Forum prawne

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

Witam!

To mój pierwszy post na forum, mam nadzieje, że trafiłem do dobrego działu.
Otóż zostałem oszukany przez człowieka zajmującego się sprowadzaniem aut z zagranicy.
Zakupiłem od niego auto na terenie Polski (nie zamawiałem od niego usługi sprowadzenia auta), zarejestrowane w Niemczech i z niemieckimi tablicami, niestety był to mój pierwszy taki zakup (jestem dopiero studentem, i to nie prawa...) i okazało się, że zabrakło mi doświadczenia i wiedzy merytorycznej. Po zakupie zorientowałem się, że pojazd nie ma opłaconej akcyzy.
Co gorsza, człowiek który auto mi sprzedał odmówił zapłacenia jej (kiedy już się w tym zorientowałem) twierdząc, że to już "nie jego problem".
Moje pytanie brzmi:
-Czy mogę jakoś zapłacić te akcyzę za niego?
-Czy ewentualnie mogę jakoś prawnie zmusić go do zapłacenia tej akcyzy?
-Czy, jeśli już wszystko inne zawiedzie, mogę sprzedać to auto dalej na terenie kraju, np, chociażby firmie która skupuje auta na części? (sam samochód przedstawia małą wartość finansową)
-Co Państwo zrobiliby na moim miejscu?

2013.10.24 7:30:19

Odpowiedzi w temacie: Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy. (21)

- Czy mogę jakoś zapłacić te akcyzę za niego? TAK. Wystarczy, że wypełni Pan deklarację akcyzową i wpłaci należną kwotę akcyzy. Urząd Celny nie interesuje się tym, kto zapłaci akcyzę. Liczy się fakt zapłaty. Jednak jest duża szansa, że polegnie Pan w urzędzie skarbowym przy próbie uzyskania zaświadczenia VAT 25. Zakładam, że kupił Pan pojazd bez umowy z lewym pośrednikiem z dobrą radą, żeby sam sobie Pan napisał lewą umowę kupna - sprzedaży.
- Czy, jeśli już wszystko inne zawiedzie, mogę sprzedać to auto dalej na terenie kraju, np, chociażby firmie która skupuje auta na części? (sam samochód przedstawia małą wartość finansową) Może Pan sprzedać auto na części.
- Co Państwo zrobiliby na moim miejscu? Zaproponowałby palantowi, który sprzedał mi auto, że albo go sobie bierze i zwraca mi kasę, albo zawiadamiam jego urząd skarbowy, że handluje pojazdami na lewo bez prowadzenia ewidencji i odprowadzania podatków. To może być skuteczne.

2013.10.24 16:40:43

Dziękuję bardzo za odpowiedź!
Może jeszcze kilka faktów... Auto kupiłem z umową jednakże facet namówił mnie (duży błąd z mojej strony) abym zaniżył kwotę na umowie (właśnie by uniknąć podatku do US) Tym niemniej mam jego podpis, pesel, dane etc.
Nie mam żadnych dowodów na to że hadnluje rzeczywiście na lewo i że nie prowadzi ewidencji ani nie odprowadza podatków (prócz tego,że nie odprowadził tej akcyzy rzeczywiście) wolałbym nie mieć z nim więcej kontaktu.
Jeśli istnieje taka możliwość, to opłacę te akcyzę jak najszybciej. Ale mam jeszcze jedno pytanie, czy próba opłacenia jej za niego może mieć jakieś negatywne skutki dla mnie,na wypadek gdyby UC jednak połapał się że to nie ja sprowadziłem to auto?

2013.10.24 16:58:9

Takie wyjaśnienie znalazłem kiedyś w necie. To powinno wyczerpać Pana pytanie.
Podatek akcyzowy jest, w przeciwieństwie do podatku od towarów i usług, selektywnym podatkiem konsumpcyjnym. VAT jest bowiem powszechnym podatkiem konsumpcyjnym, a więc podatkiem należnym co do zasady od wszystkich towarów i usług. Z kolei akcyza jest podatkiem należnym tylko od niektórych towarów uznawanych za wyroby akcyzowe oraz od samochodów osobowych. To jest pierwsza przesłanka podlegania danego stanu faktycznego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Drugą jest wykonanie określonej czynności podlegającej opodatkowaniu z udziałem wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego. Te czynności, w przypadku samochodów osobowych, to:
import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
1. pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
a. wyprodukowanego na terytorium kraju,
b. od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu importu albo nabycia wewnątrzwspólnotowego,
2. sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, następująca po pierwszej sprzedaży, jeżeli wcześniej akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony? (art. 100 ustawy o podatku akcyzowym).
Podatek akcyzowy należny z tytułu określonych czynności mających za przedmiot samochód osobowy jest podatkiem jednofazowym, a więc należnym tylko na jednym etapie obrotu (warunek ? rejestracja pojazdu na terytorium RP). Zasada jednofazowości polega na tym, że jeżeli w stosunku do samochodu osobowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu, jeżeli kwota akcyzy od pojazdu została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.
Mając na względzie powyższe wyjaśnienia, należy wyjaśnić tylko jedną z przesłanek podlegania danego stanu faktycznego opodatkowaniu akcyzą. Przesłanką tą jest wykonanie określonych czynności podlegających opodatkowaniu. Przedmiotem niniejszej opinii nie będzie natomiast druga z przesłanek, tj. charakterystyka wyrobu traktowanego jako podlegający opodatkowaniu.
Z powyższego wynika, że każda czynność mająca za przedmiot samochód osobowy, dokonana przed dniem jego pierwszej rejestracji na terytorium Polski rodzi obowiązek zapłaty akcyzy od pojazdów. Jeżeli jednak czynność wcześniejsza została rozliczona (opodatkowana) w prawidłowej wysokości, to kolejna czynność dokonana z udziałem samochodu osobowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Podatkowi akcyzowemu nie podlega także jakakolwiek czynność mająca za przedmiot samochód osobowy dokonana po dniu jego pierwszej rejestracji na terytorium Polski.
Odpowiadając zatem na Pana pytanie, stwierdzam, że akcyzę od pojazdów sprowadzonych z Niemiec płaci w pierwszym rzędzie ten, kto sprowadza (nabywa wewnątrzwspólnotowo) dany samochód osobowy. Pozostałe podmioty są zobowiązane są do zapłaty akcyzy wtedy, gdy niżej w łańcuszku sprzedaży nikt nie zapłacił akcyzy od pojazdu albo zapłacił ją w nieprawidłowej wysokości.

2013.10.24 17:37:25

Świetnie. Dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło. W takim razie jutro spieszę opłacić te akcyzę.
Bardzo dziękuję!

2013.10.24 17:48:13

Dzindobry mam taki problem sprowadzili auto z Niemiec zapłaciliśmy akcyzę i czekaliśmy na potwierdzenie zapłaty okazało się ze podczas płacenia system nawalil i poszły dwie deklaracje na jeden samochód dzwonili do białej podlaskiej do urzędu celnego bo tam była zaplacona akcyza mieli naprawić błąd ale znowu okazało się ze niema tego potwierdzenia dzwonilismy do Krakowa oni powiedzieli ze były dwie deklaracje w systemie i teraz niemmożna tego pobrać i znowu odzywają nas do białej a w bialej mówią ze w Krakowie przesadzaja i powinniśmy to pobrać i ciągle tego nie ma co mamy zrobić gdzie to zgłosić

2016.11.20 8:14:3

Nie załatwia się takich spraw telefonicznie. Napiszcie pismo do naczelników obu urzędów z dokładnym opisem sprawy i Waszym żądaniem i wyślijcie go listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

2016.11.20 11:21:52

A co gdy sprzedawca sprzedał mi samochód nie mógł w momencie sprzedaży pobrać akcyzy. Dał mi fakturę i załącznik do faktury że faktura jest opłacona i ze mi ja wyśle na mail jak tylko ściganie. Po tygodniu mówi że jest błąd w systemie i wyjaśniają bo nie ma tego auta.czy mam czekać dalej czy podjąć inne kroki?

2017.3.12 21:48:27

A niby czemu sprzedawca nie mógł opłacić akcyzy? Obowiązek wniesienia akcyzy spoczywa na osobie sprowadzającej pojazd do Polski lub osobie, która chce dokonać pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Tak więc obowiązek zapłaty akcyzy spoczywa zarówno na Panu jak i osobie, która sprzedała Panu auto. Wygląda na to, że sprzedający wodzi Pana za nos.

2017.3.13 20:56:37

Witam, kupiłem anglika od osoby która przy sprowadzeniu nie oplacila akcyzy, mam tylko dokument kupna sprzedaży i v5 jak opłacić akcyzę od takiego samochodu?

2017.7.3 10:59:40

Trzeba isc do UC , wypelnic formularz i oplacic. Oni i tak policza po swojemu

2017.7.3 23:38:44

kupiłem anglika jestem czwartą osobą w polsce sacztery polskie umowy ja jastem piąty i mam tylko zielony odcinek z dowodu angielsiego to jest problem

2017.7.26 16:49:35

Witam jakie są konsekwencje prawne dla osoby która sprowadziła pojazd do polski nie zapłaciła akcyzy i odsprzedała go dalej.

2017.9.8 8:52:27

nie oplacilem akcyzy przez rok od kupna auta doliczyli odsetki i tyle.
Ten co kupi zostanie obciążony, akcyzą która nalicza sie od daty zakupu i wjazdu na teren polski.

2017.9.18 15:9:59

Hej odświeżam. Jak sprawdzę opłacenie akcyzy? Czy mogę sam ją zapłacić? Co grozi sprzedawcy?
Dodam mam fv sprowadzający to firma

2018.3.27 6:40:40

Jeżeli sprzedający opłacił akcyzę, to będzie miał stosowne zaświadczenie z Urzędu Celnego i musi je Panu wydać wraz z pozostałymi dokumentami pojazdu. Jeśli mydli oczy, to znaczy że nie zapłacił akcyz i w takiej sytuacji Pan będzie musiał to zrobić przed rejestracją pojazdu.

2018.3.27 8:31:45

Ma mi na @dosłać auto zarejestrowane czekam na stały dowód. Teraz już nie wiem czy mydli oczy czy nie gdzie mogę to zweryfikować? Czy telefonicznie?

2018.3.27 20:8:57

W urzędzie celnym właściwym dla siedziby sprzedającego. Nie załatwi Pan tego telefonicznie. Tak może się Pan tylko dowiedzieć, jak należy napisać wniosek i jakie dokumenty załączyć.

2018.3.27 23:12:51

Czyli telefonicznie nie upewnić sie nawet czy akcyza jest czy nie jest opłacona?trochę nie ufam temu systemowi internetowemu .

Dziękuję mm za odpowiedzi

2018.3.28 6:41:27

Nie sądzę, żeby udzielili Panu taką informację telefonicznie. Nie ufałbym takiej informacji, bo urzędnik może coś palnąć na odczepne, a Pan nigdy nie będzie w stanie się na taką informację powołać. Nie będzie miał Pan dowodu na taką rozmowę. Tylko pisemna korespondencja stanowi ewentualny dowód w sprawie i urzędnik będzie musiał sprawdzić stan faktyczny, zanim się podpisze pod informacją.

2018.3.28 10:36:56

Lolo i jak z tą akcyzą? Wyjaśniło się coś? Mnie już szlak trafia. Sprzedający mnie zbywa już trzy tygodnie...I nie wiem co mam zrobić. Dostałam samokopiujace potwierdzenie z pieczątką zapłaty akcyzy.. dzwoniłam do naczelnika Urzędu w Nowym Targu. Pani poinformowała mnie ze pieniądze wpłynęły Ale zostały rozliczone z deklaracją nie za moje auto,małe za inne -która jest błędna.

Dzwonię do s przedajacej, twierdzi ze ona zniosła deklarację,A że w urzędzie coś popieprzyli.
Kosmos!

2018.5.9 15:34:58

Witam, mam pewien problem mianowicie kupiłem samochód od Polaka lecz powiedział że żadnej umowy nie trzeba spisywać ponieważ z tymi papierami co są mogę normalnie zarejestrować samochód na polskie tablice.
Posiadam różne dokumenty niemieckie mam Duży brief oraz Mały brief.
Nie posiadam żadnej umowy kupna od polaka ani umowy kupna od Niemca.
Nie wiem ile czasu auto jest na terytorium kraju.
Nie posiadam tymczasowych tablic.
Chciałbym opłacić akcyzę, ubezpieczenie, zrobić przegląd, oraz zarejestrować samochód na siebie.
Auto jest wyrejestrowane z Niemiec to jest potwierdzone. Co w takim przypadku mogę zrobić i czy mam jakiekolwiek szanse na to aby tego dokonać?
To był mój pierwszy zakup samochodu więc kupiłem i się załatwiłem i wolę najpierw się dopytać niż pakować się teraz w kłopoty.

2020.3.31 14:42:59

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika