Rządowy zasiłek powodziowy dla każdego ucznia

26.5.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Na jednorazowy zasiłek w wysokości tysiąca złotych może liczyć każdy uczeń, który został dotknięty skutkami powodzi – zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rządowy program „Wyprawka szkolna” na rok 2010 został uzupełniony o moduł wypłaty zasiłków powodziowych.

Uczniowie wszystkich typów szkół, którzy zamieszkują na terenach zalanych lub podtopionych otrzymają prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego – zasiłku powodziowego, wypłacanego z Narodowego Programu Stypendialnego w wysokości 1 000 zł dla ucznia.

- Pieniądze są przeznaczone dla dzieci realizujących obowiązek szkolny i obowiązek nauki we wszystkich typach szkół. Na wsparcie mogą więc liczyć uczniowie podstawówek, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych – wyjaśnia ministerstwo.

Zasiłek można wydać na zakup podręczników, pomocy dydaktycznych lub na pokrycie innych wydatków związanych z procesem edukacyjnym.

Pomoc będzie udzielana na wniosek rodziców lub opiekunów ucznia. Może o nią wystąpić w imieniu nieletniego również nauczyciel czy pracownik socjalny.

Wniosek złożymy do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2010/2011. Do wniosku należy dołączyć poświadczone przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oświadczenie, że rodzina ucznia został dotknięta skutkami powodzi.

MEN szacuje, że pomoc zostanie udzielona około 10 tys. uczniów. Zmienione rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników oraz wypłaty uczniom zasiłku powodziowego na cele edukacyjne ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Sprzedaż na allegro

Wczoraj 17:5:37 przez: matnexss

Zakończenie urlopu wychowawczego - wypowiedzenie

Wczoraj 16:7:59 przez: Mamawracadopraxy

Dług alimentacyjny

Wczoraj 14:2:0 przez: Bartek_Kowal321123