11.1.2005
Zespół
e-prawnik.pl
Stan faktyczny
Jakie konsekwencje wynikają dla stowarzyszenia z faktu niezarejestrowania się w KRS? Czy może to być, np. cofnięcie dofinansowania ze strony jednostek samorządu terytorialnego dla klubu lub stowarzyszenia sportowego?
Opinia prawna
Zgodnie z art. 10 ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, jeżeli istniejące stowarzyszenie było zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń, zgodnie z obowiązującymi w chwili rejestracji przepisami, jego wpis do Krajowego Rejestru Sądowego dokonywany jest przez sąd z urzędu. Oznacza to, że stowarzyszenie nie musi podejmować żadnych czynności zmierzających do rejestracji w KRS, gdyż rejestracja ta nastąpi z inicjatywy samego sądu. Wpis do KRS takiego stowarzyszenia nie pociąga za sobą konieczności zapłaty opłaty sądowej, wpisy te nie podlegają także obowiązkowi ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Sąd rejestrowy wzywa stowarzyszenie do uzupełnienia danych koniecznych do dokonania wpisu, jeżeli dane nie zostaną uzupełnione - stowarzyszenie nie zostanie wpisane do KRS i w przypadku ponownego wnoszenia wniosku o wpis, konieczne będzie uiszczenie opłaty sądowej. Wpisy w dotychczasowych rejestrach zachowują moc obowiązującą nawet pomimo braku wpisu w KRS, zatem stowarzyszenie nie straci osobowości prawnej tylko z tej przyczyny, że nie zostało wpisane do KRS, a co za tym idzie - fakt ten nie powinien mieć wpływu na uzyskiwanie przez stowarzyszenie dofinansowania.

Trzeba zaznaczyć, że nie jest możliwe dokonanie jakiegokolwiek wpisu w dotychczasowym rejestrze, a ponieważ zmiana danych objętych wpisem do KRS rodzi konieczność zgłoszenia zmiany do rejestru w celu jej wpisania, powstaje konieczność wypełnienia wszelkich przesłanek niezbędnych do zarejestrowania stowarzyszenia w KRS, by móc wpisać zmianę danych w odpowiednim rejestrze. Niezgłoszenie danych, bądź niezłożenie dokumentów podlegających wpisowi do rejestru, może skutkować nałożeniem grzywny na stowarzyszenie.
Jeżeli jednak stowarzyszenia ma być dopiero tworzone, dobrze będzie zapoznać się z kilkoma uwagami dotyczącymi przedstawionego problemu.
Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach, możliwe jest tworzenie:
- stowarzyszeń (min. 15 osób),
- stowarzyszeń zwykłych (min. 3 osoby), które są formą uproszczoną stowarzyszeń.
Tylko stowarzyszenie podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, zgodnie z brzmieniem art. 8 tejże ustawy. Oznacza to, że zakładając stowarzyszenie zwykłe nie trzeba liczyć się z koniecznością wpisu do KRS, jednakże różnica pomiędzy stowarzyszeniem a stowarzyszeniem zwykłym jest znaczna, zwłaszcza w płaszczyźnie możliwości otrzymywania wsparcia finansowego. Stowarzyszenie zwykłe nie może bowiem (art. 42 ustawy prawo o stowarzyszeniach) „przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej”. Ponadto stowarzyszenie zwykłe nie może powoływać terenowych jednostek organizacyjnych, łączyć się w związki stowarzyszeń, zrzeszać osób prawnych oraz prowadzić działalności gospodarczej. W tej sytuacji jedyną możliwą formą uzyskiwania przez stowarzyszenie zwykłe środków na działalność są składki członkowskie.
Tym samym zasadom podlegają stowarzyszenia tworzone na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej, kluby sportowe, czyli tzw. „stowarzyszenia kultury fizycznej”, które mogą uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym, czyli w różnego rodzaju zawodach sportowych. Wyraźny przepis wskazuje, że stowarzyszenia kultury fizycznej podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Z przedstawionych powyżej rozważań wynika, że wpisu do KRS nie wymaga jedynie utworzenie stowarzyszenia zwykłego, które jednak nie ma prawa ubiegania się o dotacje od gminy, czy też innych jednostek samorządu terytorialnego, a zatem gmina może (a nawet powinna, wobec brzmienia przepisu prawa o stowarzyszeniach, który wyraźnie stanowi, że takie stowarzyszenie „nie może” otrzymywać dotacji) odmówić dofinansowania takiemu stowarzyszeniu. W takiej formie można także utworzyć klub sportowy, jednakże oprócz tego, że klub nie będzie miał prawa otrzymywania wsparcia finansowego, nie będzie mógł także brać udziału w zawodach sportowych, bowiem ustawa o kulturze fizycznej wymaga, by każde „stowarzyszenie kultury fizycznej” było wpisane do KRS (art. 13 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 3 ustawy).
Ostatnią, lecz bardzo istotną kwestią jest status szczególnego rodzaju klubu sportowego - uczniowskiego klubu sportowego. Założenie tego klubu odbywa się na takich samych zasadach jak zakładanie stowarzyszenia, jednak klub taki nie musi być rejestrowany w KRS, a pomimo tego posiada osobowość prawną (nadaje mu ją szczególny przepis art. 7 ust. 5 ustawy o kulturze fizycznej). Uczniowskie kluby sportowe podlegają jednak wpisowi do ewidencji, prowadzonej przez starostów właściwych ze względu na siedzibę klubów. Jeżeli zatem uczniowski klub sportowy zostanie utworzony zgodnie z przepisami oraz wpisany do ewidencji prowadzonej przez starostę - ma status klubu sportowego i nie ma podstaw do odmowy przyznania mu dotacji przez organy samorządu.

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak założyć stowarzyszenie? - koszty i formalności
Czym jest stowarzyszenie? Prawo definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. Dobrowolność polega na swobodzie tworzenia stowarzyszeń, swobodzie przystąpienia do już istniejącego stowarzyszenia oraz nieograniczonej swobodzie wystąpienia. (...)
PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek
Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie. Obowiązek (...)
Jak zarejestrować spółkę w systemie S24?
Rejestracja spółki jawnej, spółkikomandytowej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub prostej spółki akcyjnej w systemie S24 Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną lub komandytową możesz założyć na dwa sposoby: tradycyjnie, w (...)
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)
PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek
Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny (...)
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? - Sekwencja czynności
W jakim celu można założyć spółkę z o.o.?Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą utworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne (np. spółka akcyjna albo stowarzyszenie). Kodeks spółek handlowych zezwala również na założenie takiej (...)
Płatności między przedsiębiorcami
Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów płatności dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami bez pośrednictwa rachunku płatniczego Szef KAS przypomniał, że przedsiębiorcy obowiązani są dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem (...)
Od 10 marca 2007 r. zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 14 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nowelizacja ta ma pomóc przedsiębiorcom przy rozpoczynaniu przez nich działalności gospodarczej, jak również w trakcie jej prowadzenia, zmniejszając (...)
Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT
Od 1 września 2019 r. dostępny jest jeden, bezpłatny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne (...)
Jak prawo pomaga pomagać, czyli jak zostać organizacją pożytku publicznego i co to oznacza?
Organizacja pożytku publicznego – kto może ubiegać się o status takiej organizacji? Od 1 stycznia 2004 r. organizacje pozarządowe oraz kościelne osoby prawne mogą ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego, co pociąga za sobą wiele przywilejów w sferze m.in. (...)
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej
Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)
Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę?
Nawet jeżeli nie masz polskiego obywatelstwa, możesz prowadzić w Polsce firmę. Przeczytaj, w jakiej formie to zrobić i czego będziesz potrzebować do rejestracji działalności gospodarczej. Kto może założyć w Polsce firmę? Obywatel Ukrainy, który: przebywa w Polsce legalnie i posiada numer (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Płatności gotówkowe i bezgotówkowe
Jak przedsiębiorcy i konsumenci mogą płacić za transakcje? Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, zależy od wielkości kwoty (...)
Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej
Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogą prowadzić działalność w nowej formie - prostej spółki akcyjnej. Kluczową cechą tej spółki jest niski kapitał akcyjny wymagany do jej założenia, wynoszący 1 zł. Przeczytaj, jak założyć prostą spółkę akcyjną i (...)
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)
Nowe ułatwienia w składaniu e-sprawozdań i CIT-8
Od 13 marca 2019 r. osoby prawne (działające poza sektorem finansowym) mogą sporządzać sprawozdania finansowe za pomocą aplikacji e-Sprawozdania Finansowe. Sprawozdania te należy podpisać bezpłatnym podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym, a następnie wysłać korzystając z systemu (...)
Jak instytucje kościelne mogą uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego?
Inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego. Jakie instytucje obejmuje przepis Konkordatu? Zgodnie z instrukcją z dnia 15 czerwca 2000 r. dotyczącą zakresu i sposobu uzyskania osobowości pranej przez instytucje (...)
Co zawiera wykaz podatników VAT, jak sprawdzać kontrahenta i kiedy trzeba to zrobić, dlaczego niektórych rachunków nie ma na białej liście i co w takich sytuacjach można zrobić. Informacje ws. Wykazu podatników VAT W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego (...)