Wyrok ogłoszony "z głowy" nie istnieje

Orzeczenie musi być sporządzone na piśmie, opatrzone podpisem sędziego. W innym przypadku nie istnieje jako dokument procesowy.

Sąd Najwyższy rozpatrzył pytanie jednego z sądów, który miał wątpliwość, czy niespisany wyrok funkcjonuje w obrocie prawnym.

- Czy w sytuacji, gdy doszło do ogłoszenia wyroku pomimo tego, że wyrok nie został sporządzony na piśmie i podpisany to należy uznać, że wyrok taki nie wywołuje skutków prawnych (sententia non existens) czy też należy uznać, że wyrok taki istnieje, ale jest dotknięty wadą stanowiącą bezwzględną przyczynę uchylenia wyroku (art. 439 § 1 pkt 6 in fine k.p.k.)?" – pytał katowicki sąd okręgowy.

Porady prawne

Sąd Najwyższy odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie prawne, lecz zawarł w tej odmowie wskazania, jak rozumieć kwestionowane przepisy.

Według SN w tej nietypowej sprawie należy uznać, że wyroku nie wydano i takie orzeczenie w ogóle w obrocie prawnym nie funkcjonuje.

- Warunkiem istnienia w obrocie prawnym wyroku jako dokumentu procesowego jest sporządzenie go na piśmie, a następnie publiczne ogłoszenie – przypomniał Sąd Najwyższy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika