e-prawnik.pl Porady prawne

Czy małżeństwo jest ważne

Odpowiedzi w temacie (2)

-

9.12.2001

Małżeństwo zostało zawarte za granicą, przez obywateli Polski i USA. Okazało się, że dane dostarczone przez jednego z małżonków , odnoszące się do stanu cywilnego (przed zawarciem małżeństwa) były fałszywe. Czy małżeństwo jest ważne?
(monika1)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Piotrek - menedżer

2001-12-14 18:38:35

Z tego co pamiętam ze studiów z zajęć z prawa zdaje się, że małżeństwo wymaga złożenia oświadczeń. Jeśli te oświadczenia zostały złożone fałszywie to zdaje się że małżeństwo zostało zawarte w sposób nielegalny. Tylko pozostaje jedna kwestia. O tym czy małżeństwo jest wazne czy nie musi teraz zadecydować sąd, bo jak nie patrzeć - macie przecież akt ślubu, a więc dokument podpisany przez urzędnika państwowego. Poza tym myslę że nie bez znaczenia jest obecna sytuacja małżeństwa (tzn. czy są dzieci). Tak czy inaczej proponuję skontaktowac się z prawnikiem i ewentualnie wystąpić do sądu o ustalenie czy małżeństwo jest ważne czy nie.

veslla

2005-04-01 20:12:48

małżeństwo istnieje (nie ma tu sankcji bezwzględnej nieważności) jeżeli zostało skutecznie zawarte tj. gdy spełnia wymogi art.1 k.r.o., ale jest wzruszalne (można je unieważnić). Chyba, że okoliczość stanowiąca podstawę ustanowienia zakazu ustała (np. w przypadku bigamii ustanie lub unieważnienie pierwszego małżeństwa).Unieważnienie może nastąpic po przeprowadzeniu postępowania i na podstawie wyroku sądowego.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM