Archiwum artykułów Czerwiec 2012

Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

28.6.2012

W dobie kryzysu, warto znać swoje prawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. Poza ekwiwalentem, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe i dodatkiem za pacę (...)

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

22.6.2012

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwego organu. Co to jest zmiana sposobu użytkowania? Czy w razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia właściwy organ może wstrzymać postanowieniem prowadzenie robót (...)

List żelazny - czyli glejt dla oskarżonego

20.6.2012

Instytucja listu żelaznego jest jedną z najstarszych instytucji procesu karnego. List ten stanowi swego rodzaju glejt dla oskarżonego, dzięki któremu jest on chroniony w danym kraju przed aresztowaniem, a w zamian zobowiązuje się czynnie brać udział w toczącym się przeciwko niemu postępowaniu (...)

Odsetki od zaległości podatkowej

6.6.2012

Problematyka terminu zapłaty podatku wiąże się z dwojakiego rodzaju zagadniami. Pierwsze z nich dotyczy terminu w którym podatek powinien być zapłacony przez podatnika, natomiast drugie ustalenia momentu, w którym zapłata ta zostaje uznana za prawnie skuteczną.

Czy opłaca się zakładać podatkową grupę kapitałową?

1.6.2012

Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może być także podatkowa grupa kapitałowa. Pojęcie to oznacza grupę co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają ze sobą w związkach kapitałowych. Podatkowa grupa kapitałowa może być tworzona (...)

Postępowanie egzekucyjne w celu ściągnięcia zaległych podatków

1.6.2012

Zalegając z podatkami musisz liczyć się z tym, iż zostaną one z Ciebie \"ściągnięte\" przymusowo, czyli w tym wypadku w drodze egzekucji. Nie będzie to jednak egzekucja \"typowa\", ale regulowana przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. To tam zostały ustalone zasady (...)

Konsekwencje rozliczania się w formach uproszczonych

1.6.2012

Korzyści wynikające z opodatkowania w formach uproszczonych muszą być skalkulowane z konsekwencjami przyjęcia takiego sposobu rozliczania się z fiskusem. Aby dokładnie ocenić rachunek zysków i strat należy zapoznać się z konsekwencją przyjęcia uproszczonej formy opodatkowania.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika