Archiwum artykułów Luty 2012

Sposoby odwołania testamentu

29.2.2012

Testament jest czynnością prawną, która wywołuje przewidziane prawem skutki dopiero z chwilą śmieci osoby dokonującej tej czynności. Stąd dopuszczalność odwołania testamentu przez spadkodawcę jest możliwa aż do chwili jego śmierci. Prawo spadkowe przewiduje kilka sposobów (...)

Umowa o dzieło - odpowiedzialność wykonawcy

27.2.2012

Umowa o dzieło jest jedną z częściej zawieranych umów w życiu codziennym. Dzieło może przybrać różny charakter np. budowa lub remont domu, założenie instalacji, namalowanie obrazu. Wykonawca jest odpowiedzialny za jakość dzieła oraz za to by po wykonaniu posiadało właściwości (...)

Kiedy ZUS jest zobowiązany do wypłaty odsetek za opóźnienie

27.2.2012

Zgodnie z przepisami ustawy systemowej jeżeli ZUS - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych - nie ustalił (...)

Terminy wystawiania faktur VAT

26.2.2012

Ogólny termin wystawienia faktury jest dość istotny w aspekcie momentu powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ obowiązek – w razie wystawienia faktury – powstaje z chwilą jej wystawienia, podatnik ma możliwość przesunięcia momentu powstania obowiązku o cały miesiąc. Termin (...)

Terminy załatwiania spraw w postępowaniu podatkowym

25.2.2012

Zdarza się, że będąc podatnikami nie możemy się doczekać decyzji organu podatkowego w sprawie naszego zobowiązania wobec fiskusa. Warto pamiętać, iż dla zabezpieczenia podatnika przed skutkami przewlekłości postępowania ustawodawca wprowadził maksymalne terminy do załatwienia sprawy przez (...)

Połączenie lub podział spółek a koszty udziałowca

25.2.2012

Zgodnie z ogólną regułą, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób (...)

Jak jest zwracany VAT za materiały budowlane?

25.2.2012

Jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku o zwrot VAT nie budzi wątpliwości, to urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku – w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku – bez wydania decyzji. W przeciwnym zaś wypadku urząd skarbowy wyda jednak (...)

Ile kosztuje postępowanie upadłościowe konsumenta?

24.2.2012

Generalnie koszty postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą ponoszone według zasad ogólnych obowiązujących w postępowaniu upadłościowym prowadzonym według Prawa upadłościowego i naprawczego. Jednak w celu obniżenia (...)

Faktoring - istota i zastosowanie

22.2.2012

Spośród wielu nowych typów umów, które znajdują szerokie zastosowanie w naszym systemie prawnym, factoring jest instytucją mało znaną i niedocenianą przez przedsiębiorców. Umowa factoringu jest rodzajem umowy nienazwanej. Oznacza to, że nie jest unormowana ustawowo. Jej treść w głównej (...)

Lista państw, z którymi Polska zawarła porozumienie o ruchu bezwizowym

21.2.2012

Poniżej prezentujemy listę państw, z którymi Polska podpisała porozumienia o ruchu bezwizowym. Obywatele polscy mogą bez konieczności posiadania wizy wjechać na terytorium tych państw i przebywać tam przez określony czas. Długość tego czasu zależy od konkretnej umowy między państwami. (...)

Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej

21.2.2012

Rada nadzorcza jest organem kontroli. Co do zasady, odrębny organ kontrolny charakterystyczny jest dla spółek kapitałowych. W spółkach osobowych do której zaliczana jest spółka komandytowo - akcyjna, ustanowienie rady nadzorczej wynika z charakteru tej spółki, (...)

Ogólne informacje o KRS

21.2.2012

Krajowy Rejestr Sądowy to urzędowy zbiór danych, które dotyczą takich podmiotów jak przedsiębiorcy, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej czy wreszcie dłużnicy niewypłacalni. Rejestry prowadzone są przez (...)

Prawo do emerytury górniczej

19.2.2012

Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela umożliwiła górnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią i to bez względu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika