Wsparcie dla bezrobotnych nauczycieli. Są założenia programu

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło 100 mln zł z Unii Europejskiej na wsparcie nauczycieli. Pieniądze te zostaną uruchomione na aktywizację zawodową dla tych, którzy utracili pracę. Założenia programu minister Krystyna Szumilas przedstawiła podczas konferencji prasowej.

Aktualnie procesy demograficzne wynikające ze spadku liczby uczniów we wszystkich typach szkół mają bezpośredni wpływ na zmniejszanie się zapotrzebowania na nauczycieli, a w rezultacie na utratę przez nich pracy. Zdaniem ministra edukacji Krystyny Szumilas istotne jest wsparcie nauczycieli w zakresie zaktywizowania zawodowego. Dlatego też celem ministerialnego projektu, jest pomoc nauczycielom w znalezieniu nowego zatrudnienia, jak i wykorzystanie ich potencjału zawodowego i bogatych doświadczeń pedagogicznych na rzecz lokalnego środowiska.

Porady prawne

Fundusze dla nauczycieli z Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII, Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów modernizacyjnych i adaptacyjnych w regionie) umożliwią nauczycielom przekwalifikowanie się do nowego zawodu, z uwzględnieniem potrzeb lokalnego rynku pracy. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na staże, szkolenia, studia podyplomowe, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, doradztwo zawodowe inicjujące rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej.

Możliwe będzie m.in. dofinansowanie wynikające z zatrudnienia u nowego pracodawcy. Subsydiowanie miejsc pracy u nowego pracodawcy, będzie mogło trwać maksymalnie 12 miesięcy, w tym czasie pracodawca będzie musiał zapewnić co najmniej 50% pokrycie kosztów zatrudnienia pracownika. Ponadto osoby, które w rozpoczną działalność gospodarczą, dostaną na ten cel dotację.

Priorytetowo będą traktowane projekty angażujące byłych nauczycieli do wsparcia procesu dydaktycznego w klasach 1-3, w świetlicach szkolnych w szkołach podstawowych oraz w pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wszystkie formy wsparcia będą skierowane dla nauczycieli, którzy w okresie nie dłuższym niż dwadzieścia cztery miesiące przed dniem przystąpienia do projektu utracili pracę i posiadają status osoby bezrobotnej oraz przepracowały w jednostkach systemu oświaty co najmniej rok (12 miesięcy).

(men.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anna 2015-08-29 23:42:14

    najlepszym wsparciem dla bezrobontych nauczycieli bedzie zmniejszenie ilosci uczniów wklasach bow sandomierzuwłodarze miesta zarzadzili po 35 do 40 uczniów cojest bardzo uciazliwe dla nauczyciela i takie lekcje nie przynosza pozadanych efektów wiec jest to prorytetowa sprawaco pociagnie za soba zatrudnieniewielu nauczycieli. nastepnie bardzo scisła kontrola prawidłowego wykorzystania tak przez włodarzy jak i dyrektrów szkół przekazywanej subwencji przez panstwo. bo durektorzy majac władze w rece czesto nie wykorzysuje tej subwencji na własciwe cele.w kazdym miescie winna byc choc 2 osobowa komisja do kontroli lub 2 pracowników kuratorium czuwajacych na prawidłowym wykorzytaniu tych pieniedzy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika