Prawo administracyjne: Obywatelstwo - Zmiany w prawie

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

19.6.2024

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Przygotowane regulacje mają usunąć lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, którą spowodowało wejście w życie ustawy (...)

Odmowa nadania biegu obywatelskiemu projektowi ustawy

23.8.2023

10 sierpnia Sąd Najwyższy oddalił skargę Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy Uczciwa Polska oraz o zmianie niektórych innych ustaw na postanowienie Marszałka Sejmu RP o odmowie nadania biegu projektowi ustawy przygotowanemu przez ten Komitet.

Zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny

18.8.2022

Ustawa o zmianie ustawy o obronie Ojczyzny oraz ustawy o finansach publicznych wprowadza m.in. zmiany dotyczące źródła zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Poza obligacjami BGK będą nimi mogły być również kredyty i pożyczki, w tym zagraniczne.

Ustawa o obronie Ojczyzny w przygotowaniach

28.10.2021

We wtorek, 26 października w Warszawie wicepremier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawili założenia projektu nowej ustawy o obronie Ojczyzny. Ustawa o (...)

Sprawniejsza służba konsularna

23.8.2019

Zmiany do ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. - Prawo konsularne mają na celu doprecyzowanie jej przepisów i usprawnienie funkcjonowania polskiej służby konsularnej.

Zmiany w Kodeksie wyborczym

7.8.2019

Celem zmian jest wprowadzenie korekt w regulacjach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego. Nowelizacja zakłada, że o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum (...)

Karta Polaka na cały świat

29.4.2019

Propozycja rządowa zakłada rozszerzenie ustawy o Karcie Polaka na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

26.4.2019

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja (czwartek) obchodzimy Dzień Flagi.

W lutym rusza kwalifikacja wojskowa

25.1.2019

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 4 lutego do 26 kwietnia. Obejmie ona około 210 tysięcy osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2000 roku. Poza tym przewidziano podwyżki dla żołnierzy.

Co nowego dla patriotów?

12.11.2018

Święta, święta i po świętach - sprawdźmy, co po nich pozostanie. Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej (...)

Kto otrzyma nowe paszporty?

8.9.2018

Wszyscy, którzy od 5 listopada br. będą składali wnioski o wydanie paszportu, otrzymają dokument według nowego wzoru. Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę (...)

Nie będzie referendum konstytucyjnego

26.7.2018

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta RP ogólnokrajowego referendum konsultacyjnego w sprawie zmian lub uchwalenia nowej konstytucji. 

Pytania o konstytucję...

14.6.2018

Prezydent RP przedstawił propozycje pytań referendalnych w sprawie kształtu przyszłej konstytucji RP.

Pomoc dla repatriantów

25.4.2017

Ustawa o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw ma usprawnić proces repatriacji.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika