Prawo zamówień publicznych - Artykuły

Zmienione Prawo zamówień publicznych

19.4.2021

W styczniu 2021 roku zmieniają się zasady i procedury zamówień publicznych. Sprawdź kto musi stosować nowe przepisy, jakie są nowe tryby zamówień i najważniejsze reguły dotyczące przygotowania i złożenia oferty w zamówieniu publicznym.

Nowe regulacje prawne na Nowy Rok

7.1.2021

Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze kary pieniężne – to jedne z wielu korzyści dla przedsiębiorców w nowym Prawie zamówień (...)

Nowe Prawo zamówień publicznych

15.10.2019

Wzmocnienie pozycji i lepsza ochrona praw wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych, aby zabezpieczyć ich interesy i ochronić przed problemami z płynnością; zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach; efektywne wydawanie (...)

E-faktury w zamówieniach publicznych

12.4.2019

Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania. Od 18 kwietnia 2019 r. e-faktury będą obowiązywać w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane (...)

Podwykonawcy w procesie inwestycyjno-budowlanym.

23.11.2015

Podwykonawca jest „najsłabszym ogniwem” w procesie inwestycyjnym. Pokazały to nam wydarzenia ostatnich lat. Na największych inwestycjach infrastrukturalnych realizowanych w Polsce to właśnie podwykonawcy stracili najwięcej. Wiele spółek musiało ogłosić upadłość lub popadło (...)

Nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych

26.1.2015

W 19 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Wprowadziła ona do polskiego porządku prawnego istotne zmiany, które mają doniosłe znaczenie tak dla podmiotów będących zamawiającymi, jak i dla wykonawców.

Dialog konkurencyjny - sposób na złożone i skomplikowane zamówienie

9.6.2010

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych dnia 25 maja 2006 r. wprowadziła zupełnie nowy tryb udzielania zamówień - dialog konkurencyjny. Dialog konkurencyjny pozwala na udzielanie złożonych i skomplikowanych zamówień, w szczególności związanych z projektami infrastrukturalnymi, technologiami (...)

Zamówienia publiczne - negocjacje bez ogłoszenia

10.6.2008

Ustawa Prawo o zamówieniach publicznych wprowadza szereg trybów udzielenia zamówień. Powszechnie znane tryby to przetarg nieograniczony i przetarg ograniczony. Nie są to jedyne sposoby udzielenia zamówienia, a w niektórych przypadkach ustawa wręcz nakłada na zamawiającego obowiązek zawarcia (...)

Błąd w obliczeniu ceny a sprostowanie - opinia prawna

24.8.2007

Prawo zamówień publicznych stanowi, iż w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Niedopuszczalne jest natomiast prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz dokonywanie (...)

Przetarg nieograniczony - podstawowy tryb udzielania zamówień publicznych

10.7.2007

Zanim formalnie rozpocznie się przetarg i zamawiający zaprosi do jego udziału wykonawców, musi dokonać szeregu czynności przygotowawczych. Jedną z ważniejszych czynności jest określenie przedmiotu zamówienia i ustalenie wartości szacunkowej zamówienia. Od tej wartości zależy szereg wymogów (...)

Przetarg ograniczony

10.7.2007

Ponieważ przetarg ograniczony jest obok przetargu nieograniczonego, podstawowym trybem udzielania zamówień - jego zastosowanie nie wymaga uzasadnienia, ani wystąpienia dodatkowych przesłanek. Zamawiający może skorzystać z trybu przetargu ograniczonego w każdej sytuacji, gdy uzna, że udzielenie (...)

Zamówienie z wolnej ręki

10.7.2007

Zamówienie z wolnej ręki jest jednym z trybów szczególnych udzielania zamówień publicznych w stosunku do trybu podstawowego- przetargu. Zamówienie z wolnej ręki to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą.. Jego zastosowanie, (...)

Podstawowe zasady systemu zamówień publicznych

9.7.2007

Zamówienie publiczne jest szczególnym rodzajem postępowania, zmierzającym do zawarcia umowy między zamawiającym (podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy) a wykonawcą. Jego stosowanie ma na celu przede wszystkim racjonalne wydatkowanie środków publicznych, a także przeciwdziałanie (...)

Publikacja ogłoszeń o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym UE

9.7.2007

Przepis art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych zobowiązał Prezesa Rady Ministrów do określenia kwoty wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, mając na względzie obowiązujące (...)

Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

21.5.2007

Prawo zamówień publicznych wprowadza obowiązek unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w razie zaistnienia jednej z przesłanek określonych w ustawie. Nie można unieważnić postępowania o zamówienie publiczne z innych przyczyn niż określone w ustawie. Zamawiający (...)

Sprawozdanie o udzielonych zamówieniach tylko do 1 marca

14.2.2007

W dniu 1 marca upływa ustawowy termin przekazywania rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach (zgodnie z art. 98 ustawy - Prawo zamówień publicznych). Sprawozdania za 2006 rok należy przekazywać drogą elektroniczną (on-line) za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej UZP. (...)

Wartość zamówienia a dostawy tego samego rodzaju - opinia prawna

11.1.2007

Problem dotyczy zamówień publicznych w domu dziecka. Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Prowadzimy stołówkę, która w całości jest finansowana ze środków budżetowych. Roczne wydatki na żywność to ok. 150 000 zł (rok 2005). Szacujemy, że w roku bieżącym będzie to ok 130 (...)

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika