e-prawnik.pl Porady prawne

długi rodziców

Odpowiedzi w temacie ()

-

31.5.2004

Czy pełnoletnie dzieci mające własne rodziny odpowiadają w jakiś sposób za długi rodzicow? Czy gdy z rodziców komornik ściągnął już wszystko co się da to czy może jeszcze nachodzić rodziny dzieci??
(lysy)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Marta

2004-06-03 11:56:23

Jeżeli to były długi wyłącznie Twoich rodziców, to dlaczego komornik miałby ścigać dzieci? Oczywiście, że nie może nachodzić waszych rodzin. Chyba, że też jesteście dłużnikami.

Piotr2004

2004-06-03 19:40:49

Nie może nachodzić. Natomiast kwestia odrębna, nad którą warto się zastanowić. W razie śmierci rodziców spadkobiercy dziedziczą również i długi. Przyjęcie spadku obciąża jednak tylko spadkobierców do ustalonej - w różny sposób - wartości masy spadkowej. Warto zastanowić się nad przepisaniem za życia nieruchomości i tego, co nie zostało zajęte - gdy chodzi o znaczne kwoty - na dzieci.

FOZZ

2005-02-05 20:52:41

TO JAKAŚ PARANOJA JEST

Bożena

2005-07-12 14:34:28

Paranoja mówisz ? Poczytaj tego. Mój były narobił mi długów w ZUS-ie ( byłam wspólnikiem firmy-na papierku-),nie płacił składek za pracowników za to świetnie się bawił z panienką w Zakopanem.Miałam świadków,że nie pracowałam w firmie-jego wspólników,ale to mnie ZUS wziął za d... a nie jego,bo....korzystałam z dziećmi na tym, że nasz ''pan'' kradł ! Miałam przecież z dziećmi miche zupy! Przed komornikami i odpowiedzialnością zabezpieczył się rozdzielnością majątkową,tzn.że nie odpowiada za ''moje'' długi.Miałam do wyboru,albo zapłacę solidarnie ze wspólnikami po prawie 10 tyś.zł,albo pujdę siedzieć bo fikcyjne bycie współwłaścicielem jest w Polsce karalne o czym mój luby ''zapomniał'' powiedzieć swojej kurze domowej ! Z tej paranoicznej sytuacji miałam wyjście.Mogłam zobowiązać się do spłacenia długu względem ZUS i nie wywiązać się z tego.Komornikowi płacić dobrowolnie po np. 10 zł miesięcznie,bo nie mam więcej,odsetki by sobie rosły tak jak i moje dzieci,które w odpowiednim momencie pociągnięte by były do odpowiedzialności spłacania długu za mnie.O popełnionym przestępstwie doniosłam Prokuraturze,zyskałam na tym tyle,że mój mąż dostał wyrok 8 m-cy w zawieszeniu na 2 lata za podrabianie mojego podpisu na fakturach ,a mój syn w podziękowaniu za to,że uchroniłam go i jego siostrę przed długami,znienawidził mnie,bo chciałam wsadzić tatę do paki.Mój były nigdzie nie pracuje od ponad 4-ch lat,a mimo to stać go na wczasy nad morzem i obozy zagraniczne mojego syna.Ma za sobą 3 nieudane związki,teraz rozpoczął nowy,4-ty.Wyjeżdżają sobie w każdy pogodny weekend za miasto na grilla,samochodem,który kupił na kogoś żeby mu go nie zabrał komornik,a Opieka Społeczna wspomaga go zasiłkami,bo jest taki bieeeedny.Żona go zostawiła z synem,którego się wyrzekła,wyrzuciła z pracy i pozbawiła środków do życia .TO JEST DOPIERO PARANOJA !!!!

asztajn alimenty.pl

2008-06-23 06:17:07

Co z długami mojego ojca, po jego śmierci. Nie posiada on majątku ani materialnych dór, które mógłby mi przepisać. Nie będę więc spadkobiercą.Czy mimo to ja po jago smierci muszę spłacać jego długi?

olo alimenty.pl

2008-10-07 19:57:18

Witam mam takie pytanie dowiedziałem się że moj ojciec posiada jakiś dług w zusie czy ja jako jego dziecko i pozostałe rodzeństwo w jakiś sposób za niego odpowiadamy??czy jest nim obarczona tylko matka ?? ojciec posiada jedynie z matkę pokoik w domu który dawno juz temu (przed powstaniem długu został przepisany na moją siostrę) proszę o porady

miskowa alimenty.pl

2008-11-04 17:23:45

moja matka nabrała kredytów i teraz nie jest w stanie ich spłacac

mycha alimenty.pl

2008-11-10 19:19:11

mam pytanie moja sąsiadka przez długi czas nie płaciła za mieszkanie i ja eksmitowali na inne zastępcze mieszkanie i czy jej córki jak są zameldowane pod tym samym adresem a nie mieszkają z nią i nie utrzymują kontaktów to czy komornik może od tych córek zając wynagrodzenie za pracę ???

załamana alimenty.pl

2008-11-27 11:59:11

moja matka zadluzyla mieszkanie na ponad 20tys zl. toczyly sie sprawy sadowe w tej kwesti gdzie o niczym ja nie wiedzialam bo przez okres ok 4lat juz z nia nie mieszka,m.Przeprowadzilam sie do innego miasta i tam tez pracuje az nagle dowiaduje sie ze komornik siadl mi na pensje i zaczyna sciagac dlug.......jestem strasznie zalamana i nie wiem jak to mozliwe i co mam zrobic prosze o poprady w tej sprawie!!!! nie rozumiem co to za prawo sciagac z dzieci dlugi za rodziców!!!

alexa

2009-08-20 09:47:56

A jeżeli dzieci nic nie odziedziczyły bo nie było co , ale długi sa ,czy są zobowieązane je spłacić?

fryzeusz

2010-07-15 12:46:44

Mam problem, który dotyczy zajęcia komorniczego. Mieszkałem z rodzicami jak jeszcze się uczyłem i wtedy oni zaciągneli potworne długi, wraz z opłatami komorniczymi łącznie ponad 30 tysięcy. Poniewaz rodzice tych dlugów nie spłacili, kiedy ja zacząłem pracowac komornik zają moja pensję. Udało mi się załatwic ugode między rodzicami a komornikiem. Rodzice mieli spłacać co miesiac dobrowolnie okreslona kwotę. Ugoda ta była na rok, potem miała zostać przedłużona, ale zamiast tego rpzestali płacic i komornik znowu zajął moja pensję. Jak mam się od tego uwolnić? mam już swoją rodzinę i psuje to w niej relacje, gdy mam ciągle spłacac rodziców, zwłaszcza, że nie jeden ich dług już spłaciłem. Co mam uczynić, żeby komornik nie zajmował mi pensji? Przeciez tez jakos musze swoją rodzinę utrzymać?

Anavi alimenty.pl

2010-08-30 18:46:50

Moja teściowa żyrowała kilkanaście lat temu swojej koleżance - teraz przyszło pismo od komornika, poza tym ma jeszcze inne kredyty, których nie spłaca. Czy ja jako synowa mogę odpowiadać zajej długi nie mając rozdzielności finansowej ze swoim mężem ? Obecnie mieszkam w jej domu, który w połowie należy do mojego męża i jego siostry. W jaki sposób komornik może zająć tą nieruchomość ? Bardzo proszę o pomoc, chciałabym ratować siebie i przedewszystkim swoje dzieci z tej chorej sytuacji

iza12014gmail.com alimenty.pl

2010-08-31 20:16:56

Pani by odpowiadała tylko za długi wg. kodeksu postępowania skarbowego - czyli- dług dla ZUS,US ,więc nie ma co się tymi zadłużeniami Pani teściowej przejmować a co do zajęć komorniczych nie mam pojęcia,radzę zadzwonić do pierwszego lepszego komornika i spytać.

Beatris alimenty.pl

2010-10-03 09:27:05

Witam Do momentu śmierci rodziców ,za długi odpowiadają rodzice,po śmierci wszystko dziedziczy,najpierw zona która nie może odrzucić spadaku,bo długi to także spadek,jeśli rodzice są po rozwodzie jak w moim przypadku,długi przechodzą na dzieci ,dlatego zaraz po śmierci trzeba udać sie do sadu i odrzucic spadek,chyba ze majtek jest większy niż długi,bo mój ojciec nie miał nic tylko długi,na to się ma pól roku od śmierci,koszt to 40 zł płaciłam 2 lata temu,ale na tym się nie kończy..Jeśli wszystkie dzieci odrzuca spadek,to musza zrobic,to wnuki,w przypadku nieletnich ,trzeba znalesc im kuratora, w moim przypadku byl tesc,koszt 50 zł,po wnukach długi przechodzą na rodzenstwo zmarłego,i ich dzieć.Tak wyglada cała procedura.Mój tata nie żyje już dwa lata,a banki do dziś szukają spadkbiercy, po nie zamkneli kredytów,a wystarczyło wystapić do sadu z wnioskiem o zapytanie kto przejoł,a kto odrzucił spadek.Na pewno beda nachodzić,dzwonić, nie ma się czym denerwowac tylko krotko odpowiedziec,ze dana osoba nie zyje juz tyle i tyle a ja mam odrzucenie spadku i nic mnie z ta osoba nie łaczy,i krótko,bo banki bede wymagac wyroków sadowych itd.a to ich problem,to wszystko kosztuje,a nie po to odrzucamy spadek zeby dalej narazac sie na koszty,niech sami wystąpią o wyrok:)Ja tak zrobiłam i mam spokoj.Ale to wszystko sie ciagnie bardzo.Więc póki rodzice żyją, nie ma się czym martwić,ale warto się dowiedziec czy długi mają czy nie,żeby po śmierci nie dowiedzieć się jasności,a po pól roku po śmierci nic nie zrobisz,bedziesz musiała spłacać,

iza12014gmail.com alimenty.pl

2010-10-03 11:17:31

jeśli chodzi o długi w rozumieniu kodeksu skarbowego - te długi na pewno przechodzą na wasze konto

Titik88 alimenty.pl

2011-03-28 15:04:03

Witam!Mam podobny problem.Moi rodzice maja wszczęte postępowanie komornicze.Czy ja jako ich pełnoletnia córka mieszkająca sama i mająca inny adres zameldowania mogę zostać obciążona przez komornika w sytuacji gdy rodziców nie będzie stać na spłacanie długu???Co będzie jeśli wyjdę za mąż??

pawell1987

2012-10-06 18:46:14

Witam, mam taki problem: ojciec popadł długi, nie są to może duże pieniądze, niecałe 6 tys, ale ojciec-alkoholik ma problemy ze spłatom rat w terminie, obawiam się komornika.Mieszkam razem z ojcem i dwojką młodszego rodzeństwa (jeszcze nieletni) Ja pracuję i sporo rzeczy w domu sam kupiłem - lodówka, telewizor, laptop i parę drobniejszych sprzętów. mam osobny pokój, ale sprzęty stoją w całym mieszkaniu.Nie chce odpowiadać za długi ojca, jak komornik przyjdzie pod moją nieobecność to zajmie co bądź, a ojciec nawet nie powie że to nie jego. Co mam zrobić w takim przypadku?? Prosze o pomoc.

agatajas

2013-01-17 10:37:01

Witam. Mam poważny problem. Jestem zameldowana u rodziców, ale 5 lat temu wyprowadziłam się z domu na studia i od tamtej pory nie mieszkam z nimi. Wczoraj zadzwonił do mnie mój brat, który poinformował mnie, że rodzice nie płacili czynszu w związku z czym dostaliśmy pismo o egzekucji komorniczej. Ja nie pracuję, ale mojemu bratu na poczet tegoż długu pobierana jest część pensji. Pismo o egzekucji zostało wysłane jeszcze w grudniu na adres zameldowania, czyli do rodziców, ale oni nie przekazali tej informacji ani mnie, ani mojemu bratu. Dowiedzieliśmy się o tym już po tym, jak komornik zajął mu część pensji. Zupełnie nie wiem co możemy w tej sytuacji zrobić. Czy istnieje jakiś szczególny tryb, aby odwołać się od tej decyzji? Wiem, że rodzice nie płacili od 2009 roku, a ja wyprowadziłam się w 2007. Jeszcze jedno. Czy komornik może na poczet długu zająć pensję mojego męża, który nie ma z tą sprawą nic wspólnego i nigdy nie był razem z nami zameldowany?

mrozowskim

2013-01-18 15:37:17

Pani mąż nie będzie musiał spłacać Pani długów. Natomiast w kwestii Pani zobowiązania do spłaty zadłużenia sugeruję udać się do prawnika. Skoro Pani nie mieszkała od 2007 roku w tym mieszkaniu, to nie powinna Pani też ponosić kosztów z tym związanych.

