Utrzymujące się od kilku lat wysokie ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że przedsiębiorcy zamierzający prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem nieruchomości gruntowych, już na pierwszym etapie planowanej inwestycji muszą dysponować znacznymi środkami finansowymi. Fundusze przeznaczone na rozwój przedsięwzięcia w pierwszej kolejności uszczuplone zostaną bowiem o koszt nabycia odpowiedniej nieruchomości.

Zachęcającą alternatywę dla inwestorów stanowi użytkowanie wieczyste. Jest to prawo rzeczowe, które w strukturze prawa cywilnego ulokowane zostało pomiędzy prawem własności a ograniczonymi prawami rzeczowymi.
Przedmiotem tego prawa mogą być grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków (art. 232 i n. KC). Ustawa nie przewiduje ograniczeń w zakresie katalogu podmiotów uprawnionych z tytułu użytkowania wieczystego, prawo to może być zatem przyznane zarówno osobom fizycznym, osobom prawnym jak również jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. Użytkowanie wieczyste, przysługujące zasadniczo przez okres 99 lat, ma niewątpliwie słabszy charakter niż prawo własności gruntu, jakkolwiek silniejsze jest od stosunków obligacyjnych, a sens jego ustanowienia wyraża się przede wszystkim w znacznym obniżeniu wyjściowych kosztów planowanej inwestycji.
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego
Użytkowanie wieczyste wiąże się z koniecznością regulowania przez uprawnionego stosownych opłat, a to tzw. pierwszej opłaty oraz opłat rocznych. Pierwsza opłata należna jest w wysokości od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej. W przypadku oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu, opłata ta musi zostać wniesiona jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia stosownej umowy, w innych przypadkach zaś dopuszcza się możliwość rozłożenia tej kwoty na oprocentowane raty.
Tym samym zamiast 100% wartości nieruchomości, jak ma to miejsce w przypadku nabycia nieruchomości gruntowej, użytkownik wieczysty stanie przed koniecznością uregulowania jednie niewielkiej części tej kwoty. Pozostała suma kompensowana będzie w postaci opłat rocznych. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w wysokości 1% ceny nieruchomości w przypadku jej przeznaczenia na cele mieszkaniowe, realizację urządzeń infrastruktury technicznej i inne cele publiczne, 2% ceny w stosunku do nieruchomości oddanych na działalność turystyczną, 3% zaś w przypadku pozostałych nieruchomości gruntowych. Opłaty roczne płatne są z góry za dany rok w terminie do dnia 31 marca.
Aktualizacja opłaty rocznej
Z inicjatywy właściwego organu lub też na wniosek użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej wszczynana jest procedura aktualizacji wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Przez właściwy organ należy rozumieć tu, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa – starostę, wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej, w odniesieniu zaś do nieruchomości stanowiących własność gminy, powiatu czy województwa – odpowiednio organ wykonawczy gminy, powiatu lub województwa. Aktualizacja opłaty dopuszczalna jest zasadniczo w przypadku zmiany wartości nieruchomości gruntowej stanowiącej przedmiot użytkowania wieczystego, nie częściej jednak niż raz na trzy lata. Nową opłatę roczną ustala się przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej w odniesieniu do wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty.
Aktualizacja opłaty rocznej musi się odbyć zgodnie ze stosowną procedurą. Wypowiedzenie dotychczasowej opłaty wraz z propozycją jej nowej wysokości należy doręczyć użytkownikowi wieczystemu do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok w którym miałaby obowiązywać nowa stawka. Jednocześnie organ obowiązany jest wskazać użytkownikowi wieczystemu przyjęty sposób obliczenia nowej opłaty. Aktualizacji dokonuje się w oparciu o wartość nieruchomości określaną w formie sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego. Użytkownicy wieczyści nie są jednak bezradni wobec działań podejmowanych w takiej sytuacji na ich niekorzyść. Przejawem ochrony ich interesu jest chociażby nałożony na organ obowiązek uwzględnienia, w ramach pisemnego wypowiedzenia opłaty, pouczenia użytkownika wieczystego o możliwości i sposobie zakwestionowania zainicjowanej aktualizacji (art. 78 u.g.n.).
Ustalenie niezasadności aktualizacji opłaty rocznej
Biorąc pod uwagę wysokie ceny obowiązujące na rynku nieruchomości, nawet stosunkowo niewielka zmiana wartości jednostkowej ustalonej na potrzeby aktualizacji opłaty rocznej (np. wartości 1 m2 powierzchni), może mieć ogromne przełożenie na finalne koszty, ponoszone przez użytkownika wieczystego. Aktualizacja opłaty odczuwalna jest tym bardziej w sytuacji, gdy nieruchomość obejmuje dużą powierzchnię, a prowadzona na gruncie działalność gospodarcza okazuje się niewystarczająco dochodowa. Taka sytuacja może wywołać zdecydowany, uzasadniony opór. Użytkownik wieczysty uprawniony jest w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona, albo że jest uzasadniona w innej wysokości. Podstawą do podważenia aktualizacji opłaty może być w pierwszej kolejności niezastosowanie się przez organ do opisanej w ustawie procedury. Nawet dopełnienie formalnych przesłanek wypowiedzenia dotychczasowej opłaty rocznej nie przesądza jednak definitywnie o jej zasadności.
Wartość nieruchomości dla potrzeb przedmiotowej procedury określana jest przez rzeczoznawcę majątkowego. Zasady obliczania wartości nieruchomości będącej podstawą naliczania opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. 2004 nr 207 poz. 2109). W ramach sporządzanej wyceny rzeczoznawca musi dokonać analizy rynku nieruchomości, ustalić właściwy dla danej nieruchomości rodzaj rynku, jego obszar i okres badania, wybrać odpowiednie podejście do wyceny oraz metodę i techniki szacowania nieruchomości.
Rzeczoznawcy obowiązani są przy tym do stosowania ujednoliconych standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych. Mimo, że nie stanowią one przepisów obowiązującego prawa, to są wyrazem dobrych praktyk stworzonych przez stowarzyszenie rzeczoznawców majątkowych w oparciu o doświadczenia w wycenie nieruchomości. Znajdują one ponadto faktyczne zakotwiczenie w przepisach obowiązującego prawa, jak chociażby w art. 4 pkt 14 u.g.n. Błędy i niedokładności pojawiające się na każdym z poszczególnych etapów wyceny, jak również sprzeczność działania rzeczoznawcy z metodyką dokonywania wyceny zaprezentowaną w Powszechnych Krajowych Zasadach Wyceny dają użytkownikowi wieczystemu pole do polemiki z organem, a tym samym możliwość podważenia zasadności wypowiedzenia przez organ obowiązującej dotychczas wysokości opłaty rocznej. Wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego nie wyczerpuje przy tym przewidzianej prawem ochrony użytkownika wieczystego. Biorąc pod uwagę cywilistyczny charakter instytucji użytkowania wieczystego, to sąd powszechny uznany został za właściwy do rozpoznania sprawy w przypadku przeświadczenia jednej ze stron, o nieprawidłowości rozstrzygnięcia wydanego na skutek wniosku o ustalenie niezasadności aktualizacji opłaty rocznej (art. 80 u.g.n.). Właściwemu organowi jak również użytkownikowi wieczystemu przysługuje tym samym prawo wniesienia sprzeciwu od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego. Wskutek sprzeciwu akta sprawy, wraz ze sprzeciwem kierowane są do właściwego sądu, wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona, lub że jest uzasadniona w innej wysokości zaś zastępuje pozew.
Podsumowanie
Użytkowanie wieczyste stanowi korzystne rozwiązanie dla podmiotów, które planując rozwinąć działalność gospodarczą z wykorzystaniem nieruchomości gruntowych nie mają jednocześnie potrzeby, a tym bardziej wolnych środków na inwestycję w postaci nabycia prawa własności gruntu. Należy jednak pamiętać, że obciążenia finansowe związane z prawem użytkowania wieczystego w postaci opłat rocznych nie są niezmienne, podlegają bowiem aktualizacji w stosunku do zmian wartości nieruchomości. Jednocześnie operaty szacunkowe sporządzane przez rzeczoznawców majątkowych na zlecenie właściwych organów, a stanowiące podstawę przedmiotowych zmian, w praktyce rzadko okazują się bez zarzutu. Wycena niejednokrotnie dokonywana jest zbyt dowolnie i ogólnikowo. Biorąc przy tym pod uwagę stosunkowo wysokie ceny nieruchomości, dopuszczalność dokonywania aktualizacji opłaty rocznej co trzy lata oraz długofalowy skutek wypowiedzenia takiej opłaty, nie należy dopuścić do sytuacji, w której rzeczona zmiana dokonywana będzie bez należytej kontroli. Pamiętać bowiem należy, że zgodnie z art. 78 ust. 3 u.g.n. to na właściwym organie spoczywa ciężar udowodnienia, że zaistniały przesłanki uprawniające do aktualizacji opłaty rocznej.

Potrzebujesz porady prawnej?
Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami. 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się bowiem właścicielami gruntów. Grunt to własność - (...)
Czym jest użytkowanie wieczyste?
Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Czy użytkowanie wieczyste może zostać ustanowione na każdym gruncie? Właściwie nie, bowiem użytkowanie wieczyste może zostać ustanowione na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa położonych (...)
Jakie grunty w użytkowaniu wieczystym staną się własnością 1 stycznia 2019 r.?
W myśl nowej ustawy z mocy prawa – 1 stycznia 2019 r. – prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Tym samym 2,5 mln Polaków, którzy są właścicielami domów lub mieszkań, a jednocześnie użytkownikami wieczystymi (...)
Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami
W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed wejściem zmian w życie. W jakich dziedzinach nie będzie się stosowało przepisów (...)
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów a pomoc publiczna Art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (dalej: Ustawa) stanowi, że przepisy tej (...)
Nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów ma wesprzeć obywateli w uzyskaniu prawa własności nieruchomości gruntowej wykorzystywanej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (domki jednorodzinne, mieszkania w budynkach wielolokalowych, w których co najmniej połowa lokali (...)
Grunty wykorzystywane na cele mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym przejdą na własność
Właściciele lokali nie będą zaskakiwani podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Wysokość opłat przekształceniowych, które zastąpią gwałtownie zwiększające się opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, będzie przewidywalna. Efektem przyjętej przez rząd ustawy jest wyeliminowanie dotychczasowych problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego (...)
Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 1 stycznia 2008 roku została ona istotnie znowelizowana. Kto może wystąpić z żądaniem odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności? Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o (...)
Taniej będzie można przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. Zmiany te powinny spowodować zwiększenie zainteresowania przekształceniem wieczystego użytkowania we własność. Na czym polega rezygnacja, w odniesieniu do osób, które (...)
Zmiany w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
MIiR będzie rekomendował przyjęcie części poprawek poselskich do zgłoszonego w ubiegłym roku senackiego projektu nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dobre zmiany w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność rekomendowane przez MIiR Na (...)
Ile trwa i kiedy się kończy użytkowanie wieczyste?
Pojęcie użytkowania wieczystego Użytkowanie wieczyste jest prawem na rzeczy cudzej, niemniej zostało ono ukształtowane jako swoiste prawo pośrednie pomiędzy prawami rzeczowymi ograniczonymi (np. prawo użytkowania), a prawem własności. Użytkowanie wieczyste jest bliższe prawu własności niż ograniczonym prawom rzeczowym, a zakres uprawnień użytkownika wieczystego ukształtowany (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty sądowe a opłaty sądowe Ustawa określa zasady i tryb pobierania kosztów sądowych w sprawach (...)
