Bezprawne odholowanie auta przez SM jako wraku

Odpowiedzi w temacie (0)

Lude_k

12.1.2018

Zauważyłam, że zniknęło prawidłowo zaparkowane auto mojego taty, który zmarł 2 miesiące temu. Auto ok. 12-letnie, z tablicami rejestracyjnymi, wizualnie w stanie odpowiadającym wiekowi, nie skorodowane, wszystkie szyby, jedynie w oponach brak powietrza. Po śmierci taty auto zostało posprzątane. Po zakończeniu sprawy spadkowej miało być sprzedane. Na policji powiedzieli, że zostało odholowane przez SM. Przypuszczam, że na podstawie Art. 50a. 1. (Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.). W skrzynce pocztowej nie było żadnych zawiadomień, ani wezwań do usunięcia auta, więc nie mogliśmy wcześniej zareagować. Proszę o poradę, co można w tej sytuacji zrobić. Nie chcemy (spadkobiercy) płacić za odholowanie i parkowanie auta. Zresztą uważam, że zostało odholowane niesłusznie. Szczerze mówiąc auto nie jest nam do niczego potrzebne, generuje tylko koszty (OC, swoją drogą nie opłacone) i chcemy się go pozbyć, ale sprawa spadkowa w toku, więc nie możemy. Auta pewnie nam nie oddadzą, bo nie jesteśmy właścicielem. Może nie robić nic, to po 6 miesiącach przejdzie na własność gminy. Tylko, czy po zakończeniu sprawy spadkowej gmina nie każe płacić spadkobiercom? No i pozostaje jeszcze OC, czy też nie będą nas za nie ścigać. Nie mamy żadnego dokumentu, że SM je zwinęła. Czy może napisać do SM, że tata nie żyje. Tylko pewnie wtedy będą trzymać to auto do zakończenia sprawy spadkowej, a to trochę potrwa i co wtedy z kosztami. Sprawa skomplikowana, ale może ktoś będzie umiał doradzić lub pokierować, gdzie możemy się udać po pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.1.2015

  Samochody służbowe do celów prywatnych - zmiany PIT w 2015 roku

  Zmieniły się zasady rozliczania podatku z tytułu samochodów służbowych użytkowanych przez pracowników do celów prywatnych. Od 2015 wartość przychodu określa ryczałt.

 • 16.2.2016

  Czy wizerunek stanowi dobro osobiste osoby prawnej i w ten sposób podlega ochronie prawnej?

  Dobro osobiste, jakim jest wizerunek podlega ochronie prawnej na podstawie art. 23 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Nie budzi zatem wątpliwości, że osoby fizyczne mogą skutecznie bronić się przed (...)

 • 28.4.2018

  Więcej oznakowań na przejazdach

  Do końca maja 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakują 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych naklejkami zawierającymi indywidualny numer przejazdu oraz telefony alarmowe.

 • 8.5.2018

  Jak sprawdzić historię pojazdu?

  Trafiliście na auto marzeń? Zanim zdecydujecie się na kupno, sprawdźcie online jego historię. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu (...)

 • 30.8.2016

  Jak chronić swoje dobra osobiste?

  Jeżeli chodzi o dobra osobiste to ich katalog otwarty zawarty jest w przepisie art. 23 k.c. Doktryna i orzecznictwo doprecyzowuje charakter tych dóbr oraz metody ich ochrony. Gdy nasze dobra (...)