ryszard-pszcz

2013-06-20 18:35:53

Czy pełnoletnie dzieci mające własne rodziny odpowiadają w jakiś sposób za długi rodzicow? Czy gdy z rodziców komornik ściągnął już wszystko co się da to czy może jeszcze nachodzić rodziny dzieci?? (lysy)

siupka

2013-11-04 16:40:09

Witam. Jestem z mezem 3 lata po ślubie. Jego rodzice nie płacili mieszkania ładnych kilka lat. Mąż wcześniej mieszkał z nimi wówczas sie uczyl i nie pracowal. Ojciec jego nie byl zameldowany, jego matka jest niepelnosprawna i nigdy nie pracowala. Dostali nakaz eksmisji pol roku temu. Komornik przyslal pismo mojemu mezowi... mamy do splaty 5 tys. Za rodzicow mieszkanie. Tydzien temu jego rodzicom przyszlo pismo ze spoldzielni, ze ich wklad wlasny w tamto mieszkanie wynosil 50 tys. z tego odjeli dlugi - 40 tys. i 10 tys. im oddali. Z jakiej racji my mamy splacac cos komornikowi skoro spoldzielnia juz sobie dlug zabrala???? I czy istnieje mozliwosc cofniecia tego dlugu ewentualnie zeby on przeszedl na ojca? Bo dobrowolnie nie chce splacic tego dlugu... Pomozcie :(

dawi_id

2014-01-15 12:14:29

Witam, jest to mój pierwszy post na forum za wszelakie błedy przepraszam. Moja mama umarła 26.11.2012r. W domu zawsze było kiepsko z kasa i mama brała pożyczki w tzw. chwilówkach. Po śmierci mamy Ja wrac z rodzeństwem do tego siostra mamy, brat mamy, oraz jej matka wszyscy zrzekliśmy się majątku bo niewiedzielismy czy mama ma jakąś pożyczke. Pożyczki brała a nic nam nie mowiła dokumenty chowała albo wyrzucała. Po ponad roku tj 24.12.2013 dostaliśmy wezwanie Ja oraz moje rodzeństwo do sądu o spłate pożyczki którą wziała mama. W sądzie Sąd powiedział, ze może odrzucić nasze akt zrzeczenia się majątku. Dodatkowo może szukać innych osob do spłaty tej pożyczki (dziadkowie i pradziadkowie). Moje pytanie jest takie czy sąd bądź Bank może nakazać spłate długów potomnym po pradziadkach?? Pozdrawiam

Prawnik1209

2014-01-15 12:55:00

Witam, Zgodnie z art. 1024 kc rzeczywiście wierzyciele mogą żądać uznania zrzeczenia się spadku za bezskuteczne wobec nich jeżeli ich wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku a zrzeczenie się spadku przez ewentualnych spadkobierców nastąpiło z pokrzywdzeniem wierzycieli. Jednak przepis ten wprowadza ramy czasowe wystąpienia z takim wnioskiem, tj. przed upływem 6 miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku nie dalej jak 3 lata od odrzucenia spadku. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt tel. Kancelaria Adwokacka adw. Piotr Meller 502-199-050, 504-260-672

dawi_id

2014-01-15 13:17:23

Czyli Bank może ścigać moją ciotke (rodzina po pradziadkach), badz jej dzieci?

mrozowskim

2014-01-16 12:22:36

Sąd powiedział, że może odrzucić, ale nie powiedział, że musi. Dużo zależy od okoliczności i podejścia sądu do sprawy. Możecie podnieść argument, że zasądzenie spłaty pożyczek zaciąganych przez zmarłą byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, ponieważ nie mieliście wpływu na decyzje zamarłej. Nie wiedzieliście o zaciąganych zobowiązaniach i nie korzystaliście z tych środków, a spadek odrzuciliście. Wierzyciel nigdy nie zwracał się do Was o poręczenie zobowiązań zmarłej. W tej sytuacji wnosicie by sąd nie odrzucał Waszych aktów odrzucenia spadku, ponieważ nie wystąpiło pokrzywdzenie wierzyciela przez Was.

kanek1806

2014-05-13 16:12:25

Witam, Moja mama prowadziła firmę i nie płaciła składek i ma spory dług w zusie, którego nie bedzie nigdy w stanie spłacić a odsetki ciągle rosną. Czy ten dług przejdzie na mnie? nie ma nic co mama mogłaby mi dać w spadku.

xczarnecka

2016-06-08 15:13:29

to co czytam to paranoja zeby wszystkie pokolenia placily dlugi zmarlych zabral dlug ze soba i koniec

Basia22

2016-06-28 15:22:10

Mój tata nie żyje 10 lat narobił długów w 2006 roku a mamy 2016 rok odezwali się teraz mama jest niepełnosprawna a ja nie jestem pełnoletnią osobą i nie mam po nim żadnego spadku bo był pijakiem i czy muszę to spłacać bo mi sie wydaję że sprawa po 10 latach jest unieważniona ?

Ewa 48

2016-11-23 20:40:00

Moja mam nabrała kredytów dla mojego brata który ich nie spłaca i komornik zadłużenie ściąga z jej emerytury czy po śmierci mojej matki nie spłacony dług przejdzie na mnie i na moją siostrę? nadmieniam jednocześnie że moja mama nie posiada żadnego majątku

Luki Majer

2017-04-21 12:52:24

Dziadkowie zmarli. Nie przepisujac mieszkania na rzadne z dzieci. Pytanie czy teraz jeśli wszystkie dzieci dziadków chciały by zrzec się spadku na jednego z synów najstarszego brata a rzeczony brat ma długi alimentacyjnego to czy syn najstarszego z braci będzie musiał spłacać długi ojca

Marta

2017-07-12 21:13:20

Ojciec przepisał na mnie dom, darowizna... nie powiedział jednak , że ma długi wiem to dopiero teraz, nie chce tego domu w takim wypadku co mogę zrobić?Ojciec nadal żyje..

Schembri Antonino

2017-07-29 15:18:59

Witam, jestem Schembri Antonino z Włoch mieszkających w Lublinie. Szybko chcę użyć tego medium, aby polecić pracę pani Annette Robert Który pomógł mi w moich staraniach, aby uzyskać pożyczkę, potrzebowałam nagłej pożyczki w wysokości 30 000 USD, a więc wiele miesięcy prób uzyskania pożyczki online okazało się nieudane, byłem sfrustrowany i straciłam nadzieję, bo miałem złe kredyty, a nawet Banki mnie zawiodły, aż się z nią skontaktowałem. Złożyłem wniosek o pożyczkę, pożyczkę zatwierdzono bez problemów ze stresem i przygotowano wszystkie przygotowania dotyczące przelewu pożyczki iw ciągu 3 dni otrzymałem pożyczkę na moim koncie bankowym. Jeśli naprawdę potrzebujesz legalnej pożyczki bez stresu, proszę o kontakt z jej firmą pod adresem annetterobertloanfirm10@gmail.com lub zadzwoń, tekst / whatsapp +1 408-721-6191 Nie mogą wiedzieć, że to robię, ale modlę się, aby Bóg pobłogosławił ich za dobrą rzecz, którą dla mnie zrobili i wierzę, że inni świadczą o tym.

luck

2017-08-10 10:09:53

jakoś dziwnie tu sa same pytania ani jednej odpowiedzi co to za forum

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Długi rodziców Mam problem, który dotyczy zajęcia komorniczego. Mieszkałem z rodzicami jak jeszcze się uczyłem i wtedy oni zaciągneli potworne długi, wraz z opłatami komorniczymi łącznie ponad (...) czytaj dalej»

  • Długi rodziców Witam. Mam poważny problem. Jestem zameldowana u rodziców, ale 5 lat temu wyprowadziłam się z domu na studia i od tamtej pory nie mieszkam z nimi. Wczoraj zadzwonił do mnie mój brat, (...) czytaj dalej»

  • Długi Rodziców Witam, jest to mój pierwszy post na forum za wszelakie błedy przepraszam. Moja mama umarła 26.11.2012r. W domu zawsze było kiepsko z kasa i mama brała pożyczki w tzw. chwilówkach. (...) czytaj dalej»

  • Długi rodziców Witam. Jestem z mezem 3 lata po ślubie. Jego rodzice nie płacili mieszkania ładnych kilka lat. Mąż wcześniej mieszkał z nimi wówczas sie uczyl i nie pracowal. Ojciec jego nie byl (...) czytaj dalej»

  • Proszę o wyjaśnienie, czy komornik może pociągnąć do odpowiedzialności za długi rodziców ich Proszę o wyjaśnienie, czy komornik może pociągnąć do odpowiedzialności za długi rodziców ich (...) czytaj dalej»