W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową
Użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 r. Jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze zaświadczenia i mamy wątpliwości, czy do przekształcenia ustawowego doszło, to warto upewnić się w urzędzie. Opłatę można (...)
Czego dotyczy wyrok SN? Wyrokiem z 14 października 2022 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną pozwanego Skarbu Państwa w sprawie o ustalenie wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Wyjaśnił przy tym reguły określania wartości nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste oraz zasady aktualizacji opłaty rocznej z tytułu (...)
Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich spraw lepiej jest poczekać, a z jakimi przyśpieszyć. Nowa ustawa zastąpi dotychczasową ustawę z (...)
Taksa notarialna - aktualne stawki 2018
Taksa notarialna to maksymalna wysokość opłaty pobieranej przez notariusza za dokonanie określonej czynności notarialnej. Stawki taksy ustalane są drogą rozporządzenia przez ministra i obowiązują na terenie całego kraju. Opłaty notarialne zróżnicowane są w zależności od wartości przedmiotu danej czynności prawnej oraz od rodzaju czynności. Wysokość taksy (...)
Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne
Częstym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostają własnością osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorządu terytorialnego posiadają środki na ich wykup. Nierzadkie są też sytuacje, gdy osoby prywatne chciałyby przyspieszyć moment wykupu ich nieruchomości, bądź wręcz przeciwnie (...)
Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.
Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości jest opodatkowane? Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - (...)
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Chcesz wyceniać wartość nieruchomości i pracować jako rzeczoznawca majątkowy? Musisz najpierw uzyskać uprawnienia. Dowiedz się, jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca majątkowy - co robi rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. (...)
Jaki jest termin na złożenie sprzeciwu do sądu powszechnego od SKO?
4 grudnia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa dotyczące czternastodniowego, nieprzywracalnego terminu na wniesienie sprzeciwu do sądu powszechnego od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (...)
Wycena nieruchomości to postępowanie, w wyniku którego określa się wartość nieruchomości. Wycena nieruchomości może być dokonywana dla różnych celów (np. w celu ustalenia wysokości odszkodowania, przy udzielaniu kredytu hipotecznego, w trakcie spraw sądowych albo w celach podatkowych). ##baner## Kto dokonuje wyceny nieruchomości? Określaniem wartości nieruchomości (...)
Reforma użytkowania wieczystego
Projekt w przygotowaniach Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad nowym, rynkowym modelem odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i obywatelom. Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia aktywności inwestorów. Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami to kontynuacja procesu głębokiej (...)
W dniu 05 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy przekształceniowej z dniem 1 stycznia 2019 roku na mocy przepisów prawa - użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe (...)
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej
Ustalanie opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowało materiał pomocniczy dla gmin w sprawie ustalania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, tzn. niewiążące stanowisko wyjaśniające najczęściej pojawiające się wątpliwości organów wykonawczych gmin na tle realizacji obowiązku ustalania opłat (...)
Zmiana zagospodarowania przestrzennego a decyzja o rencie planistycznej - opinia prawna
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe (PPU) od 1993 roku posiadało dwie działki na prawach wieczystego użytkowania. Uchwałą z dnia listopada 2001 roku radni na wniosek PPH dokonali zmiany planu zagospodarowania przestrzennego z funkcji usług podstawowych na funkcję mieszkalną, usługową, handlową, administracyjną. Jedna z działek została sprzedana w lipcu 2002 roku, a więc przed upływem (...)
Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
Od 13 października 2005 r. obowiązuje nowa ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zastąpiła ona ustawę z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności oraz ustawę z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników (...)
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności
W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od paru miesięcy trwają prace nad projektem ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Pierwotnie wejście w życie nowych przepisów zapowiadano na styczeń 2017 r.. Później wskazywano na lipiec 2017 r.. Z obecnie przekazywanych informacji wynika, iż będzie (...)
Jaka opłata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?
Na rozpatrzenie czekają dziesiątki tysięcy wniosków o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Niektóre od 1998 r. Opłata za przekształcenie będzie w tych wypadkach ustalana wedle ówczesnej wyceny nieruchomości przyjętej dla celów opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, jeśli aktualizacja opłaty miała miejsce nie wcześniej niż przed upływem dwóch lat od dnia (...)
Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie sławetna ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadziła ona m. in. ważne zmiany w systemie przepisów regulujących usuwanie drzew i krzewów, w odniesieniu do obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami. Zasadniczym celem ustawy było (...)
Zieleń i mała retencja zamiast betonu...
Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie (...)
Można będzie łatwiej przekształcić użytkowanie wieczyste we własność...
Do sejmu wpłynął projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Na podstawie tego aktu zostałaby stworzona możliwość dla pewnych podmiotów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W projekcie tym dopuszcza się szeroką możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (...)
Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców
Jakie są zasady nabywania przez cudzoziemców nieruchomości, udziałów i akcji? Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą na terytorium Polski będących właścicielami bądź użytkownikami wieczystymi nieruchomości (...)
Jak tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze?
Z dniem 31 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje wiele zmian w prawie spółdzielczym, w tym m.in. dotyczące opłat za mieszkanie. Jakie prawa będą mieli członkowie spółdzielni mieszkaniowej? Nowelizacja wyodrębnia prawa (...)
Jak tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze?
Z dniem 31 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje wiele zmian w prawie spółdzielczym, w tym m.in. dotyczące opłat za mieszkanie. Jakie prawa będą mieli członkowie spółdzielni mieszkaniowej? Nowelizacja wyodrębnia prawa (...)
Zmiany korzystne dla pożyczkobiorców!
Czego dotyczy nowa ustawa? 20 lutego br. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Wprowadza ona antylichwiarskie zmiany w Kodeksie cywilnym dotyczące odsetek maksymalnych. Ponadto modyfikuje zasady udzielania kredytów konsumenckich. Nowe przepisy stosuje się tylko do czynności prawnych (...)
Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami
Opłaty za grunty pokryte wodami są ponoszone raz w roku, a nowa najwyższa stawka za 1 m2 za grunty wykorzystywane dla działalności usługowej zadeklarowanej przez przedsiębiorcę uległa zmniejszeniu z 12,19 zł do 8,90 zł. Najniższa stawka wynosi natomiast 0,01 zł za 1 m2 na rok za użytkowanie gruntów pod nieodpłatne kąpieliska i tory wodne. Do kogo (...)
Leasing a podatek dochodowy od osób prawnych
Zasady opodatkowania leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych za umowę leasingu uważa się nie tylko umowę tego rodzaju określoną w Kodeksie cywilnym, ale również każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron („finansujący”), oddaje do odpłatnego używania albo używania (...)
Nowości w gospodarce nieruchomościami
Jakie zmiany w gospodarce nieruchomościami? Zmiany w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw mają zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. W najnowszej nowelizacji chodzi o doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości (...)
Bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ważne dla właścicieli po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. 31 grudnia 2019 r. upłynął termin do wydania przez organ zaświadczenia. Czy powinienem podejmować jakiekolwiek działania? Przekształcenie następuje z mocy prawa, co oznacza, że dotychczasowi użytkownicy wieczyści (...)
Leasing podatkowy został uregulowany w przepisach dotyczących podatku dochodowego dopiero z dniem 1.10.2001 r. Nie oznacza to jednak, że wcześniej przepisy podatkowe milczały na temat rozliczeń leasingowych. Do dnia uregulowania umowy leasingu w ustawach o podatkach dochodowych, obowiązywało bowiem rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6.04.1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu (...)