e-prawnik.pl Porady prawne

czy to jest zasiedzenie

Odpowiedzi w temacie (6)

cisownica

18.7.2005

15 lat temu wynajęłam nieruchomość rolną o pow.1,5 ha ,,ponieważ za względu na jej odległść od mojego domu(3o km),sprawiała mi kłopot z codziennycm użytkowaniem.Dodaję,żę nie została zawarta żadna umowa a ni na piśmie,ani słowna co do czasu wynajmu.Ponadto z nieruchomości tej regularnie sam opłacam podatki. Czy dzerżawca moze w takim przypadku ubiegać dię o nabycie tego gruntu przez zasiedzenie?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

koneser

2005-07-18 23:59:15

Ja uważam że nie. Otóż Art. 172. § 1. k.c. stanowi że "Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)." Jednym z koniecznych warunków zasiedzenia jest więc to aby osoba, która próbuje zasiedzieć nieruchomość była POSIADACZEM SAMOISTNYM. Osoba, ktora posiada rzecz jako najemca jest jedynie POSIADACZEM ZALEŻNYM (art. 336 k.c.) Pozdrawiam.

sylart

2005-07-19 16:19:56

W polskim prawie czas do zasiedzenia wynosi 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze. Tak więc okres 15 lat jest za krótki.

ccicci

2005-07-20 15:57:44

Jeśli nie ma żadnej umowy pisemnej, trudno będzie udowodnić przed sądem, że była jakakolwiek umowa najmu. Dzierżawca może iść w zaparte i twierdzić, że użytkuje samoistnie. Zeznań świadków sąd nie musi wziąć pod uwagę. Należy czym prędzej podpisać jakąkolwiek umowę dzierżawy lub użytkowania.

basia2004@poczta.onet.pl

2005-07-26 09:33:01

zasiedzenie nastąpi dopiero po 20 latach a więc 20 lat i jeden dzień. a więc tak jak upłynie wymagany okres czasu.O tym okresie 20 letnim świadczyć będą kwity opłat za nieruchomość.

basia2004@poczta.onet.pl

2005-07-26 09:54:59

jeżeli jest właściciel tego gruntu i ma na to papiery to nie można zasiedzieć nieruchomości a to ,że nie było umowy nie ma znaczenia,gdyz pożytki z tej nieruchomości pobierałas więc ją utrzymywałaś płacąc podatki od tej ziemi .Wcześniej rozpędziłam sie nie doczytując ,ze wydzierżawiłas ją ustnie od kogoś.Teraz gdybys chciała ja oddąć a może właściciel chciałby ją ci zabrać to jeżeli udowodnisz ,że poczyniłas nakłady by się nie zawaliła jeżeli jest tam budynek to możesz dochodzić swoich praw o zwrot nakładów na cudzą nieruchomość.Nigdy nie będziesz właścicielem jeżeli tylko zasiedzaiałaś na tej nieruchomosci .Przepraszam za wczesniejszą błędna odpowiedz bo nie doczytałam ,że ty ją wynajęłaś

chudy

2007-02-21 20:11:35

oczywiście, że nie- okres zasiedzenia uwzględniając dobrą wiarę wynosi 20 lat..wg Art. 172 par.1

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM