Prawo administracyjne: Koncesje i zezwolenia - Zmiany w prawie

Wigilia jednak bez handlu?

14.11.2023

Rząd zaproponował, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, 24 grudnia, była dniem objętym zakazem handlu.

Terminy stosowania nawozów jesienią

2.11.2023

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze, niż przewidziane w rozporządzeniu okresy nawożenia, stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych.

Ułatwienia dotyczące biogazowni rolniczych

21.10.2023

18 października 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zawiera szczegółową listę substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej. Rozporządzenie jest dopełnieniem przepisów wprowadzających ułatwienia dla biogazowni (...)

Rada UE zatwierdziła nowe przepisy dotyczące maszyn

26.6.2023

Rada UE przyjęła nowe rozporządzenie o maszynach. Nowe przepisy aktualizują dyrektywę maszynową 2006/42/WE i przekształcają ją w rozporządzenie UE ws. maszyn, które obejmuje harmonizację zasadniczych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, promuje swobodny przepływ maszyn, (...)

Polscy przedsiębiorcy mogą wykonywać przewozy na Ukrainę bez zezwoleń

16.5.2023

Do Ministerstwa Infrastruktury 12 maja 2023 r. wpłynęła odpowiedź unijnej Komisarz ds. transportu Adiny Valean w sprawie zasad stosowania przepisów umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów. Na mocy umowy z 29 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2023 (...)

Będzie mniej jednorazowych przedmiotów z plastiku

27.4.2023

Wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic - SUP) jest głównym celem podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji (...)

Łatwiejszy wywóz z Polski dronów na Ukrainę

26.4.2023

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał w piątek (21 kwietnia) nowelizację rozporządzenia w sprawie krajowego zezwolenia generalnego. Oznacza to, że podstawowe modele dronów, będzie można wywozić na Ukrainę bez konieczności posiadania indywidualnych zezwoleń na wywóz.

Zakaz przywozu niektórych produktów rolnych z Ukrainy

19.4.2023

Czasowy zakaz przywozu z Ukrainy do Polski niektórych produktów rolnych m.in. zboża, cukru i mięsa wieprzowego został wprowadzony rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii. Nowa regulacja będzie obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku.

Zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku

29.3.2023

Rada UE przyjęła rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie emisji z transportu drogowego, który ma największy udział w emisjach pochodzących z transportu, oraz stanowią (...)

Parlament Europejski za ograniczeniem emisji państw Unii o 40%

17.3.2023

Do 2030 roku wszystkie kraje Unii muszą zmniejszyć emisje w porównaniu z rokiem 2005. Cele redukcji dla każdego państwa członkowskiego są oparte na PKB na mieszkańca i opłacalności Ograniczy się możliwości handlu emisjami, pożyczania i oszczędzania ich Informacje o (...)

Nowelizacja ustawy ograniczająca podwyżki cen ciepła

18.2.2023

Dzięki nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw wzrost cen ciepła do końca tego roku zostanie zahamowany na poziomie nie wyższym niż 40 proc.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika