Oprocentowanie nadpłaty podatku po wyroku trybunału

Co przewiduje ustawa z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw?

Zmiany wprowadzane przez nowelizację

Nowelizacja wprowadza zmiany w: ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2025 r. poz. 111), ustawie z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 104) oraz ustawie z dnia 20 grudnia 2024 r. o Radzie Fiskalnej (Dz.U. z 2025 r. poz. 39).

Porady prawne

Zmiany w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa mają na celu wdrożenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 8 czerwca 2023 r. w sprawie C-322/22 Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (Dz.Urz. UE.C.2023.261.19). W wyroku tym, TSUE orzekł o niezgodności z zasadą skuteczności w związku z zasadą lojalnej współpracy uregulowania krajowego, które w przypadku, gdy wniosek o zwrot nadpłaty podatku powstałej w wyniku orzeczenia Trybunału został złożony po upływie 30 dni od opublikowania tego orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ogranicza oprocentowanie nadpłaty do 30. dnia od tej publikacji, a nawet wyklucza wszelkie oprocentowanie w przypadku, gdy ta nadpłata powstała po upływie tego 30. dnia. Ustawa nowelizuje art. 78 ustawy – Ordynacja podatkowa w celu ustanowienia regulacji, w myśl której oprocentowanie nadpłaty podatku powstałej w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przysługuje od dnia powstania tej nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku w tej sprawie. Na mocy zaś przepisu przejściowego (art. 4 ustawy) do oprocentowania nadpłat niezwróconych lub niezaliczonych na poczet zaległości podatkowych albo bieżących zobowiązań podatkowych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się nowe regulacje.

Zmiany w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych polegają na wprowadzeniu regulacji dotyczącej instytucji doręczenia zastępczego o konstrukcji analogicznej do art. 44 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zmiany w ustawie o Radzie Fiskalnej korygują natomiast zakres odesłania w przepisie przejściowym do przepisów ustawy o finansach publicznych, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika