Archiwum porad prawnych Lipiec 2012

Opłata za dopisanie współwłaściciela pojazdu

31.7.2012

Czasem w urzędach załatwiam sprawę polegającą na dopisaniu współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego. \"Dopisanie\" poprzedzone jest decyzją o zmianie decyzji o rejestracji pojazdu. Niektóre urzędy za taką samą czynności żądają opłaty 10 zł a inne nie i przystawiają stempel (...)

Zniesienie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka

31.7.2012

Córka ma zasądzone alimenty, niedługo skończy 25 lat, a w tym roku powinna zakończyć studia, jest już praktycznie samodzielna. Mimo wielokrotnych prób spotkania nie utrzymuje ze mną kontaktu, nie informuje o swojej sytuacji, a regularnie wnosi do Sądu o podniesienie alimentów. Moja sytuacja (...)

Przedawnienie w stosunkach między przedsiębiorcami

31.7.2012

15.03.2010 roku wystawiłem fakturę za sprzedaż towarów w ramach prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa innemu przedsiębiorcy. Termin płatności 30 dni. Należność nie została do dziś zapłacona. Kiedy zobowiązanie się przedawni?

Odpowiedzialność wynajmującego za zniszczenie lokalu

31.7.2012

Jestem najemcą magazynu. W budynku, w którym się on znajduje wybuchł pożar. Cała zawartość lokalu uległa zniszczeniu, a on sam nie nadaje się już do użytku. Dodatkowo, nie zadziałał system przeciwpożarowy. Jak w takiej sytuacji przedstawia się odpowiedzialność wynajmującego?

Przejęcie terenu pod zaplanowane drogi

31.7.2012

Czy Gmina wydając zgodę na przekwalifikowanie gruntów rolnych na tereny pod zabudowę jednorodzinną ma obowiązek przejąć tereny, na których znajdują się zaplanowane drogi w swoje posiadanie od właściciela gruntów?

Służebność mieszkania a sprowadzenie męża

31.7.2012

Jestem właścicielem domu. Matka, która darowizną przekazała mi ten dom wyszła drugi raz za mąż. Drugi mąż nie jest zameldowany. Matka twierdzi, że skoro na jej rzecz została ustanowiona służebność mieszkania, to ma prawo przyjąć go na to mieszkanie, czemu ja się sprzeciwiam. Kto ma (...)

W jakiej części mieszkanie nabyte przed ślubem wchodzi do masy spadkowej

30.7.2012

Zmarła moja krewna. Nie miała dzieci, ale miała męża. Jestem jednym ze spadkobierców. W wyniku sprawy sądowej sąd stwierdził nabycie spadku w drodze ustawy, przydzielając 1/2 mężowi i odpowiednie części pozostałym spadkobiercom. Mąż stwierdził, że 1/2 mieszkania własnościowego była (...)

Szkody w mieszkaniu sąsiadów a odpowiedzialność dewelopera

30.7.2012

Jestem właścicielem mieszkania w bloku, które kupiłem 5 lat temu od dewelopera bezpośrednio po wybudowaniu budynku. Jakiś czas temu dostałem wezwanie od sąsiadów do usunięcia wady budowlanej tkwiącej w projekcie mojego balkonu. Polega ona na wadliwym wykonaniu systemu odprowadzania wody, na (...)

Jak dochodzić zwrotu pożyczki

30.7.2012

Pożyczyłem jednej osobie 1500 zł, a drugiej 1800 zł - udokumentowane przelewem bankowym na konta tych osób. Nie mogę odzyskać tych pieniędzy. Jedynym dowodem pożyczki są przelewy bankowe. Jak mogę odzyskać pieniądze?

Pogryzienie przez psa a odszkodowanie

27.7.2012

Podczas spaceru z moim psem (nieszkodliwym i prowadzonym na smyczy), na mój teren przedostał się pies sąsiada (duży wilczur), a następnie rzucił sie na mojego psa. Był bardzo agresywny. Mnie poturbował bardzo nieznacznie, ale mój pies ma kilkanaście głębokich ran. Czy mogę dochodzić odszkodowania (...)

Woda z balkonu zalewa sąsiadów - kto odpowiada?

27.7.2012

Dostałem wezwanie od mieszkających piętro niżej sąsiadów do usunięcia wady budowlanej na swoim tarasie w budynku wieloosobowym. Według nich na tarasie występuje wada na skutek której podczas deszczu woda dostaje się do wewnątrz budynku i zalewa niżej usytuowane mieszkania. Budynkiem zarządza (...)

Bezumowne korzystanie z gruntu a przedawnienie

26.7.2012

Na działce stanowiacej własnosc gminy spółka gazownicza posadowiła ponad 10 lat temu bezumownie stację redukcyjno - pomiarową gazu. Gmina postanowiła obciażyć spółkę gazowniczą (z o.o.) notą obciazeniową za okres ostatnich 10 lat wyliczając wysokość obciażenia na podstawie przewidywanych (...)

Ograniczenia związane z obecnością linii wysokiego napięcia

26.7.2012

Odziedziczyłem w spadku dom, nad którym przechodzi linia energetyczna wysokiego napięcia, która była założona jeszcze w latach 60-tych. Silne pole elektromagnetyczne utrudnia działanie sprzętu elektronicznego, a także powoduje dolegliwości zdrowotne u ludzi. Wszelkiego rodzaju starania o wykupienie (...)

Wynagrodzenie dla członków Rady Nadzorczej

25.7.2012

Dnia 8 czerwca 2012r. X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przekształciła się w X spółkę akcyjną (wpis do KRS). 6 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej tej spółki. W najbliższym czasie (tj. początek sierpnia) ma odbyć się posiedzenie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika