Artykuły dotyczące prawa zamówień publicznych - Strona 3
-
13.8.2005
Obowiązek ogłoszenia o przetargu ograniczonym - opinia prawna
Każda sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste musi być poprzedzona ogłoszeniem, niezależnie od wartości zbywanej nieruchomości. Ogłoszenie o przetargu następuje poprzez podanie informacji (...)
-
30.4.2005
Nabycie nieruchomości przez NZOZ w drodze bezprzetargowej - opinia prawna
Przystępując do omówienia powyższego zagadnienia, należy na wstępie rozstrzygnąć kwestię podmiotu, który mógłby nabyć nieruchomość komunalną w drodze bezprzetargowej. Niepubliczny zakład (...)
-
5.1.2005
Organizacja Urzędu Zamówień Publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Kierownictwo Urzędem zostało powierzone Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. Wykonuje on swoje zadanie przy pomocy wiceprezesów, Dyrektora Generalnego, dyrektorów departamentów, dyrektorów biur (...)
-
10.11.2004
Oferty w zamówieniach publicznych - kryteria oceny, termin związania i składania ofert (stan prawny obowiązujący do 24 maja 2006 r.)
Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzane są w celu wyboru, z punktu widzenia zamawiającego, najkorzystniejszej oferty. Ustawa przewiduje dwa sposoby oceny ofert. Według (...)
-
10.11.2004
Informacje ogóle o prawie zamówień publicznych w UE
Dyrektywy Unii Europejskiej, to jeden z rodzajów aktów prawnych, poprzez które tworzone jest prawo wspólnotowe. Zgodnie z definicją, dyrektywa jest wiążąca, jeśli chodzi o zamierzony skutek dla (...)
-
8.7.2004
Konkurs na twórcze prace projektowe - podstawowe regulacje (stan prawny do 1 marca 2004r.)
Jeżeli przedmiotem zamówienia mają być twórcze prace projektowe, ustawa przewiduje możliwość przeprowadzenia konkursu. Konkurs jest szczególną czynnością (procedurą konkursową) poprzedzającą (...)
-
8.7.2004
Konkurs na twórcze prace projektowe - przebieg procedury konkursowej (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
Konkurs na twórcze prace projektowe polega na kwalifikacji twórczych prac projektowych nadesłanych przez wykonawców na podstawie ich oceny. Konkurs nie prowadzi do wyboru najkorzystniejszej oferty, (...)
-
4.3.2004
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia - podstawowy dokument przetargowy (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest jednym z najważniejszych dokumentów przetargowych. Jest swoistym zaproszeniem dostawców i wykonawców do składania ofert. Pozwala oferentom dowiedzieć (...)
-
4.3.2004
Nieważność - kiedy zamawiający obowiązany jest unieważnić postępowanie? (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
Postępowanie w sprawie zamówienia publicznego przeprowadzone poprawnie i zgodnie z przepisami daje perspektywę osiągnięcia skutku zamierzonego przez zamawiającego, a więc zawarcia z dostawcą lub (...)
-
2.3.2004
Kiedy należy stosować ustawę o zamówieniach publicznych? (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
Ustawa o zamówieniach publicznych określa krąg podmiotów, które przy spełnieniu określonych przesłanek, obowiązane są stosować określone sformalizowane procedury. Podmioty te ustawa określa (...)
-
2.3.2004
Szczególne tryby postępowania - negocjacje, zapytanie o cenę a zamówienie z wolnej ręki (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Zamówienie publiczne może być udzielone wyłącznie w jednym z sześciu trybów przewidzianych w ustawie. Wśród tych trybów wyłącznie przetarg nieograniczony jest trybem podstawowym, którego zastosowanie (...)