Informacje dotyczące prawa spółek

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • 29.7.2020

  Przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach już wkrótce

  120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat dla przedsiębiorców w kłopotach - taki będzie efekt ustawy dot. Polityki Nowej Szansy. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli również (...)

 • 16.7.2020

  Pora na SLIM VAT

  Proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym, korzyści finansowe – to cztery obszary w których nastąpią zmiany. SLIM VAT (...)

 • 1.7.2020

  Transformacja dronowa przyśpiesza

  Ministerstwo Infrastruktury, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczęły 30 czerwca 2020 r. dronowy projekt rozwojowy o wartości ponad 61,5 mln zł. Pierwsza w historii (...)

 • 27.6.2020

  2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

  Od 4 do 30 czerwca firmy z sektora MŚP będą mogły składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. W ramach projektu Polska (...)

 • 24.6.2020

  Co przynosi „Tarcza antykryzysowa 4.0” w zakresie pomocy z ZUS?

  Dowiedz się, jakie nowe rozwiązania są wprowadzane ustawą z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz (...)

 • 13.6.2020

  Tarcza kapitałowa ze zgodą Komisji Europejskiej

  Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję w sprawie programu pomocowego przewidującego udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej w formie inwestycji kapitałowych, czyli tzw. tarczy kapitałowej. Oznacza (...)

 • 9.6.2020

  Wakacje kredytowe i przepisy antyprzejęciowe w Tarczy Antykryzysowej 4.0

  Sejm przyjął przepisy chroniące kredytobiorców i polskie spółki. Osoba, która straciła główne źródło dochodu, będzie mogła zawiesić spłatę kredytu na (...)

 • 8.6.2020

  Rząd pracuje nad konsolidacją sektora rolno-spożywczego

  W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, jakie znajdują się w nadzorze państwa.

 • 4.6.2020

  2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

  Od dziś do 30 czerwca firmy z sektora MŚP mogą składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. Jest o co walczyć – do (...)

 • 31.5.2020

  Tarcza dla dużych firm - jest decyzja Komisji Europejskiej

  Komisja Europejska zatwierdziła pogram pomocowy dla dużych firm. Do przedsiębiorców trafi 7,5 mld zł. Negocjacje prowadził UOKiK oraz PFR.

 • 31.5.2020

  Pierwsze projekty ustaw Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego

  Eksperci zaproszeni do współpracy przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w ramach Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego po trzymiesięcznej pracy przedstawili gotowe projekty zmiany (...)

 • 29.5.2020

  Tarcza 4.0 w Sejmie

  Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; osłona finansowa dla samorządów; ułatwienia (...)

 • 28.5.2020

  Rekomendacja dobrych praktyk notarialnych podpisana

  Rekomendacja dobrych praktyk notarialnych odnosi się do problematyki walnych zgromadzeń spółek kapitałowych i została wypracowana we współpracy z notariuszami, jako osobami bezpośrednio (...)

 • 25.5.2020

  Łatwiejsza naprawa finansów firm

  Przedsiębiorstwo, które wpadło w tarapaty finansowe i chce odbudować równowagę finansową będzie mogło samodzielnie otworzyć postępowanie naprawcze, bez konieczności występowania (...)

 • 21.5.2020

  Już ponad 42 mld zł trafiły do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

  Tarcza antykryzysowa działa. Wartość przyznanej pomocy - według stanu na 20 maja - wynosi już 42,88 mld zł.

 • 21.5.2020

  Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (...)

 • 17.5.2020

  Tarcza finansowa

  100 miliardów złotych trafi do firm, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa, dzięki tarczy finansowej. Z tej kwoty 25 mld zł dostaną mikroprzedsiębiorstwa, 50 mld - małe (...)

 • 14.5.2020

  Nadchodzi trzeci etap łagodzenia obostrzeń

  Od 18 maja br. działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także bary i restauracje. Dzięki nowym zasadom do pojazdów komunikacji miejskiej wejdzie więcej (...)

 • 7.5.2020

  1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki

  ARP uruchamia zapowiedziane w tarczy antykryzysowej wsparcie dla firm z branży transportowej oraz sektora MŚP. Rząd wspiera branżę transportową oferując na korzystnych warunkach leasing operacyjny (...)

 • 29.4.2020

  Złożenie deklaracji VAT niezbędne do wsparcia w ramach „tarczy finansowej”

  Podstawą weryfikacji wniosków i oświadczeń wpływających na przyznanie subwencji i jej wysokość w ramach „tarczy finansowej”, oferowanej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), (...)

 • 28.4.2020

  „Specustawa funduszowa” obowiązuje

  18 kwietnia br. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. (tzw. „specustawa (...)

 • 28.4.2020

  „Wsparcie w starcie” polepszone

  Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie – to tylko część ułatwień, na jakie mogą liczyć osoby, które dzięki programowi „Pierwszy (...)

 • 20.4.2020

  Tarcza 2.0. - rozszerzenie tarczy antykryzysowej

  Rozszerzenie tarczy antykryzysowej to m.in. zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, dodatkowe świadczenia postojowe, a także możliwość objęcia wsparciem przedsiębiorstw, (...)

 • 17.4.2020

  Pomoc dla realizujących inwestycje ze wsparciem UE

  Firmy, instytucje czy organizacje realizujące projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich w ostatnich miesiącach zmagają się z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Ta sytuacja dotyczy (...)

 • 8.4.2020

  Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

  Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w Tarczy antykryzysowej, która (...)

 • 5.4.2020

  Funkcjonowanie hoteli i zakładów pracy - zmienione

  Rząd zobił wyjątki dla aptek i stacji benzynowych w przypadku „godzin dla seniora”, a także rozszerzamy listę osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to (...)

 • 4.4.2020

  Pomoc publiczna z funduszy UE na nowych zasadach

  Dwa projekty rozporządzeń Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, które umożliwią wsparcie firm z funduszy unijnych na specjalnych, antykryzysowych zasadach, trafiły w środę do Komisji (...)

 • 3.4.2020

  Funduszowy Pakiet Antywirusowy

  Rada Ministrów przyjęła tzw. specustawę funduszową. Gospodarcze zawirowania wywołane pandemią koronawirusa dotknęły także beneficjentów funduszy europejskich. Ograniczone możliwości (...)

 • 31.3.2020

  Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wsparcie (...)

 • 28.3.2020

  Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

  Uelastycznienie przepisów rynku pracy i liczne uproszczenia formalne – to tylko niektóre formy wsparcia dla dużych przedsiębiorstw przewidziane w przyjętym przez Sejm pakiecie „tarczy (...)

 • 28.3.2020

  Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

  Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się (...)

 • 25.3.2020

  Pakiet dot. tarczy antykryzysowej

  Rząd przyjął pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom. Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów (...)

 • 24.3.2020

  Prezydent za rozszerzeniem tarczy antykryzysowej

  Rządowy pakiet rozwiązań mających ograniczyć skutki dla gospodarki z powodu epidemii koronawirusa jest konsultowany. W wielu przypadkach po prostu zamierza się zlikwidować kryteria i z pomocy (...)

 • 18.3.2020

  Rząd przygotował pakiet antykryzysowy

  Projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2, obejmie 5 filarów: (...)

 • 13.3.2020

  Będzie pakiet osłonowy dla firm

  Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; (...)

 • 12.2.2020

  Rusza reforma nadzoru właścicielskiego

  W obecności Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz Wiceministra Aktywów Państwowych i Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami (...)

 • 11.2.2020

  Wspólny list ministrów z Polski, Niemiec, Francji i Włoch do europejskiej komisarz ds. konkurencji

  Wspólny list w sprawie reformy unijnej polityki konkurencji do Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager – wystosowali minister rozwoju Jadwiga (...)

 • 29.1.2020

  Największe firmy będą musiały składać sprawozdania dot. swoich praktyk płatniczych dopiero w styczniu 2021 r.

  1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa, która ma ograniczyć zatory płatnicze. Zakłada ona m.in., że najwięksi podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (grupy kapitałowe (...)

 • 28.1.2020

  Dostawcy lub nabywcy mogą żądać odszkodowania od kartelu

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 12 grudnia 2019 r. wydał wyrok w sprawie C-435/18 - Otis i in. przeciwko Land Oberösterreich i in. Wskazał w nim, iż osoby, które nie (...)

 • 26.1.2020

  PGL przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

  Nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, przejmuje najpopularniejszą w Niemczech linię wakacyjną Condor. Umowę w tej sprawie podpisano (...)

1

2

3

4

5

...

18

NA SKÓTY