Prawo spółek - Zmiany w prawie (strona: 7)

Będą ułatwienia dla spółdzielni socjalnych?

27.8.2017

Ułatwienia w zakładaniu i funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych, poszerzenie zakresu wsparcia dla tych podmiotów oraz doprecyzowanie celu ich działalności – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych. 

Tylko kwalifikowany e-podpis do założenia spółki z o.o.

15.7.2017

Nowelizacja m.in. Kodeksu spółek handlowych likwiduje możliwość korzystania ze „zwykłego” podpisu elektronicznego przy zakładaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet (tryb S-24). Ma to zwiększyć bezpieczeństwo obrotu prawnego. Do podpisywania (...)

Biznes i prawa człowieka

25.6.2017

Rada Ministrów przyjęła \"Krajowy Plan Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020\". KPD poprzez implementację \"Wytycznych ONZ\"  ma przede wszystkim służyć zwiększeniu ochrony praw człowieka i poszerzeniu możliwości (...)

Jaki podpis przy zawiązywaniu przez internet spółek z o.o.?

11.6.2017

Nowelizacja ma na celu wyeliminowanie możliwości korzystania za zwykłego podpisu elektronicznego przy zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S-24 (przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym), co ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu (...)

Żądaj odszkodowania za naruszenie konkurencji

10.6.2017

Celem uchwalonej ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji jest transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów (...)

Nowe przepisy dot. biegłych rewidentów i firm audytorskich

4.6.2017

Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym dostosowuje polski system prawny do przepisów unijnych z zakresu audytu i sprawozdań finansowych. Wprowadza ona zmiany w regulacji rynku audytorskiego i biegłych rewidentów. Nowe (...)

Sprawniejsze wydatkowanie funduszy z UE?

30.5.2017

Efektywne wydatkowanie funduszy z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 oraz uproszczenie i usprawnienie procedur w ubieganiu się o środki unijne (np. Rzecznik Funduszy Europejskich, konkursy w rundach, możliwość poprawy wniosku o dofinansowanie) – to  podstawowe cele przygotowanej (...)

Zmiany przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet

22.4.2017

Przyjęte przez Sejm zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet oraz składania wniosku o rejestrację spółki z o.o. zawiązanej w tym trybie do Krajowego Rejestru Sądowego. Przewidziano, (...)

Koniec wolności w pośrednictwie przy przewozie osób?

19.4.2017

Wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób zakłada propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Co przewidziano w projekcie?

Rząd za zakazem handlu w niedziele, ale z wyjątkami!

22.3.2017

Tematem posiedzenia Rady Ministrów 21 marca 2017 r. był m.in. obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd pozytywnie zaopiniował tę propozycję, przekazując jednak swoje uwagi do zmian. Gdzie ma być zakazany handel w niedziele? Co przepisy przewidują (...)

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników

14.3.2017

W Sejmie jest rządowy projekt ustawy o spółdzielniach rolników. Przygotowane rozwiązania w sposób kompleksowy regulują zasady funkcjonowania takich spółdzielni. Są one kolejną propozycją legislacyjną zmierzającą do wzmocnienia pozycji rolników (...)

Będą zmiany dla spółdzielni socjalnych?

10.3.2017

 Do konsultacji społecznych MRPiPS przekazało projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, który na nowo definiuje działalność spółdzielni oraz wzmacnia pozycję jej pracowników. Co dokładnie się zmieni?

Klauzule wykonalności - jest nowelizacja przepisów

4.3.2014

Po wejściu w życie ustawy przepisy będą szczegółowo regulować kwestię doręczeń w postępowaniu klauzulowym oraz biegu terminu do złożenia zażalenia na postanowienie nadania klauzuli wykonalności.

Drastyczne podwyżki podatku dla wspólników

23.10.2013

Konfederacja Lewiatan apeluje o nie niszczenie polskiej przedsiębiorczości w imię walki z dużymi sieciami handlowymi, których w formie spółki komandytowej działa na polskim rynku kilkanaście.

UOKiK zgodził na przejęcie w branży czasopism

2.8.2013

Prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji i zgodziła się na przejęcie kontroli przez Burda International nad spółkami należącymi do grupy Bertelsmann.

Wyższe kary dla kierowców. Za co?

14.10.2011

Wystarczy, że zapomnisz o jednym dokumencie i narażasz się na 3 tys. zł grzywny. Właściciele ciężarówek zapłacą jeszcze więcej.

Zasiłek chorobowy 2011: więcej o 59 zł

27.12.2010

1195,98 zł - do takiej kwoty wzrośnie od 1 stycznia najniższy zasiłek chorobowy. Wraz z nowym rokiem skończy się również dyskryminacja osób po 50. roku życia - będą one dostawać takie same świadczenia, jak ich młodsi koledzy.

Reklamy piwa dopiero przed północą

23.11.2010

Kibice nie napiją się piwa podczas meczów, wczasowicze mogą zapomnieć o nim na basenach i kąpieliskach. W telewizji i radiu reklamy tego trunku będą emitowane dopiero godzinę przed północą.

Ile wolnego dostanie mama po porodzie?

22.10.2010

Pracownica może skorzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wypoczynek będzie dłuższy gdy na świat przyjdzie więcej niż jedno dziecko. Partner kobiety dostanie natomiast tygodniowy urlop ojcowski.

Nadal nie znamy płacy minimalnej na 2011 rok

16.9.2010

Nadal nie wiadomo jakie minimalne wynagrodzenie za pracę będzie obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Po posiedzeniu Rady Ministrów premier oraz minister pracy poinformowali, że poprosili partnerów z Komisji Trójstronnej o wydłużenie czasu, w jakim powinna być ogłoszona wysokość (...)

Korupcja po polsku

1.9.2010

W najnowszym raporcie Transparency International dotyczącym korupcji na świecie w 2009 roku Polska znajduje się na 49 pozycji na 180 krajów. Wprawdzie w porównaniu do 2008 roku poprawiliśmy nasz wynik o osiem miejsc, jednakże w stosunku do innych krajów europejskich nadal daleko nam do czołówki.

Kiedy szef może przerwać twój urlop?

21.7.2010

Szef ma prawo zażądać, by pracownik przerwał urlop i wrócił niezwłocznie do pracy. Możemy wówczas wystąpić o zwrot kosztów wycieczki czy pokoju nad morzem, za który już zapłaciliśmy.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika