Archiwum artykułów Styczeń 2012

Skutki podatkowe nieważnych czynności prawnych

30.1.2012

Powszechnie przyjęty już pogląd o pełnej autonomii prawa podatkowego w stosunku do prawa cywilnego nie oznacza, iż obrót cywilno – prawny w którym uczestniczy podatnik nie ma żadnego wpływu na jego sytuację podatkową. Czynności prawne są jednym ze źródeł powstawania (...)

Stwierdzenie nieważności decyzji w postępowaniu podatkowym

29.1.2012

Stwierdzenie nieważności jest jednym z nadzwyczajnych trybów umożliwiających wzruszenie decyzji ostatecznych, stanowiąc jeden z nielicznych wyjątków odstępstwa od trwałości decyzji ostatecznych. Możliwość wzruszenia decyzji w drodze stwierdzenia jej nieważności możliwe jest jedynie w (...)

Jak dokonać zapłaty opłaty skarbowej i jak jest ona zwracana?

29.1.2012

Stosownie do art. 8 ust. 1 nowej ustawy o opłacie skarbowej zapłata tej opłaty powinna być dokonywana gotówką lub bezgotówkowo. W celu usprawnienia załatwiania spraw w organach administracji publicznej ustawodawca wprowadził przepis upoważniający radę gminy do podjęcia uchwały (...)

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

24.1.2012

Rejestr dłużników niewypłacalnych powstał wraz z powstaniem Krajowego Rejestru Sądowego. Wpisy do tego Rejestru dokonywane są z urzędu lub na wniosek. Rejestr dłużników może stać się instrumentem dyscyplinującym dłużników Skarbu Państwa i innych wierzycieli w kierunku (...)

Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa

24.1.2012

Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia przez cały rok, jednakże to właśnie w okresie wiosennym najłatwiej o uszkodzenie pojazdu, spowodowane złym stanem dróg. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują użytkownikom dróg, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia (...)

Rozwiązanie i likwidacja spółki partnerskiej

13.1.2012

W stosunku do spółki partnerskiej w zakresie likwidacji i rozwiązania zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy o spółce jawnej. Regulacja spółki partnerskiej wprowadza jednak także odmienne rozwiązania. Przyczyny rozwiązania spółki określone w umowie, mogą być różne. Może to być (...)

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

13.1.2012

W myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Jak przebiega postępowanie o uznanie za zmarłego?

13.1.2012

W sprawach o uznanie za zmarłego właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a w braku tej podstawy - sąd wskazany w przepisach ogólnych o postępowaniu nieprocesowym – a więc wyłącznie właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania (...)

Zwrot podatku VAT a czynności sprawdzające

11.1.2012

Podatnik samodzielnie wykazuje kwotę podatku należnego oraz naliczonego za dany okres rozliczeniowy. W efekcie jego wyliczeń może dojść do powstania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W takiej sytuacji przysługuje mu uprawnienie do żądania zwrotu tej nadwyżki. Zanim do tego dojdzie, (...)

Postępowanie uproszczone - kiedy można je zastosować?

5.1.2012

Postępowanie uproszczone jest swoistą odpowiedzią prawodawcy na postulaty społeczne, domagające się umożliwienia załatwiania spraw drobnych i prostych szybko, w postępowaniu odformalizowanym i pozbawionym zbędnych komplikacji. Uproszczenia postępowania polegają, ujmując rzecz generalnie, (...)

Postępowanie nieprocesowe - kiedy jest przeprowadzane?

5.1.2012

Postępowanie nieprocesowe jest to jeden z rodzajów trybów, w jakim toczy się cywilne postępowanie sądowe. Nazwa \"postępowanie nieprocesowe\" pojawiła się stosunkowo późno. Początkowo postępowanie to nazywało się postępowaniem niespornym. Wynikało to z faktu, że u (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika