyglądała za 2-3 tygodnie będzie zależała od naszego rygoru. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej" – zaznaczył premier.
Strefa czerwona:
- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
- od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2,
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
- ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Nowe powiaty w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich.
Które powiaty znajdą się w czerwonej strefie?
- województwo dolnośląskie: powiat głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki oraz polkowicki;
- województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń oraz Włocławek;
- województwo lubelskie: powiat janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski, Chełm, Lublin oraz Zamość;
- województwo lubuskie: powiat gorzowski, krośnieński, międzyrzecki oraz żarski;
- województwo łódzkie: powiat bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński, Łódź, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice;
- województwo małopolskie: powiat bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz oraz Tarnów ;
- województwo mazowieckie: powiat garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki, Siedlce oraz Warszawa;
- województwo opolskie: powiat głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki oraz strzelecki;
- województwo podkarpackie: powiat brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Przemyśl oraz Rzeszów;
- województwo podlaskie: powiat białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski, Białystok oraz Suwałki;
- województwo pomorskie: powiat chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk oraz Sopot;
- województwo śląskie: powiat cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa oraz Ruda Śląska;
- województwo świętokrzyskie: powiat buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski oraz Kielce ;
- województwo warmińsko-mazurskie: powiat działdowski, iławski, nowomiejski oraz Olsztyn;
- województwo wielkopolskie: powiat gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński oaz Poznań;
- województwo zachodniopomorskie: powiat sławieński, szczecinecki oraz Koszalin.
Nowe rozwiązania dla służby zdrowia
- "Jestem wdzięczny medykom, że służą społeczeństwu w walce z epidemią" – podkreślił Prezes Rady Ministrów. Zaznaczył, że solidarność pomiędzy środowiskiem medyków, a całym społeczeństwem jest fundamentem powodzenia całej naszej strategii walki z epidemią.
Minister Adam Niedzielski zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Posłowie mają się zająć uchwaleniem nowych rozwiązań dla służby zdrowia. - "Będą one mogły określić zasady funkcjonowania służby zdrowia w okolicznościach, w jakich się znajdujemy" – powiedział premier.
- "Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina, zakładającej, że w ramach walki z koronawirusem błędy popełniane nieumyślnie nie będą karane" – dodał szef resortu zdrowia. Poinformował również, że planowane jest zwiększenie dodatku, który wynika z pracy przy COVID-19 dla medyków skierowanych do tej pracy. - "Tu będziemy chcieli płacić 175 proc. wynagrodzenia" – powiedział minister Adam Niedzielski.
Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA
Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Każdy ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana. W jaki sposób możemy to zrobić? Wystarczy stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:
D jak dystans,
D jak dezynfekcja,
M jak maseczka,
A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.
Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Materiały: Plakat #WspierajSeniora

Potrzebujesz porady prawnej?
Koronawirus: 3 kolory bezpieczeństwa
8 sierpnia weszły w życie nowe zasady unikania zakażenia koronawirusem. Organizacja imprez, życie towarzyskie i zasady podróżowania zależeć będą od tego, jak duże jest ryzyko zakażenia w danym powiecie. Zostały wyznaczone trzy strefy: zielona, żółta i czerwona w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych (...)
Od 10 października obowiązek zakrywania ust i nosa nawet na ulicy...
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali dziś (8 października) o nowych obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa. Od soboty (10 października) zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa. Epidemia koronawirusa – lepsza koordynacja działań i nowe zasady bezpieczeństwa rozszerzone na cały kraj Walka z pandemią COVID-19 trwa. Aby była jeszcze (...)
Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż
Od 10 października br. na terenie całego kraju - w przestrzeni publicznej - trzeba zakrywać usta i nos. Powód to wzrastająca liczba zachorowań na koronawirusa. Od tego dnia obowiązują też nowe obostrzenia dla poszczególnych branż na terenie tzw. powiatów czerwonych i żółtych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. ##baner## Nowe (...)
Nauka zdalna i hybrydowa dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Zmiany w funkcjonowaniu szkół od poniedziałku 19 października 2020 r. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczęszczają do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną będą mieli lekcje na odległość. Natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym (...)
Nowe obostrzenia i wsparcie dla seniorów
W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie jego priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, (...)
Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach
Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. - "Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim" - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. ##baner## Obostrzenia w powiatach (...)
Od soboty kolejne restrykcje w związku z COVID-19
Rząd wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejsza także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ogranicza też działalność (...)
COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przetłumaczyła i udostępniła polską wersję przewodnika pn. „COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego”, które są istotne dla sektora spożywczego, w szczególności dla producentów żywności, również tych, którzy eksportują (...)
Więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19 i zaostrzenie obostrzeń w powiatach
Ponad 1,2 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19, nowe obostrzenia w powiatach oraz modyfikacja schematu postępowania dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa – to najważniejsze zmiany, które we wtorek zapowiedział dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. ##baner## Dynamiczny wzrost zachorowań - "W ostatnim tygodniu mamy (...)
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021
Co nowego 1 września? We wtorek, 1 września br. ok. 4 mln 650 tys. uczniów z ok. 22 tys. szkół rozpoczyna zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. W szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach I ok. 367 tys. dzieci, a w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach (...)
Łagodzenie obostrzeń na wakacje – otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach oraz zwiększenie limitów Już od 13 czerwca wprowadzono łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Od 26 czerwca zwiększone będą także (...)
Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas
100 dni solidarności w walce z COVID-19 Rząd zdecydował się na otwarcie całego sektora handlowego – to odważny ruch. Plan działań na okres od 28 listopada do 18 stycznia jest trudny, ale bardzo dobrze przemyślany i realistyczny – mówił o planie dot. odmrażania gospodarki i ograniczania epidemii wicepremier Jarosław Gowin. Szef MRPiT wziął udział we, wspólnej (...)
Zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii. Podczas wtorkowej konferencji szef resortu zdrowia podkreślił, że ministerstwo (...)
Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim
Rekomendacje dla władz uczelni Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tak jak przez ostatnie pół roku, także w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem aktualnie obowiązujących wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Zgodnie z zasadą autonomii uczelni to władze szkół wyższych podejmują ostateczne (...)
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów w kolejnej pakietowej ustawie, która (...)
Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19
Szczepionka przeciw COVID-19 Jak twierdzi rząd, szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Jak działa? Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. ##baner## Dla (...)
Zmienione zasady bezpieczeństwa od 6 czerwca
W związku ze zmniejszającą się liczbą zachorowań na COVID-19 od 6 czerwca br. łagodzone będą kolejne obostrzenia. Co ważne do 25 czerwca zostają przedłużone dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. ##baner## Od 6 czerwca br. kolejny etap znoszenia obostrzeń - „Od 6 czerwca w spotkaniach i zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Przywracamy również (...)
Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br. Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia. Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych (...)
Wytyczne organizacji imprez w obiektach wielofunkcyjnych w trakcie epidemii
Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektorem Sanitarnym przedstawiło aktualne wytyczne organizacji imprez w obiektach wielofunkcyjnych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Uwaga! Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązują zaś dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel wdrażanych procedur Celem wdrażanych procedur jest: Wskazanie zasad w obiektach wielofunkcyjnych, (...)
Rehabilitacja w czasie epidemii
Jeżeli zarządzasz gabinetem fizjoterapeutycznym, sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i pacjentom. Zgodnie z wytycznymi, które Ministerstwo Rozwoju opracowało wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, powinieneś m.in.: zadbać o zwiększenie odległości między pracownikami do co najmniej 1,5 m, zapewnić pracownikom w razie potrzeby środki ochrony indywidualnej, przestrzegać (...)
Jak przebiega szczepienie przeciwko COVID-19 i jak się do niego przygotować?
W jaki sposób można się zaszczepić przeciwko COVID-19? W jaki sposób można zapisać się na szczepienie? ##baner## Jak zapisujesz / rejestrujesz się na szczepienie? W tym celu możesz: zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989; skontaktować się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień; zapisać się , wysyłając (...)
Wytyczne dla funkcjonowania stacji paliw w trakcie epidemii
Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektorem Sanitarnym wytyczne dla funkcjonowania stacji paliw w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Dotyczą one tzw. strefy zielonej. Co z nich wynika? Nowe, inne zasady bezpieczeństwa obowiązują zaś dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel wytycznych Celem wdrażanych procedur jest: Dodatkowe zwiększenie (...)
Wytyczne dla biur w dobie koronawirusa
Wytyczne dla organizacji pracy biurowej w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce opracowały Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny. Sprawdź, co z nich wynika. Uwaga! Nowe zasady bezpieczeństwa dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel procedur Celem wdrażanych procedur jest: Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników (...)
Terminy zapłaty podatków w związku z COVID-19
Przesunięcia terminów na złożenie różnych podatków i informacji to odpowiedź na oczekiwania podatników, które wynikają m.in. z utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z pandemią COVID-19. Sprawdź, na jakie ułatwienia mogą liczyć podatnicy PIT, CIT, VAT i akcyzy oraz do kiedy gminy mogą przesunąć zapłatę rat podatku od nieruchomości. ##baner## Przedłużone (...)
Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową
Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w "Tarczy antykryzysowej", która wspiera przedsiębiorców i pracowników. Teraz zajmuje się nimi Sejm. ##baner## Czego dotyczą nowe propozycje? Rząd przygotował kolejne rozwiązania zapobiegające (...)
Wytyczne dla zakładów pogrzebowych
Ministerstwo Rozwoju we współpracy z GIS przygotowało wytyczne dla zakładów pogrzebowych w dobie epiemii. Co z nich wynika? Nowe, inne zasady bezpieczeństwa przewidziano zaś dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. O nich nie ma mowy w niniejszym artykule. ##baner## Cel Celem wdrażanych procedur jest: Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników (...)
Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym (...)
Cyfrowe propozycje Komisji Europejskiej
Przejrzyste platformy internetowe Większa przejrzystość użytkowania, efektywniejsze rozstrzyganie sporów, obserwatorium monitorujące wpływ nowych przepisów na rynek cyfrowy – KE zaproponowała nowe przepisy dla platform internetowych zapewniające małym przedsiębiorstwom bezpieczny dostęp do sieci. - "Chcemy uniknąć rozdrobnienia jednolitego rynku cyfrowego (...)
Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy
Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. Zmienią się także zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. ##baner## Co powinni wiedzieć podróżni? Od (...)
Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?
Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Kto może hurtowo handlować napojami alkoholowymi?Wedle ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu (...)
Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach
Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkół Rząd twierdzi, że odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, może poluzować część obostrzeń w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Ponownie (...)
Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe
Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W sumie na wprowadzonych przez resort finansów w 2020 r. podatkowych zmianach, mikro, małe (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)
Projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu w konsultacjach
Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. Dziś rozpoczynają się konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą jakość życia Polaków i sprawią, że system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy, (...)
Tarcza 2.0. - rozszerzenie tarczy antykryzysowej
Rozszerzenie tarczy antykryzysowej to m.in. zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, dodatkowe świadczenia postojowe, a także możliwość objęcia wsparciem przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br. – "Dzięki tym zmianom tarcza będzie chronić większą grupę przedsiębiorców, więcej miejsc pracy" – powiedziała (...)
Loteria, rywalizacja gmin i szczepienia dla osób 70+ w domu
Kolejne zachęty do szczepień przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień Żeby program szczepień szedł jeszcze sprawniej, a liczba zaszczepionych rosła szybciej, rząd wprowadza kolejne ułatwienia. To m.in. możliwość zaszczepienia się II dawką w dowolnym punkcie, czy szczepienia podczas imprez masowych. Każdy zaszczepiony będzie mógł także wziąć udział w loterii (...)
Kwarantanna, izolacja i edukacja w dobie epidemii
9 lutego br., w ministerstwie zdrowia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. W czasie spotkania zostały przedstawione zasady funkcjonowania szkół oraz decyzje dotyczące zmian w zakresie obostrzeń epidemicznych. Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił decyzje dotyczące kwestii sanitarnych (...)
Urlop w czasie epidemii a zdrowie
To już kolejne wakacje z pandemią koronawirusa w tle. Obecna sytuacja zdecydowanie zmieniła plany wakacyjne większości z nas i z pewnością ze względu na utrudnienia, jakie mogą nas spotkać podczas wyjazdu za granicę, większość swój urlop spędzi w kraju. Dowiedz się, czym - według Rzecznika Praw Pacjenta - charakteryzuje się koronawirus, jakich zasad powinniśmy przestrzegać (...)
Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne
Zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określono zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzono możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą (...)
Wytyczne dla funkcjonowania sal zabaw w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce
Jesteś właścicielem sali zabaw lub zarządzasz nią? Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, opiekunom i pracownikom. Zgodnie z wytycznymi, które Ministerstwo Rozwoju opracowało wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, pamietaj: poinformuj pracowników, żeby nie przychodzili do pracy, jeśli mają niepokojace objawy lub kontaktowali się z osobą, u (...)