Prawo spółek - Zmiany w prawie (strona: 6)

Pora na „Głos Przedsiębiorcy”

27.7.2018

„Głos Przedsiębiorcy” – tak nazywa się zaktualizowana zakładka w portalu biznes.gov.pl, której zadaniem jest ułatwienie polskim przedsiębiorcom komunikacji z urzędnikami. Wszystko po to, żeby przekazać administracji swoje propozycje nowych regulacji prawnych – (...)

Dostęp MŚP do publicznych rynków kapitałowych

1.6.2018

Spośród 20 mln małych i średnich przedsiębiorstw działających w Europie tylko 3 tys. jest notowanych na giełdach. Komisja Europejska chce to zmienić, gdyż dostęp MŚP do publicznych rynków kapitałowych umożliwia rozwój. Proponowane przez KE zmiany przepisów mają (...)

Skuteczniejsze dochodzenie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

25.5.2018

Skuteczne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej firm, które np. spowodowały skażenie środowiska, oraz dotkliwe kary finansowe dla wielkich korporacji, jeśli te ukrywają istotne usterki swych wyrobów, przewidują nowe przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości (...)

Prosta spółka akcyjna – nowa spółka dla innowacyjnego biznesu

18.5.2018

Szybka rejestracja elektroniczna, 1 zł kapitału na start, brak barier wejścia, maksymalnie wykorzystany pomysł oraz elektronizacja procedur – to główne cechy prostej spółki akcyjnej. Ta nowoczesna forma spółki ma ułatwić rozwój przedsięwzięć, w szczególności (...)

Co z wpisem w CEIDG bez numeru PESEL?

18.5.2018

Realnie działający przedsiębiorcy nie muszą obawiać się wykreślenia z CEIDG. W przypadku braku numeru PESEL, MPiT dokonało zmian, bez konieczności ich angażowania. Wykreślenie dotyczy natomiast starych wpisów, które od lat nie były modyfikowane.

Mocniejsza ochrona tajemnicy handlowej?

10.5.2018

Rządowy projekt ma wzmocnić ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Dzięki nowym przepisom tajemnice handlowe, licencyjne, technologiczne czy organizacyjne – stanowiące we współczesnej gospodarce największą wartość – będą w Polsce bardziej bezpieczne.

Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji

10.5.2018

Komisja Europejska zaproponowała przepisy mające wzmacniać unijne prawa konsumenckie i ich egzekwowanie, a także poprawę przejrzystości badań naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa żywności. Komisja przedstawiła też projekt w sprawie wprowadzenia zakazu najbardziej szkodliwych nieuczciwych (...)

Konstytucja Biznesu weszła w życie

30.4.2018

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. To pakiet 5 ustaw, które mają przede wszystkim pomóc zbudować na nowo partnerskie relacje między przedsiębiorcami (...)

Sprawozdania finansowe i zmiany w KRS

21.4.2018

Podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego będą wyłączone z obowiązku przekazywania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, sprawozdania z badania oraz odpisu uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe.

Zmiany w zarządzaniu mieniem państwowym

29.3.2018

Nowa ustawa przewiduje zwolnienie kandydatów na członków organu nadzorczego wybranych przez pracowników w spółkach z udziałem Skarbu Państwa z szeregu warunków, jakie muszą spełniać pozostali kandydaci do tych organów. Ponadto ustawa poszerza uprawnienia (...)

Konstytucja Biznesu podpisana przez Prezydenta

23.3.2018

Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim budowanie partnerskich relacji między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwienie założenia oraz prowadzenia firm w Polsce.

Konstytucja Biznesu gotowa do podpisu

11.3.2018

Posłowie przyjęli pakiet 5 ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zmiany obejmą prawie 200 ustaw.

Ograniczenie handlu w niedziele

28.2.2018

1 marca br. wchodzą w życie przepisy ograniczające handel w niedziele. Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Zmiany wprowadzane są stopniowo. W 2018 r. w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie (...)

Przełomowe zmiany w działaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych?

22.2.2018

Polska atrakcyjną strefą inwestycyjną, zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia dokumentu, który zmieni zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. 

Poland Prize – ściągamy zagraniczne talenty do Polski

8.2.2018

Rusza program Poland Prize, który ma przyciągać do Polski zagraniczne start-upy. Ułatwienia w osiedlaniu się, akceleracja i granty pozwolą innowatorom z zagranicy stworzyć na początek około 50 firm oferujących nowe produkty lub usługi. Uruchomienie pilotażu ogłosiły Jadwiga Emilewicz, (...)

Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

6.2.2018

Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące. Dodatkowo ustawa ułatwi rozliczanie podatków i zwolni z podatku od spadków (...)

Ograniczenie handlu w niedziele od marca!

31.1.2018

Prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele i święta. Zgodnie z jej przepisami już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od 1 stycznia (...)

Konstytucja Biznesu przyjęta przez Sejm

27.1.2018

Posłowie przyjęli pakiet ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zmiany obejmą prawie 200 ustaw. M.in. przewidziano działalność (...)

Wkrótce wygodny i szybki e-KRS

26.1.2018

Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom niemal wszystkie sprawy związane z Krajowym Rejestrem Sądowym przedsiębiorca załatwi szybko i wygodnie przez internet. Przewidziano np., że od 1 marca 2020 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS będą musiały mieć postać elektroniczną.

Poprawa otoczenia prawnego działalności innowacyjnej

15.1.2018

Ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Podwyższyła ona m.in. kwotę maksymalnego odliczenia wszystkich kosztów kwalifikowanych na działalność (...)

Szansa na polskie leki...

8.1.2018

Dodatkowe pół miliarda złotych zostanie zainwestowane w stworzenie Instytutu Biotechnologii Medycznej, dzięki któremu Polska ma szansę stać się wiodącym rynkiem farmakologiczno-medycznym na świecie. Celem programu jest skuteczne promowanie i wspieranie rozwoju innowacyjnych (...)

Sieć badawcza „Łukasiewicz” coraz bliżej!

30.12.2017

Głównym celem Sieci badawczej „Łukasiewicz” jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych. Sieć ma stanowić pomost między nauką a gospodarką i być efektywnym zapleczem technologicznym i intelektualnym administracji publicznej.

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE

28.12.2017

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE, która wejdzie w życie w przyszłym roku zakłada: umocnioną siłę przetargową rolników wobec supermarketów, lepsze przygotowanie na wymagania produkcyjne i ryzyko rynkowe oraz większą elastyczność dla (...)

Wygodny i szybki e-KRS

26.12.2017

Sejm pracuje już nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on wprowadzenia ułatwienia dla stron przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz ma przyspieszyć i usprawnić działania sądu rejestrowego (...)

Działa Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

30.11.2017

Wdrożony przez GITD Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego to m.in. baza danych przedsiębiorców transportu drogowego, umożliwiająca wymianę gromadzonych w rejestrze danych z innymi krajami Wspólnoty Europejskiej. Użytkownicy korzystający z (...)

Druga ustawa o innowacyjności gotowa

24.11.2017

Celem nowelizacji, który powstał w MNiSW we współpracy z resortem rozwoju i finansów, jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Ustawa wprowadza możliwość ustanawiania przez ministra właściwego do spraw gospodarki programów w obszarze innowacyjności (...)

Łatwiej założyć spółdzielnię socjalną

24.11.2017

Większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych, ułatwienia w ich zakładaniu i funkcjonowaniu czy umożliwienie tworzenia konsorcjów spółdzielczych – między innymi takie zmiany zakłada uchwalona dziś przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach (...)

Reforma Krajowego Rejestru Sądowego?

21.11.2017

Rządowy projekt przewiduje ułatwienia dla stron przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz przyspiesza i usprawnia działania sądu rejestrowego. Zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku składania wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

Oszukańcze firmy będą zwalczane

20.11.2017

Celem przygotowywanych w Ministerstwie Sprawiedliwości zmian jest umożliwienie zdecydowanej walki z nieuczciwymi firmami, które oszukują zwykłych obywateli, a także narażają na straty polskie państwo. Nowe rozwiązania mają sprawić, że ofiarom nieuczciwych procederów łatwiej (...)

Życie publiczne ma być jawne

25.10.2017

Minister Mariusz Kamiński i minister Maciej Wąsik zaprezentowali w projekt ustawy o jawności życia publicznego. Jego celem jest wzmocnienie przejrzystości zarządzania państwem oraz jego majątkiem. Ustawa ma przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania państwem, a także będzie (...)

Druga ustawa o innowacyjności

13.10.2017

Celem tzw. drugiej ustawy o innowacyjności jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Projekt ustawy ma charakter horyzontalny, a więc wprowadza zmianę przepisów ograniczających innowacyjność, które do tej pory znajdowały są w różnych ustawach. Każdą (...)

Światowa gospodarka według MFW

10.10.2017

W latach 2017 i 2018 prognozowany wzrost światowego PKB wyniesie – odpowiednio – 3,6% i 3,7%. W stosunku do prognozy z kwietnia br. MFW skorygował prognozę w górę, zarówno dla świata jak i Unii Europejskiej.

Małe i średnie firmy łatwiej dostaną pomoc publiczną

3.10.2017

Rząd przyjął rozwiązania ułatwiające i przyspieszające udzielanie pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Umożliwią one przede wszystkim udzielanie dozwolonej prawem unijnym pomocy publicznej na przebudowę oraz (...)

Kolejny pakiet uproszczeń dla przedsiębiorców

30.9.2017

Ponad 50 ułatwień dla małego i średniego biznesu zawiera skierowany do konsultacji projekt przepisów o uproszczeniach w prawie podatkowym i gospodarczym. Przedsiębiorcy będą mogli np. wliczyć wynagrodzenie małżonka do kosztów uzyskania przychodu. Więcej firm skorzysta też z (...)

Polska Strefa Inwestycji

26.9.2017

Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało zastąpienie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jednolitym obszarem inwestycyjnym, który ma objąć cały kraj. Cała Polska ma stać się strefą ekonomiczną. Zachęty dla inwestorów, które dziś obowiązują w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika