Ubezpieczenia majątkowe - Zmiany w prawie

Wzrośnie ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów!

21.7.2024

Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt zakłada zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz (...)

Rower ze wspomaganiem elektrycznym a OC

2.11.2023

12 października 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie C-286/22 - KBC Verzekeringen. Wynika z niego, że rower ze wspomaganiem elektrycznym nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia pojazdów mechanicznych, ponieważ nie jest napędzanywyłącznie siłą mechaniczną.

Ustawa realizująca Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego

3.9.2023

29 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Ustawa realizuje Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego, która jest częścią Strategii na rzecz (...)

Ustawa o ubezpieczeniach eksportowych

25.7.2023

Przyjęta przez Sejm ustawa o ubezpieczeniach eksportowych pozwoli na zwiększenie katalogu ubezpieczeń eksportowych, dzięki czemu więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych. Ustawa umożliwi również rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).

Nadużycie roszczenia o wypłatę gwarancji

19.6.2023

Wyrokiem z 2 marca 2023 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną powodów (konsorcjum spółek) w sprawie o zapłatę przeciwko gwarantowi (ubezpieczycielowi).

Skutki ugody poszkodowanego z ubezpieczycielem (OC) sprawcy szkody

19.10.2022

Wyrokiem z 22 października 2021 r., sygn. akt I CSKP 76/21, Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez zakład ubezpieczeń działający jako interwenient uboczny w sprawie o zapłatę zadośćuczynienia toczącej się z powództwa najbliższego członka rodziny osoby bezpośrednio (...)

Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań

21.6.2021

Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań przy niewielkich szkodach są coraz bardziej popularne. Jednak wciąż część klientów jest zaskoczona taką możliwością. Dlatego Rzecznik Finansowy przygotował analizę przybliżającą zasady tego typu ugód. Radzi też jak przygotować (...)

Senat przyjął ustawę w sprawie kredytów kupieckich

14.8.2020

Zabezpieczenie - w dobie pandemii COVID-19 - kredytów kupieckich dla przedsiębiorców - taki będzie efekt, przygotowanej w Ministerstwie Rozwoju, ustawy zabezpieczającej kredyty kupieckie dla przedsiębiorców, którą przyjął Senat. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta (...)

Projekt ustawy zabezpieczający kredyty kupieckie dla przedsiębiorców

23.6.2020

Możliwość ubezpieczania przez polskie firmy należności z kredytu kupieckiego w większym niż dotychczas zakresie w dobie pandemii koronawirusa – to kluczowe rozwiązanie zawarte w przygotowanym w Ministerstwie Rozwoju rządowym projekcie ustawy o zasadach udzielania wsparcia dla rynku ubezpieczeń (...)

MF ułatwi dostęp do zawodu aktuariusza

7.6.2020

Minister Finansów 3 czerwca podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu aktuarialnego. Wydłużył tym samym czas na zdanie wszystkich części egzaminu aktuarialnego bez obniżania poziomu egzaminu.

Poważnie poszkodowani w wypadkach mają zapewnione renty

24.12.2019

Po wielu latach starań Rzecznika Finansowego weszła w życie regulacja zapewniająca poważnie poszkodowanym w wypadkach dalszą wypłatę rent. Dotyczy ona osób, które były poszkodowane przed 1 stycznia 2006 r. Obowiązywały wówczas zdecydowanie niższe niż obecnie sumy gwarancyjne, (...)

O prawa rodzin osób najciężej poszkodowanych...

23.12.2019

Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego w związku z dostrzeżoną rozbieżnością w orzecznictwie. Dotyczy ona prawa do zadośćuczynienia dla bliskich osób żyjących, ale ciężko poszkodowanych np. w wypadkach komunikacyjnych czy na skutek błędu medycznego. Zdaniem (...)

Zasady pokrywania kosztów rzeczoznawcy z OC komunikacyjnego

14.12.2019

Sąd Najwyższy w pełni podzielił stanowisko Rzecznika Finansowego co do zasad pokrywania kosztów usługi rzeczoznawcy w razie sporu z ubezpieczycielem co do wysokości odszkodowania czy przebiegu zdarzenia. Uchwała uzupełnia lukę w ochronie praw osób poszkodowanych. Rzecznik Finansowy (...)

Naprawa uszkodzonego pojazdu a wysokość odszkodowania

2.1.2019

Wcześniejsza naprawa pojazdu przez poszkodowanego, czy też przywrócenie podstawowych funkcji pojazdu nie powoduje zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności. - Tak przyjął w dniu 7 grudnia br. Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. (...)

Będzie wyższe OC?

2.10.2018

W rządowym projekcie podwyższono minimalne sumy gwarancyjne w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (OC): posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wynikające z ich poruszania się oraz rolników mających gospodarstwa rolne. 

Więcej rolników będzie mogło ubezpieczyć swoje uprawy od suszy

29.9.2018

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocy dotyczącego dopłat do składek (...)

Zmiana ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

25.2.2018

Nowelizacja przesuwa termin wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, która implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r w sprawie dystrybucji ubezpieczeń z dnia 23 lutego 2018 r. na dzień 1 października (...)

Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

31.3.2017

Nowelizacja ma na celu zmianę sposobu wyliczania wysokości dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia, aby zapewnić jak największej grupie producentów rolnych dostęp do ubezpieczeń upraw rolnych z maksymalną wysokością dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika