Stan faktyczny
Niemiecki kontrahent, z którym mamy umowę o stałej współpracy, wypożyczył nam program AutoCad do konstruowania wyrobów, które produkujemy. Jako potwierdzenie otrzymaliśmy pismo stwierdzające oddanie programu do dyspozycji naszej firmie (nie została określona wartość programu, ani czas na jaki został wypożyczony). Czy czynność ta powinna być w jakiś sposób opodatkowana? Czy wymaga szczególnej umowy?
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

-
Ustawa z dnia 12 listopada 1965 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. 1965 r., Nr 46, poz. 290 ze zmianami),
-
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., Nr 80, poz. 904 ze zmianami),
-
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zmianami).
Program komputerowy
Pierwszą, właściwie zasadniczą kwestią do omówienia jest udostępnienie Państwu korzystania z programu AutoCad i prawa autorskie do niego.
Program komputerowy, jak szereg innych przejawów twórczości chroniony jest postanowieniami z zakresu prawa autorskiego. Nawet w przypadku podmiotu zagranicznego należy się z nim liczyć, gdyż oprócz ustawy obowiązującej w obrębie naszego kraju obowiązują nas jeszcze postanowienia konwencji międzynarodowych.
W opisanym przypadku w pierwszej kolejności należy odnieść się do przepisów ustawy Prawo prywatne międzynarodowe (rozstrzygającą, które prawo jest właściwe w przypadku, gdy podmioty uczestniczące w danym stosunku prawnym pochodzą co najmniej z dwóch państw). Zgodnie z jego artykułem 27 jeżeli strony nie mają siedziby albo miejsca zamieszkania w tym samym państwie i nie dokonały wyboru prawa (a tak wynika z opisanego stanu faktycznego), stosuje się do zobowiązań z umowy o przeniesienie praw autorskich - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania nabywca tych praw. Dlatego też z powyższych przyczyn wszelkie uwagi dotyczące praw autorskich do przedmiotowego programu komputerowego omawiać będziemy na podstawie polskiej ustawy o prawach autorskich jako obowiązującej w tym wypadku.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż na dzień dzisiejszy korzystacie Państwo z programu komputerowego bezumownie. Istotną kwestią jest to, iż nie wiadomo, czy ów niemiecki kontrahent w ogóle miał/ma prawo udostępniać komukolwiek ten program, czyli posiada licencję (prawo korzystania z programu komputerowego) na niego z możliwością udzielania tzw. sublicencji. Prawo do udzielania sublicencji, czyli udzielania zezwolenia na korzystanie z utworu (tu programu komputerowego) w tym samym zakresie co sama licencja posiada ten podmiot - licencjobiorca, który posiada wyraźny zapis o tym w umowie. Zakładając, iż Państwa niemiecki kontrahent dysponuje taką umową, pozostaje do rozstrzygnięcia, czy sublicencji, z jakiej Państwo niewątpliwie korzystacie udzielił Państwu w sposób właściwy, zgodny z wymogami przepisów.
Od razu należy stwierdzić, iż niestety nie. Bowiem zgodnie z wymaganiami stawianymi przez przepisy ustawy Prawo autorskie umowa taka (bez względu na jej szczegóły) dla swej ważności musi zostać zawarta w formie pisemnej. Oświadczenie Państwa kontrahenta, o jakim wspominacie Państwo, z całą pewnością taką umową nie jest, gdyż o formie pisemnej można mówić wtedy, gdy dwie strony pod postanowieniami typowymi dla tego rodzaju stosunku prawnego złoża swoje podpisy. Nie może mieć tu miejsca zatem jednostronność. Poza tym, zgodnie z postanowieniami prawa autorskiego, umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu obejmować ma pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Poza tym regułą jest odpłatność takiej umowy, nieodpłatność musi wynikać wprost z jej postanowień. Jeżeli natomiast w umowie nie określono wysokości wynagrodzenia autorskiego, wysokość wynagrodzenia określa się z uwzględnieniem zakresu udzielonego prawa oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu.
Z powyższych rozważań wynika, iż najlepszym posunięciem w tej chwili byłoby zawarcie z niemieckim kontrahentem pisemnej umowy licencyjnej (bądź sublicencyjnej). Stanowiłoby to coś w rodzaju próby uzdrowienia sytuacji, której nie sposób ocenić do końca trafnie z racji zaistniałych okoliczności. Poza tym zawarcie takiej umowy zagwarantuje Państwu pewne bezpieczeństwo. Posiadając umowę, a więc nabywając w sposób ważny prawo do korzystania z tego programu komputerowego - w razie potrzeby - będziecie mogli Państwo powoływać się między innymi na artykuł 55 prawa autorskiego, zgodnie z którym (ustęp 2) „jeżeli utwór ma wady prawne, zamawiający może od umowy odstąpić i żądać naprawienia poniesionej szkody”. Wadą prawną byłaby między innymi taka sytuacja, gdy Państwa niemiecki kontrahent nie był uprawniony do udzielania sublicencji na ów program.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z (...)
Estoński CIT – czyli ryczałt od przychodów spółek – to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, który pozwala zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym i księgowość prowadzoną w przedsiębiorstwie. Przeczytaj, jakie zasady obowiązują (...)
Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?
Fakt dziedziczenia bądź otrzymania zachowku przynosi ze sobą nie tylko potencjalne korzyści w postaci przedmiotów spadkowych, ale także szereg obowiązków. Wśród nich oczywiście jednymi z ważniejszych są obowiązki podatkowe. Czy każdy z nas pamięta, iż w przypadku, gdy (...)
W podatku od spadku i darowizn dla ustalenia obowiązującego stanu prawnego w pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy nastąpiło nabycie (tj. śmierć osoby, po której nabywamy określone rzeczy). Poniższe wyjaśnienia odnoszą się do nabycia tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, (...)
Kto jest podatnikiem PIT w Polsce?
Kto jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych? Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa, podatnikiem może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. (...)
Umowy o przeniesienie praw autorskich oraz umowy licencyjne
Umowy dotyczące autorskich praw majątkowych Umowa o przeniesienie praw autorskich polega na tym, że przenoszący prawa autorskie wyzbywa się całkowicie władztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy. Umowa taka powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Samo (...)
Cudzoziemcy pracujący w Polsce a PIT
Cudzoziemcy pracujący w Polsce Dla określenia obowiązków podatkowych osoby, która osiąga w Polsce dochód, ale może podlegać opodatkowaniu także w innym państwie, decydujące jest określenie, gdzie w rozumieniu prawa podatkowego znajduje się jej miejsce zamieszkania. Rezydencja (...)
14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)
Kto jest podatnikiem VAT - wątpliwości dotyczące umów cywilnoprawnych
Według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. Na potrzeby podatku VAT działalność (...)
Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty
Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)
Wiadomości ogólne, czyli zanim zaczniesz wypełniać PIT
Do kiedy? Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia 2009 r. Miejsce to oczywiście urząd skarbowy właściwy miejscowo według Twojego miejsca zamieszkania, czyli według miejsca zamieszkania podatnika. Termin ten jest także obowiązujący dla zapłaty należnego podatku. Jak wypełniać? W (...)
Czy rozumiesz treść autorskiej umowy licencyjnej?
Czy rozumiesz treść autorskiej umowy licencyjnej? W prawie autorskim rozróżnia się dwa rodzaje praw. Mianowicie wyróżnia się osobiste prawa autorskie i majątkowe prawa autorskie. Zasadą jest, chyba że konkretny przepis stanowi inaczej, iż autorskie prawa majątkowe mogą (...)
Podatek dochodowy od osób prawnych
Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych reguluje ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zwana dalej „ustawą". Jakie są wyłączenia z opodatkowania? Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie (...)
Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej?
Objaśnienia podatkowe z dnia 10 sierpnia 2021 roku dot. ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Minister właściwy ds. finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad stosowania ulgi abolicyjnej, o której (...)
Opodatkowanie podatkiem dochodowym wygranych w konkursach
Opodatkowanie PIT nagród w konkursach Stosownie do treści przepisów ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, (...)
Stosowanie ulgi podatkowej w PIT przez marynarzy
Interpretacja ogólna w sprawie stosowania ulgi podatkowej przez marynarzy Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju w dniu 31 października 2019 r. wydał interpretację ogólną (nr DD4.8201.1.2019), która dotyczy stosowania art. 27g (ulga podatkowa) w związku z art. 27 ust. (...)
Skorzystaj z abolicji podatkowej!
Ministerstwo Finansów udostępniło podstawowe informacje na temat ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podajemy je niżej. Cel ustawy Według obowiązujących (...)
Preferencyjne rozliczenie PIT bez ograniczeń czasowych...
Minister Finansów podał objaśnienia podatkowe z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie wspólnego opodatkowania dochodów małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci w kontekście zniesienia czasowego ograniczenia na złożenie wniosku o preferencyjne opodatkowanie (...)
Opodatkowanie przychodów osób zagranicznych osiąganych w Polsce
Sposób pobierania podatku. Podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, od dochodów określonych w przepisach pobierany jest w formie zryczałtowanej, (...)
Przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich a VAT
Jaka stawka VAT obowiązuje na usługi twórców i artystów wykonawców? Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub (...)
Nowe zasady korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów
Skąd zmiany? Nowe zasady korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów wprowadzane są ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...)