Archiwum artykułów Sierpień 2012

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

29.8.2012

Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości (...)

Czy można odzyskać wpłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

28.8.2012

Zgodnie z art. 3 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) obowiązek podatkowy, w zakresie omawianego podatku, powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej. „Dokonania” nie należy jednak mylić z „wykonaniem” tejże czynności - jak podkreśla (...)

Kto może rozliczać się w formie karty podatkowej?

24.8.2012

Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma do wyboru cztery różne formy opodatkowania: opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie liniowe 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Kiedy można wybrać opodatkowanie (...)

W jakiej formie należy zawierać umowy?

22.8.2012

Podstawową zasadą polskiego prawa jest swoboda wyboru formy umowy. Oznacza to, że strony zawierając umowę mogą zawrzeć ją w formie ustnej, pisemnej, aktu notarialnego itd. Wymagane jest tylko zachowanie, które ujawnia wolę zawarcia umowy stron w sposób dostateczny. Takie uregulowanie (...)

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej

16.8.2012

Spółka komandytowa jako handlowa spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków nabytych i zaciągniętych w jej imieniu przez osoby do tego uprawnione. Spółka odpowiada całym majątkiem za zaciągnięte w jej imieniu zobowiązania solidarnie z jej wspólnikami. (...)

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

9.8.2012

Pracowniczy zakaz konkurencji jest to zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Dotyczy to nie tylko prowadzenia przez pracownika odrębnej działalności gospodarczej, lecz również wykonywania pracy w ramach umowy o pracę lub na innej podstawie na rzecz (...)

Czy odwołany członek zarządu może żądać przywrócenia do pracy?

6.8.2012

O tym, czy odwołany członek zarządu spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), zatrudniony w spółce w ramach stosunku pracy może żądać przywrócenia do pracy w razie rozwiązania z nim (wypowiedzenia) umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pisano (...)

Mieszkanie z licytacji – problem z byłymi właścicielami

3.8.2012

Jako, że zlicytowanie mieszkania najczęściej odbywa się wbrew woli jego właścicieli, także w późniejszym czasie nabywca może trafić na opór lokatorów. Zazwyczaj bowiem mieszkańcy nie chcą opuścić przedmiotowego lokalu. Przypomnieć należy, że prawomocne postanowienie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika