Informacje dotyczące prawa spadkowego
-
21.1.2021
Sąd spadku nie może pominąć testamentu zmarłego
12 stycznia 2021 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej stwierdzenia (...)
-
15.11.2020
Skuteczna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w sprawie postanowienia sądu dotyczącego spadku
Sąd Najwyższy rozpoznał skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach wyłączające z dziedziczenia brata zmarłego.
-
19.4.2020
Co z obywatelskimi projektami ustaw?
Na ostatnim posiedzeniu w bloku głosowań Sejm rozstrzygnął m.in. losy czterech obywatelskich projektów ustaw.
-
5.2.2020
11-letnia Zuzia nie zostanie bez renty rodzinnej...
Ministerstwo Sprawiedliwości zainteresowało się sprawą długu odziedziczonego po zmarłym ojcu przez 11-letnią Zuzię, zanim jeszcze sprawę tę przedstawiły media. Dzięki interwencji przeprowadzonej (...)
-
24.11.2018
Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm
Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego (...)
-
18.11.2018
Nie można odrzucić spadku na przyszłość
Odrzucenie spadku musi nastąpić po powstaniu podstawy dziedziczenia - orzekł Sąd Najwyższy.
-
30.7.2018
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej
Nowa ustawa zawiera rozwiązania, które umożliwią funkcjonowanie przedsiębiorstwa na analogicznych zasadach jak za życia przedsiębiorcy, w okresie - co do zasady - od otwarcia spadku do jego (...)
-
24.7.2017
Dziedziczenie działalności gospodarczej - Firma nie „umrze” ze śmiercią jej właściciela...
Celem proponowanej przez Ministerstwo Forwoju ustawy jest umożliwienie kontynuowania działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy, w tym ułatwienie przeprowadzenia firmy przez okres formalności (...)
-
20.7.2015
Od jesieni będzie mniej zadłużonych
Nowe przepisy pozwolą wszystkim, którzy otrzymali wraz ze spadkiem dług i go przyjęli, ograniczyć dziedziczenie długów do wartości otrzymanego majątku.
-
13.3.2013
Dziedziczenie długów? Tak, ale tylko do wysokości spadku
Nowy projekt zmian w Kodeksie Cywilnym przewiduje, że spadkobierca, który do pół roku od informacji o spadku nie zadeklaruje żadnej z opcji, będzie dziedziczył dług w wysokości spadku.
-
22.4.2011
Śmierć nie uwalnia od fiskusa
Urząd może ściągnąć należny podatek ze spadkobiercy. Wdowa czy wdowiec ma natomiast prawo do wspólnego rozliczenia ze zmarłym małżonkiem.
-
12.4.2011
Dostałeś w spadku kredyt? Jest na to rada
Masz pół roku, żeby odwiedzić notariusza lub sąd. Jeśli się spóźnisz, będziesz musiał spłacić odziedziczone długi.
-
8.11.2010
Jak wydziedziczyć najbliższą rodzinę?
Samo pominięcie żony czy dzieci w testamencie nie oznacza, że nie będą oni mieli prawa do części majątku, jaki po sobie zostawimy.