Czy małżeństwo jest ważne

Odpowiedzi w temacie (3)

-

9.12.2001

Małżeństwo zostało zawarte za granicą, przez obywateli Polski i USA. Okazało się, że dane dostarczone przez jednego z małżonków , odnoszące się do stanu cywilnego (przed zawarciem małżeństwa) były fałszywe. Czy małżeństwo jest ważne?
(monika1)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Piotrek - menedżer

2001-12-14 18:38:35

Z tego co pamiętam ze studiów z zajęć z prawa zdaje się, że małżeństwo wymaga złożenia oświadczeń. Jeśli te oświadczenia zostały złożone fałszywie to zdaje się że małżeństwo zostało zawarte w sposób nielegalny. Tylko pozostaje jedna kwestia. O tym czy małżeństwo jest wazne czy nie musi teraz zadecydować sąd, bo jak nie patrzeć - macie przecież akt ślubu, a więc dokument podpisany przez urzędnika państwowego. Poza tym myslę że nie bez znaczenia jest obecna sytuacja małżeństwa (tzn. czy są dzieci). Tak czy inaczej proponuję skontaktowac się z prawnikiem i ewentualnie wystąpić do sądu o ustalenie czy małżeństwo jest ważne czy nie.

WielkiMufta

2002-01-21 02:13:06

bardzo chetnie Pani bysmy pomogli ale musismy miec wiecej informacji. prosze wejsc na strone www.cia.wsap.bialystok.pl Tam pomozemy Pani w sposob bardziej profesjonany BEZPŁATNIE

veslla

2005-04-01 20:12:48

małżeństwo istnieje (nie ma tu sankcji bezwzględnej nieważności) jeżeli zostało skutecznie zawarte tj. gdy spełnia wymogi art.1 k.r.o., ale jest wzruszalne (można je unieważnić). Chyba, że okoliczość stanowiąca podstawę ustanowienia zakazu ustała (np. w przypadku bigamii ustanie lub unieważnienie pierwszego małżeństwa).Unieważnienie może nastąpic po przeprowadzeniu postępowania i na podstawie wyroku sądowego.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.9.2018

  Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?

  Z chwilą zawarcia małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. (...)

 • 27.12.2017

  Unieważnienie małżeństwa ze względu na wiek

  Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Przewiduje jednak wyjątkowo, iż z ważnych powodów sąd opiekuńczy (...)

 • 3.3.2014

  Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

  Kodeks rodzinny i opiekuńczy opisuje sposób zawarcia małżeństwa, zgodnie z którym stanie się ono ważne i istniejące w obliczu prawa polskiego. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna (...)

 • 24.11.2017

  Zawarcie małżeństwa przed duchownym

  Małżeństwo zawarte w obecności duchownego poprzez oświadczenie woli jednoczesnego jego zawarcia przez mężczyznę i kobietę jest jedną z form małżeństwa skutecznego w świetle prawa. Warunkiem (...)

 • 31.1.2018

  Zakaz unieważnienia małżeństwa

  Przypadki, w których unieważnienie małżeństwa jest dopuszczalne wskazane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten formułuje także zasadę, iż nie można unieważnić małżeństwa (...)