Prawo spółek - Zmiany w prawie

Pierwszy Pakiet Deregulacyjny coraz bliżej

29.4.2025

Mniej biurokracji, jasne przepisy, przyjazna administracja – ułatwienia dla polskich przedsiębiorców stają się faktem. Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, opracowany przez MRiT, został przyjęty przez Sejm. To ponad 40 rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu.

Pierwszy pakiet uproszczeń „Omnibus” dla firm w UE

28.2.2025

26 lutego 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju, tzw. Omnibus I. Jego celem jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Uproszczenia dotyczą m.in. dyrektywy o sprawozdawczości (...)

Rzecznik Praw Przedsiębiorców ma mieć szersze uprawnienia

26.2.2025

Większe uprawnienia w kształtowaniu prawa gospodarczego, możliwość wstrzymania kontroli i szerszy katalog podmiotów chronionych – to główne założenia przygotowywanych przepisów dotyczących funkcjonowania Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Skierowano wniosek (...)

Ustawa o rynku mocy znowelizowana

23.2.2025

Ustawa o zmianie ustawy o rynku mocy daje możliwość przeprowadzenia aukcji uzupełniających na rynku mocy w okresie od drugiej połowy 2025 r. do 2028 r. W toku aukcji uzupełniających będzie nabywana dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w ramach mechanizmu rynku (...)

Będzie Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego

22.1.2025

Trwają prace nad Kodeksem Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego. Celem „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego” jest ustanowienie jasnych, przejrzystych i nowoczesnych standardów zarządzania spółkami Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz (...)

CEIDG coraz bardziej przyjazna przedsiębiorcom

23.9.2024

Jeden wniosek przy rejestracji spółki cywilnej, coraz szerszy wachlarz e-usług, a finalnie pełna cyfryzacja – to kolejne rozwiązania, które resort rozwoju opracował, aby ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Ruszyły konsultacje publiczne projektu nowelizacji (...)

Pakiet deregulacyjny na finiszu

27.8.2024

Szybsze procedury, precyzyjne przepisy i odciążenie z nadmiaru obowiązków administracyjnych - przyjazne prawo gospodarcze ma wspierać przedsiębiorców na każdym etapie prowadzonej przez nich działalności. Kończą się prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym i już wkrótce (...)

Łatwiejszy dostęp do informacji gospodarczych

11.7.2024

Rząd chce zapewnić przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do informacji gospodarczych. Dzięki temu będą mogli np. szybciej ocenić wiarygodność płatniczą kontrahentów oraz konsumentów kupujących ich towary i usługi. Będzie to możliwe dzięki przyjętemu przez rząd projektowi (...)

Przyjazne prawo gospodarcze

25.4.2024

Łatwiejsze zakładanie firmy, mniej wymogów regulacyjnych, szybsze procedury administracyjne, rozwój najmniejszej działalności gospodarczej, w tym rzemiosła czy krótszy czas kontroli – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie resort rozwoju zaproponował w pierwszym (...)

Obciążenia firm sprawozdawczością mają być zmniejszone

21.10.2023

Komisja Europejska (KE) przedstawiła tzw. Pakiet Redukcji Obciążeń (Burden Reduction Package). Celem pakietu jest ograniczenie wymogów sprawozdawczych o 25%. Zalazły się w nim działania z obszaru sprawozdawczości finansowej i sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

22 mln zł dla przedsiębiorstw społecznych

21.10.2023

Dawanie szansy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – m.in. osobom z niepełnosprawnościami, jest niezwykle ważne. Temu właśnie służy ekonomia społeczna.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

15.9.2023

15 września br. wchodzi w życie opracowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Przygotowane przez resort rozwiązania ułatwiają przedsiębiorcom działanie na rynku Unii Europejskiej, wzmacniają ochronę pracowników, wierzycieli i wspólników (...)

Domy bez pozwolenia - bez ograniczenia powierzchni

21.8.2023

Sejm zakończył prace nad deregulacją prawa budowlanego, która wprowadza uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m2 powierzchni zabudowy. Jeszcze w tym roku Polacy będą mogli skorzystać z bezpłatnych projektów domów 120, 150 i 180 m2.

Firma Bezpieczna Cyfrowo

17.7.2023

Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, podniesienie poziomu ochrony sieciowej w sektorze MŚP i stabilności obrotu gospodarczego w kraju, a także upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach - to tylko niektóre korzyści (...)

Zmiany w ochronie konkurencji!

31.5.2023

Doprecyzowanie uprawnień dochodzeniowych UOKiK, zwiększenie niezależności organu antymonopolowego, kadencyjność Prezesa UOKiK, a także nowe rozwiązania dotyczące programu leniency. To tylko niektóre zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, które weszły (...)

Ułatwienia dla przedsiębiorców i ochrona pracowników

12.5.2023

Przygotowany przez ministra sprawiedliwości rządowy projekt dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów unijnych, które dotyczą transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Chodzi o ułatwienie spółkom prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym (...)

Uwolnienie kreatywności młodych

12.5.2023

Influencerzy, youtuberzy, działalność artystyczna, sprzedaż internetowa to branże i dziedziny, w której młode i kreatywne osoby chcą działać i się rozwijać. Resort rozwoju chce ułatwić im to – zapewni stabilne zasady prowadzenia biznesu.

Ruszył rządowy program „Tarcza dla pogranicza”

26.4.2023

Od 24 kwietnia przedsiębiorcy z województwa lubelskiego i podlaskiego mogą ubiegać się o rządową pomoc w ramach programu "Tarcza dla pogranicza". Na złożenie wniosku zainteresowani mają czas do 23 czerwca br. Łączna wartość programu to ok. 100 mln zł.

Przepisy określające jakość handlową miodu

24.4.2023

Miód pszczeli jest jednym z artykułów rolno-spożywczych, którego nazwa została określona w przepisach. Znakując miody należy zatem stosować przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 23 grudnia 2014 roku w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów (...)

Konsultacje kolejnego pakietu ułatwień dla przedsiębiorców

19.4.2023

Łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, sprawna sukcesja i przyjazne prawo gospodarcze - to cztery filary przygotowanego przez MRiT nowego pakietu zmian, które mają poprawić środowisko prawne i instytucjonalne dla firm. Ta propozycja rozwiązań została skierowana (...)

Konsultacje GUS w zakresie kodów PKD

25.11.2022

Główny Urząd Statystyczny prowadzi konsultacje dotyczące poziomu krajowego nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2025, opartej na zrewidowanej NACE Rev. 2.1. Konsultacje te umożliwią użytkownikom klasyfikacji PKD zaproponowanie zmian na poziomie krajowym - tj. piątego znaku PKD (...)

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej

25.11.2022

Rząd chce pomóc firmom rodzinnym kontynuować prowadzenie biznesu. Będzie to możliwe dzięki przyjętej przez Radę Ministrów możliwości zakładania fundacji rodzinnych. Dzięki niej majątek firmy zostanie zatrzymany w jednych rękach, co przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa (...)

Opłaty okołosprzedażowe - raport UOKiK

9.11.2022

Prezes UOKiK przeprowadził badanie rynku, w którym sprawdził opłaty pobierane przez sieci handlowe za usługi świadczone, np. logistyczne lub informatyczne, na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych. Efektem analizy jest raport, który wskazuje działania (...)

Co z projektem ustawy o działalności lombardowej?

15.10.2022

Ministerstwo Finansów we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotowało i skierowało do ponownych konsultacji projekt ustawy o działalności lombardowej. Nowy projekt nie zmienia podstawowych założeń regulacji działalności lombardowej. Celem (...)

Export Intelligence pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm

6.10.2022

Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad Export Intelligence. Nowy system to terabajty danych o przepływach handlowych, ważnych informacjach gospodarczych oraz wiele wskaźników opisujących poszczególne rynki zagraniczne. Generowane z nich raporty pomogą polskiemu biznesowi (...)

Ruszają nabory w ramach KPO

23.9.2022

W połowie października ruszą pierwsze nabory wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności – poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Będą fundacje rodzinne...

23.9.2022

Problem sukcesji dotyczy aż 57% firm rodzinnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce temu przeciwdziałać, dlatego w Polsce już od 2023 r. będzie można zakładać fundacje rodzinne. Pozwoli to m.in. ochronić majątek i zatrzymać go w jednych rękach.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika