Artykuły dotyczące prawa zamówień publicznych - Strona 2
-
29.8.2006
Jakich oświadczeń i dokumentów może żądać zamawiający od wykonawców w zamówieniach publicznych? (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Zamawiający w celu zweryfikowania, czy wykonawcy ubiegający się o zamówienie publiczne rzeczywiście spełniają warunki udziału w tym postępowaniu, może żądać od nich przedstawienia określonych (...)
-
28.8.2006
Protest w postępowaniu o zamówienie publiczne - co zrobić gdy zamawiający narusza prawa wykonawcy? (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Jeśli jesteś uczestnikiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i doszedłeś do wniosku, że postępowanie to jest prowadzone niezgodne z prawem, narusza min. zasady równości uczestników (...)
-
28.8.2006
Niezależny obserwator w postępowaniu o zamówienie publiczne (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Postępowania w sprawie zamówień publicznych o najwyższej wartości szacunkowej zamówienia podlegają dodatkowej kontroli. Kontrola ta sprawowana jest przez niezależnego od stron postępowania obserwatora, (...)
-
28.8.2006
Wykluczenia i wyłączenia w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych jest zasada równości obligująca zamawiającego do traktowania na równych prawach wszystkie podmioty ubiegające się o zamówienie (...)
-
28.8.2006
Oferty w zamówieniach publicznych - rodzaje i podstawy odrzucenia (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Co do zasady przedmiotu zamówienia nie można opisać przez wskazania patentów, znaków towarowych, pochodzenia. Wyjątkowo dopuszczalne jest opisanie przedmiotu zamówienia w (...)
-
28.8.2006
Aukcja elektroniczna - jak uzyskać zamówienie publiczne przez Internet? (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Postęp techniczny i związane z tym nowe technologie stwarzają człowiekowi nowe możliwości. Wykorzystując osiągnięcia techniki, ustawodawca zdecydował się wprowadzić do systemu zamówień publicznych (...)
-
28.8.2006
Koncesje na roboty budowlane (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Dostosowując polski porządek prawny do wymogów prawa Unii Europejskiej, do systemu zamówień publicznych została wprowadzona instytucja koncesji na roboty budowlane. Instytucja ta nie (...)
-
28.8.2006
Wadium - zabezpieczenie zamawiającego w postępowaniu o zamówienie publiczne (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Wadium jest to pewna wartość majątkowa, którą zamawiający żąda od podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, w celu zabezpieczenia swoich interesów. (...)
-
28.8.2006
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Oprócz przypadków, w których obowiązek wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy wynika wprost z ustawy, wykonawcy mogą zostać zobowiązani do wniesienia zabezpieczenia (...)
-
28.8.2006
Przetarg nieograniczony - podstawowy tryb udzielania zamówień publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Zanim formalnie rozpocznie się przetarg i zamawiający zaprosi do jego udziału wykonawców, musi dokonać szeregu czynności przygotowawczych. Jedną z ważniejszych czynności jest określenie przedmiotu (...)
-
28.8.2006
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest jednym z najważniejszych dokumentów w postępowaniu o zamówienie publiczne. Jest swoistym zaproszeniem wykonawców do składania ofert. Pozwala oferentom (...)
-
28.8.2006
Przetarg ograniczony - podstawowy tryb udzielania zamówień publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
W jakich sytuacjach można zastosować przetarg ograniczony? Ponieważ przetarg ograniczony jest obok przetargu nieograniczonego, podstawowym trybem udzielania zamówień, jego zastosowanie nie wymaga (...)
-
28.8.2006
Negocjacje z ogłoszeniem - tryb udzielania zamówień publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)
Negocjacje z ogłoszeniem podobnie jak każdy tryb, inny niż przetarg nieograniczony lub przetarg ograniczony może być stosowany jeżeli zostaną spełnione ustawowe przesłanki zastosowania trybu. (...)
-
9.3.2006
Zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową w UE
Zgodnie z artykułem 12 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Przynależność państwowa jest to pojęcie (...)
-
5.1.2006
Podstawowe zasady zamówień publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Zamówienie publiczne, jest szczególnym rodzajem postępowania, zmierzającym do zawarcia umowy, między zamawiającym (podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy), a dostawcą lub wykonawcą. (...)
-
5.1.2006
Ogłoszenie o zamówieniach publicznych - warunek prawidłowego postępowania (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Publikacja ogłoszeń o zamówieniach publicznych jest przejawem zasady jawności i niezbędnym warunkiem prawidłowo przeprowadzonego postępowania. Prawidłowe ogłoszenie umożliwia osiągnięcie właściwych (...)
-
5.1.2006
Wadium - zabezpieczenie dla zamawiającego w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Wadium jest to pewna wartość majątkowa, którą żąda od podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający, w celu zabezpieczenia swoich interesów. (...)
-
5.1.2006
Uprawnienia zamawiającego - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
Głównym celem ustawy o zamówieniach publicznych jest stworzenie takiego systemu procedur dokonywania zakupów, zamawiania usług i robót budowlanych, który zapewni przejrzyste, racjonalne i efektywne (...)
-
5.1.2006
Uprawnienia i obowiązki dostawcy (wykonawcy) w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego jest szczególnym trybem prowadzącym do zawarcia umowy. Zawarcie umowy jest głównym celem wszystkich podmiotów uczestniczących (...)
-
5.1.2006
Jaki tryb postępowania – przesłanki wyboru trybu - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
Z porady dowiesz się jak przebiega postępowanie w zamówieniach publicznych, jakie są jego poszczególne kolejne etapy.
-
5.1.2006
Dostawcy i wykonawcy w zamówieniach publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
W postępowaniu o zamówienie publiczne mogą uczestniczyć dostawcy i wykonawcy z jednej strony, a z drugiej podmiot zamawiający. Z niniejszej porady dowiesz się kto może być dostawca i wykonawcą, (...)
-
5.1.2006
Preferencje krajowe w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Jedną z naczelnych zasad systemu zamówień publicznych jest zasada równości wszystkich podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Zasada równego traktowania dotyczy zarówno (...)
-
5.1.2006
Wykluczenie i wyłączenie z postępowania o zamówienie publiczne (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych jest zasada równości obligująca zamawiającego do traktowania na równych prawach wszystkie podmioty ubiegające się o zamówienie publiczne. Jednym (...)
-
5.1.2006
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Celem zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest zagwarantowanie zamawiającemu zaspokojenia przynajmniej części roszczeń, na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy ze strony wykonawcy (...)
-
5.1.2006
Jakie dokumenty i oświadczenia należy składać w zamówieniach publicznych? (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
Zamówienia publiczne powinny być udzielane wyłącznie takim dostawcom lub wykonawcom, którzy są zdolni do wykonania zamówienia, dają gwarancję rzetelnego wywiązania się z zawartej (...)
-
5.1.2006
Przetarg dwustopniowy - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
Przetarg dwustopniowy jest szczególnym rodzajem trybu postępowania, w którym w pierwszym etapie dostawcy i wykonawcy składają oferty wstępne, a zamawiający może żądać od dostawców i wykonawców (...)
-
5.1.2006
Przetarg nieograniczony - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
Przetarg nieograniczony jest podstawowym trybem udzielania zamówień publicznych. Zastosowanie tego trybu nie wymaga żadnego uzasadnienia, ani wystąpienia jakichś dodatkowych okoliczności uzasadniających (...)
-
5.1.2006
Przetarg ograniczony - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
Przetarg ograniczony jest jednym z sześciu trybów określonych w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym możliwe jest udzielenie zamówienia publicznego. Podobnie jak przetarg nieograniczony, (...)
-
5.1.2006
Odstępstwa od ogólnych zasad postępowania o zamówienie publiczne (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego przeprowadzane jest według określonych przez ustawę zasad (zasady równości, uczciwej konkurencji, jawności, pisemności itd.) i innych regulacji (...)
-
5.1.2006
Wartości progowe a wymagania formalne (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
System zamówień publicznych oparty na ustawie z dnia 10 czerwca 1994 r. określa wymagania formalne prowadzonych postępowań w zależności od wartości szacunkowej zamówienia. Określone w ustawie (...)
-
5.1.2006
Zasada pisemności w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Zasada pisemności postępowania w sprawie zamówienia publicznego jest jedną z podstawowych, ogólnych zasad, na których opiera się system zamówień publicznych. Zasada pisemności wyraża się w (...)
-
5.1.2006
Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych - stan prawny obowązujący do 1 marca 2004r
Zgodnie z zasadą powszechności obowiązującą na gruncie zamówień publicznych każde wydatkowanie środków przez podmioty zobowiązane objęte jest obowiązkiem przestrzegania procedur (...)
-
5.1.2006
Kompetencje Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
System zamówień publicznych obecnie obowiązujący w Polsce jest systemem zdecentralizowanym. Oznacza to, że zamówień publicznych udzielają same zainteresowane jednostki. Nie ma jednego centralnego (...)
-
5.1.2006
Skarga w postępowaniu o zamówienie publiczne (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Skarga na wyrok zespołu arbitrów jest kolejnym środkiem odwoławczym przysługującym w toku instancji w postępowaniu wszczętym na skutek wniesienia protestu. Skarga do sądu powszechnego została (...)
-
5.1.2006
Protest w postępowaniu o zamówienie publiczne (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Jeśli jesteś uczestnikiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i doszedłeś do wniosku, że postępowanie to jest prowadzone niezgodne z prawem, narusza min. zasady równości uczestników (...)
-
5.1.2006
Odwołanie w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Odwołanie jest następnym w kolejności, po proteście, środkiem odwoławczym. Odwołanie jest rozpatrywane przez niezależny od zamawiającego organ - Zespół Arbitrów. Zespół Arbitrów, w składzie (...)
-
5.1.2006
Arbiter w zamówieniach publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
Zespół arbitrów powoływany jest do rozpoznania odwołania od rozstrzygnięcia protestu na czynności zmawiającego, w toku postępowania o zamówienie publiczne. Zespół arbitrów składa się z trzech (...)
-
5.1.2006
Szczególne przesłanki nieważności umów w sprawie zamówień publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
Umowy zawierane w sprawach zamówień publicznych co do zasady podlegają regulacjom kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. Jednak ustawa o zamówieniach publicznych wprowadza pewne odrębności (...)
-
5.1.2006
Czas trwania, forma oraz jawność umów w sprawie zamówień publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
Umowy w sprawach zamówień publicznych ze względu na swoją specyfikę, obszar w jakim są zawierane podlegają zaostrzonym rygorom. Te szczególne regulacje odnoszą się do formy umów, (...)
-
5.1.2006
Zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego (stan prawny do 1 marca 2004 r.)
Wydatkowanie środków publicznych w drodze zamówień publicznych wymaga szczególnych regulacji przeciwdziałających nieefektywnemu i korupcyjnemu wydatkowaniu tych środków. Ponadto podstawę, uzasadniającą (...)