Nadchodzi trzeci etap łagodzenia obostrzeń
14.5.2020
Od 18 maja br. działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także bary i restauracje. Dzięki nowym zasadom do pojazdów komunikacji miejskiej wejdzie więcej osób.
14.5.2020
Od 18 maja br. działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także bary i restauracje. Dzięki nowym zasadom do pojazdów komunikacji miejskiej wejdzie więcej osób.
29.4.2020
Rząd zapowiedział, że wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, (...)
17.4.2020
Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Rząd podejmuje ostrożne (...)
5.4.2020
Rząd zobił wyjątki dla aptek i stacji benzynowych w przypadku „godzin dla seniora”, a także rozszerzamy listę osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to najważniejsze zmiany w opublikowanym 31 marca rozporządzeniu w sprawie ograniczeń w związku z epidemią. (...)
29.3.2020
Sejm przyjął noweliyację przepisów tzw. specustawy przygotowanej do walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Zmiany dotyczą m.in. zasad pracy placówek handlowych w niedziele objęte zakazem handlu. To ważne decyzje, które mają zapewnić, że świeże produkty w sklepach będą (...)
16.3.2020
Od 15 marca wywóz poza Unię Europejską środków ochrony indywidualnej wymaga uzyskania pozwolenia. Dotyczy to takich przedmiotów jak okulary i przyłbice ochronne, osłony twarzy, sprzęt do ochrony ust i nosa, odzież ochronna, rękawice.
19.2.2020
18 lutego 2020 r. weszły w życie nowe przepisy, które wprowadzają ułatwienia w zakresie przepisów weterynaryjnych dla podmiotów zamierzających prowadzić ubój zwierząt w tzw. „rzeźniach rolniczych”, tj. rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych (...)
16.2.2020
Do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on szereg zmian mających na celu ułatwienia w procesie szkolenia i uzyskiwania kwalifikacji wstępnej oraz zwiększenie (...)
27.10.2019
Nastąpiła zmiana rozporządzenia dot. m.in. urządzeń losujących, urządzeń do gier i automatów do gier oraz zabezpieczenia informacji.
24.10.2019
Sprzedaż jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku zostanie zakazana do 2021 r. 90% zebranych i przetworzonych plastikowych butelek musi być jeszcze przed 2029 r. Bardziej rygorystyczne stosowanie zasady, wedle której zanieczyszczający (...)
21.10.2019
Ministerstwo Energii prowadzi proces konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze (...)
9.10.2019
W dniach 23-24 września 2019 r. w Brześciu na Białorusi odbyło się posiedzenie polsko-białoruskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Podczas rozmów omówiono warunki wykonywania przewozów i przeanalizowano poziom wykorzystania zezwoleń przez (...)
29.9.2019
Proponowane rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej, m.in. dotyczących zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Dzięki nowym regulacjom polskie prawo zostanie dostosowane do unijnego systemu (...)
18.9.2019
Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia, tj. ugorów i międzyplonów.
15.9.2019
Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji zatwierdzającej zmianę systemu ustanawiającego wyłączenie w odniesieniu do korzystania z gazociągu OPAL. Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej (...)
28.8.2019
Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie opustów – taki będzie efekt tzw. Pakietu Prosumenckiego, będącego elementem nowelizacji ustawy o OZE. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami energii odnawialnej (...)
23.8.2019
Nowelizacja przepisów wprowadza możliwość tworzenia nowego typu oddziałów szkolnych – oddziałów przygotowania wojskowego w szkołach publicznych i niepublicznych.
28.7.2019
TSUE uznał, że państwo członkowskie UE może ze względów porządku publicznego takich jak walka z nawoływaniem do nienawiści nałożyć czasowy obowiązek rozpowszechniania lub retransmitowania kanału telewizyjnego jedynie w ramach pakietów płatnych. Zasady rozpowszechniania takiego (...)
26.7.2019
Nowelizacja przepisów zmniejsza ograniczenia przy zakupie ziemi i obrocie nią – zarówno państwową, jak i prywatną.
18.7.2019
Nałożenie na koncesjonariusza kary pieniężnej za nieprzestrzeganie obowiązku wynikającego z koncesji jest dopuszczalne także wtedy, gdy obowiązek ten można zrekonstruować z przepisów powszechnie obowiązującego prawa dotyczących działalności koncesjonowanej - uznał SN.
30.6.2019
Na podstawie nowych przepisów na rynek Unii Europejskiej będą mogły być wprowadzane tylko te nawozy i produkty nawozowe, które spełniają unijne wymogi w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Przepisy te mają wpłynąć na zwiększenie asortymentu produkowanych nawozów i produktów (...)
28.6.2019
Nowe przepisy mają umożliwić lepszą kontrolę obrotu bronią i amunicją, a także wdrożenie Systemu Rejestracji Broni (SRB). Dostosowują polskie prawo do dyrektywy Rady Unii Europejskiej, która wprowadza obowiązek prowadzenia skomputeryzowanego systemu rejestracji danych o każdej broni (...)
26.6.2019
Rządowy projekt przewiduje realizację dodatkowych działań zmierzających do osiągnięcia 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. Założono także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.
19.6.2019
Dzięki rządowemu projektowi ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. nowelizacji megaustawy, ma być łatwiej i taniej dotrzeć z szybkim internetem tam, gdzie dziś jest to nieopłacalne lub niemożliwe.
17.6.2019
Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki – rozliczać w korzystnym systemie opustów – taki będzie efekt tzw. pakietu prosumenckiego, zawartego w projekcie noweli ustawy o OZE, autorstwa ME. Projekt zyskał już akceptację Stałego Komitetu (...)
28.5.2019
Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej – to najważniejsze zmiany, (...)
9.5.2019
W ocenie NIK, organy Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie są przygotowane ani organizacyjnie, ani technicznie do kontroli pola elektromagnetycznego. Megaustawa zlikwiduje luki w systemie pomiaru pola elektromagnetycznego - wskazało Ministerstwo Cyfryzacji.
6.5.2019
Rozporządzenie przyjęte przez Radę UE i Parlament Europejski ma sprawić, że od 2030 r. nowe samochody osobowe będą emitowały średnio o 37,5% mniej CO2 niż w 2021 r., a nowe samochody dostawcze – średnio o 31%. Między rokiem 2025 a 2029 emisje CO2 z samochodów osobowych i dostawczych (...)
28.4.2019
Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia, które przewiduje ustanowienie wspólnych zasad dotyczących połączenia krajowych rejestrów elektronicznych przedsiębiorców transportu drogowego. Zgodnie z nowymi przepisami, (...)
27.4.2019
Przyjęto nowelizację szeregu ustaw w celu zwiększenia kontroli wykonywania zawodu doradcy restrukturyzacyjnego. Decyzją prawodawcy doradcy będą podlegali także nadzorowi Ministra Sprawiedliwości. Nowelizacja ma służyć m.in. wzmocnieniu nadzoru nad działalnością doradców (...)
11.4.2019
W założeniu nowelizacja unijnych przepisów ma na celu zwalczanie nielegalnych praktyk w transporcie drogowym i poprawę warunków pracy kierowców.
4.4.2019
Rządowy projekt ustawy zakłada stworzenie jasnych i równych warunków funkcjonowania rynku przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami, opartych na jednakowych zasadach wykonywania zawodu przewoźnika. Nowelizacja wprowadza także pośrednictwo przy przewozie osób.
30.3.2019
Nowe rozwiązania, związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi i opłatami za częstotliwości, przewiduje nowelizacja, która dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej, mających usprawnić wprowadzenie technologii 5G w Polsce, a więc zwolnić (...)
27.3.2019
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Wprowadzenie nowych uregulowań wynika z konieczności dostosowania (...)
24.3.2019
Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
10.2.2019
Od 9 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Obowiązek ten dotyczy prawie wszystkich produktów wydawanych z przepisu lekarza (na receptę) i określonych produktów (...)
8.2.2019
Proponowane przez rząd zmiany mają wyeliminować z rynku wyroby tytoniowe pochodzące z nielegalnych źródeł.
19.1.2019
Nowelizacja Prawa lotniczego dostosuje prawo do przepisów UE w obszarze praw pasażerów, żeglugi powietrznej, personelu lotniczego, techniki lotniczej, lotniczej działalności gospodarczej i transportu lotniczego, lotnisk oraz ochrony lotnictwa cywilnego Inne zmiany dotyczą zaś branży (...)
14.1.2019
Rządowy projekt przewiduje nowe rozwiązania związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi oraz opłatami za częstotliwości. Nowe przepisy dostosowują także polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej.
10.1.2019
Założeniem przygotowanego w Ministerstwie Infrastruktury projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkich podmiotów gospodarczych wykonujących tę samą usługę - przewóz osób (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika