Prawo spółek - Zmiany w prawie (strona: 4)

Nadchodzi trzeci etap łagodzenia obostrzeń

14.5.2020

Od 18 maja br. działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także bary i restauracje. Dzięki nowym zasadom do pojazdów komunikacji miejskiej wejdzie więcej osób.

1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki

7.5.2020

ARP uruchamia zapowiedziane w tarczy antykryzysowej wsparcie dla firm z branży transportowej oraz sektora MŚP. Rząd wspiera branżę transportową oferując na korzystnych warunkach leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe. Od dziś przedsiębiorcy, (...)

„Specustawa funduszowa” obowiązuje

28.4.2020

18 kwietnia br. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. (tzw. „specustawa funduszowa”). Ustawa obowiązuje od 18 kwietnia br., z mocą od 1 lutego 2020 r.

„Wsparcie w starcie” polepszone

28.4.2020

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie – to tylko część ułatwień, na jakie mogą liczyć osoby, które dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” otworzyły własną działalność gospodarczą lub (...)

Tarcza 2.0. - rozszerzenie tarczy antykryzysowej

20.4.2020

Rozszerzenie tarczy antykryzysowej to m.in. zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, dodatkowe świadczenia postojowe, a także możliwość objęcia wsparciem przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br. – \"Dzięki tym zmianom tarcza (...)

Pomoc dla realizujących inwestycje ze wsparciem UE

17.4.2020

Firmy, instytucje czy organizacje realizujące projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich w ostatnich miesiącach zmagają się z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Ta sytuacja dotyczy kilkudziesięciu tysięcy przedsięwzięć. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało (...)

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

8.4.2020

Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w Tarczy antykryzysowej, która wspiera przedsiębiorców i pracowników. Teraz zajmuje się nimi Sejm.

Funkcjonowanie hoteli i zakładów pracy - zmienione

5.4.2020

Rząd zobił wyjątki dla aptek i stacji benzynowych w przypadku „godzin dla seniora”, a także rozszerzamy listę osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to najważniejsze zmiany w opublikowanym 31 marca rozporządzeniu w sprawie ograniczeń w związku z epidemią. (...)

Pomoc publiczna z funduszy UE na nowych zasadach

4.4.2020

Dwa projekty rozporządzeń Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, które umożliwią wsparcie firm z funduszy unijnych na specjalnych, antykryzysowych zasadach, trafiły w środę do Komisji Europejskiej.

Funduszowy Pakiet Antywirusowy

3.4.2020

Rada Ministrów przyjęła tzw. specustawę funduszową. Gospodarcze zawirowania wywołane pandemią koronawirusa dotknęły także beneficjentów funduszy europejskich. Ograniczone możliwości realizacji dotyczą kilkudziesięciu tysięcy przedsięwzięć dofinansowanych przez UE. Ministerstwo (...)

Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową

31.3.2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze (...)

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

28.3.2020

Uelastycznienie przepisów rynku pracy i liczne uproszczenia formalne – to tylko niektóre formy wsparcia dla dużych przedsiębiorstw przewidziane w przyjętym przez Sejm pakiecie „tarczy antykryzysowej” na czas trwającej epidemii. Małe i mikro przedsiębiorstwa (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

28.3.2020

Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się tzw. tarcza antykryzysowa. W piątek Sejm przyjął pakiet rozwiązań skierowanych przede wszystkim (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej

25.3.2020

Rząd przyjął pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom. Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

Prezydent za rozszerzeniem tarczy antykryzysowej

24.3.2020

Rządowy pakiet rozwiązań mających ograniczyć skutki dla gospodarki z powodu epidemii koronawirusa jest konsultowany. W wielu przypadkach po prostu zamierza się zlikwidować kryteria i z pomocy będą mogli skorzystać wszyscy, którzy po prostu jej potrzebują. W pakiecie ustaw (...)

Rząd przygotował pakiet antykryzysowy

18.3.2020

Projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2, obejmie 5 filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu (...)

Będzie pakiet osłonowy dla firm

13.3.2020

Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów (...)

Rusza reforma nadzoru właścicielskiego

12.2.2020

W obecności Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz Wiceministra Aktywów Państwowych i Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa Janusza Kowalskiego w siedzibie MAP wręczono akty powołania członkom specjalnej (...)

Dostawcy lub nabywcy mogą żądać odszkodowania od kartelu

28.1.2020

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 12 grudnia 2019 r. wydał wyrok w sprawie C-435/18 - Otis i in. przeciwko Land Oberösterreich i in. Wskazał w nim, iż osoby, które nie działają jako dostawcy lub nabywcy na właściwym rynku dotkniętym działaniem kartelu, mogą (...)

PGL przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

26.1.2020

Nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, przejmuje najpopularniejszą w Niemczech linię wakacyjną Condor. Umowę w tej sprawie podpisano 24 stycznia br. w Hamburgu. W wyniku transakcji powstanie jedna z najsilniejszych grup lotniczych w (...)

Kara pieniężna dla PGNiG S.A. zostaje

24.1.2020

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną PGNiG S.A. w sprawie o nałożenie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązku usunięcia z kontraktów gazowych niekorzystnych dla odbiorców rozwiązań.

Czarna Księga barier dla polskich firm w państwach UE

16.1.2020

Dodatkowe wymogi certyfikacyjne, częste i ponadmiarowe kontrole, a także utrudniony dostęp do informacji – to tylko niektóre z dyskryminujących praktyk, z którymi polskie firmy spotykają się w państwach UE – wynika z Czarnej Księgi przygotowanej przez MR na podstawie (...)

Prosta i szybka ścieżka po fundusze europejskie

8.1.2020

1,2 miliard złotych z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) czeka na przedsiębiorców, którzy chcą ubiegać się o dofinansowanie innowacyjnych projektów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy w tym roku konkurs Szybkiej Ścieżki, (...)

Harmonogram konkursów w POIR

3.12.2019

W przyszłym roku z programu Inteligentny Rozwój (POIR) w co najmniej 13 nowych konkursach czeka na przedsiębiorców i jednostki naukowe minimum 3 miliardy złotych dotacji. Poza tym uruchomione zostaną 3 konkursy ogłoszone w IV kwartale 2019 roku. Jednocześnie kontynuowanych będzie (...)

Przedsiębiorcę wolno podwójnie karać...

31.10.2019

Dopuszczalne jest nałożenie na przedsiębiorcę dwóch kar za jedno zachowanie stanowiące naruszenie zarówno unijnych, jak i krajowych przepisów o ochronie konkurencji - uznał Sąd Najwyższy.

Fundusze Norweskie wesprą polskich przedsiębiorców

30.10.2019

O prawie 100 milionów euro w ramach programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy na wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, produktów czy usług.

Autostrada Wielkopolska zwróci Polsce niedozwoloną pomoc publiczną

26.10.2019

24 października 2019 r. Sąd Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie T-778/17 Autostrada Wielkopolska SA przeciwko Komisji Europejskiej. W wyroku tym sąd rozstrzygnął skargę, w której AWSA wystąpiła o stwierdzenia nieważności decyzji Komisji Europejskiej nakazującej Polsce odzyskanie (...)

Czy będą w Polsce fundacje rodzinne?

24.10.2019

Przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością założenia w Polsce fundacji rodzinnej - to jeden ze wstępnych wniosków, które płyną z konsultacji zielonej księgi dot. fundacji rodzinnej. Konsultacje te Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prowadziło od połowy (...)

Można się ubiegać o wsparcie projektów badawczo-rozwojowych dla MŚP

7.10.2019

Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie na wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów i procesów, które powstały w oparciu o wyniki prac badawczo-rozwojowych. Program skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) koordynuje Polska Agencja (...)

Podejrzane praktyki Biedronki...

1.10.2019

Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 3% rocznych obrotów.

Nowe uprawnienia UOKiK

18.9.2019

Kary za naruszanie zakazu geoblokowania i dostęp do tajemnicy skarbowej - to najważniejsze zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Część zmian już weszła w życie.

Akcje spółek będą zdematerializowane

17.9.2019

Akcje spółek, także te na okaziciela, będą miały formę zapisu cyfrowego, a nie - jak obecnie - papierowego dokumentu. Pozwoli to przeciwdziałać ryzyku nadużyć finansowych, zwłaszcza praniu brudnych pieniędzy. 

Konsultacje nt. fundacji rodzinnej

14.9.2019

Akumulacja polskiego kapitału i budowa silnych polskich marek, również na rynku międzynarodowym – takie są cele wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Do konsultacji trafiła zielona księga, w której resort przedsiębiorczości przedstawia rozwiązania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika