DO MIKAWI-PYTANIE!!!! - forum prawne
Jeśli mógłbyś odpowiedzieć to mam jeszcze jedno pytanie odnośnie rozdzielczości majątkowej po rozwodzie( z datą wsteczną). Otóż przeglądałm w internecie odpowiedzi na tego typu forum dotyczące tej sprawy, i przeczytałam iż po rozwodzie mogę założyć taką sprawę ale tylko wtedy gdy wyrok się jeszcze nieuprawomocnił. Zmartwiłam się cholernie bo mój wyrok się chyba już uprawomocnił, sprawę rozwod. miałam 4 czerwca 2003r. Kurczę chyba się za pózno opamiętałam (ale to z niewiedzy). Proszę odpowiedz jeśli wiesz coś więcej.( a ten odrębny temat to po to żebyś szybciej zauważył bo zależy mi na czasie)Pozdrawiam !! i DZIĘKUJE
(ania)
Odpowiedzi w temacie: DO MIKAWI-PYTANIE!!!! (5)
faktycznie twój wyrok sie uprawomocnił, doslownie kilka dni temu, natomiast czy teraz mozna coś zrobic w tej sprawie - mimo szczerych chęci - nie wiem
aniu, jednak co nieco znalazłam na temat odpowiedzialności małżonków za zobowiązania.
Wobec tego, że w małżeństwie istnieją trzy majątki, odpowiedzialność za długi jest zróżnicowana w zależności od tego, kto dług zaciągnął i jakiego majątku on dotyczy.
Jeśli zatem zobowiązanie powstało:
przed zawarciem małżeństwa, albo
w czasie jego trwania, ale dotyczy majątku osobistego,
odpowiedzialność za nią ponosi tylko ten małżonek, który je zaciągnął i tylko swoim majątkiem osobistym. Gdy dług zaciągnęli oboje - odpowiadają majątkami odrębnymi i majątkiem wspólnym. Natomiast za długi jednego małżonka, które powstały w trakcie trwania małżeństwa odpowiada nie tylko on swoim majątkiem osobistym, ale także majątkiem wspólnym. Od tej zasady są jednak wyjątki.
Czy małżonek ma obowiązek płacenia długów zaciągniętych przez współmałżonka?
W zasadzie małżonek nie ma obowiązku spłaty długu zaciągniętego przez drugiego małżonka w czasie trwania małżeństwa, chyba, że on sam był stroną umowy, albo poręczał za dług. Współmałżonek dłużnika musi jednakże liczyć się z tym, że wierzyciel będzie chciał uzyskać swoją należność z majątku wspólnego, a on nie będzie się mógł temu sprzeciwić.
Wierzyciel może dochodzić należności od współmałżonka dłużnika w dwojaki sposób:
Przez pozwanie do sądu obojga małżonków, z zaznaczeniem, że odpowiedzialność współmałżonka dłużnika jest ograniczona do majątku wspólnego.
W postępowaniu egzekucyjnym, przez nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi także przeciw współmałżonkowi dłużnika.
W pierwszym przypadku można powiedzieć, że małżonek jest współodpowiedzialnym za dług zaciągnięty przez współmałżonka, ale jego odpowiedzialność ogranicza się tylko do środków pochodzących z ich wspólnego majątku.
W drugim przypadku małżonek ma obowiązek niesprzeciwiania się przeprowadzanej z majątku wspólnego przez komornika egzekucji. Zatem ten, u kogo jeden z małżonków zaciągnął pożyczkę nie może żądać jej zwrotu bezpośrednio od współmałżonka. Może jedynie uzyskać zwrot pożyczki przez egzekucje z majątku wspólnego, której małżonek nie powinien się sprzeciwiać, gdy klauzula wykonalności obejmuje także jego.
Jednakże nie wszystkie długi jednego z małżonków mogą być zaspokojone z majątku wspólnego. Wierzyciel nie może uzyskać zaspokojenia z majątku wspólnego, gdy :
zobowiązanie powstało przed zawarciem małżeństwa
zobowiązanie dotyczy tylko majątku odrębnego małżonka
sąd postanowił o tym, że spłata długu z majątku wspólnego (w całości lub w części) byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego
Sąd ma prawo ograniczyć, a nawet zakazać prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego małżonków, na wniosek współmałżonka, który nie jest dłużnikiem. Taka decyzja jest możliwa w sytuacji, gdyby zaspokojenie z majątku wspólnego było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, np. gdy mąż jest alkoholikiem, nie daje pieniędzy na utrzymanie rodziny, a zaciąga długi, żeby mieć pieniądze na alkohol.
Inaczej przedstawia się możliwość dochodzenia z majątku wspólnego kar majątkowych orzeczonych przez sąd lub kosztów sądowych. Są one pokrywane z majątku odrębnego dłużnika, a tylko w razie nieuzyskania ich w ten sposób, egzekucja może być prowadzona z majątku wspólnego.
Gdy małżonkowie uzyskają rozwód, były małżonek nie odpowiada za zobowiązania współmałżonka, nawet te, które zaciągnął w czasie trwania małżeństwa. Inaczej jest w przypadku należności podatkowych. Za zobowiązania podatkowe jednego z nich, zaciągnięte w czasie trwania małżeństwa, małżonkowie odpowiadają majątkiem wspólnym. Po rozwodzie natomiast odpowiadają także majątkiem osobistym, ale tylko do wysokości udziału we wspólnym majątku.
Pamiętaj, że :
Dług zabezpieczony hipoteką albo zastawem na rzeczy może być dochodzony z obciążonych przedmiotów niezależnie od tego, w którym z majątków małżonków przedmiot się znajduje. Dotyczy to także długu, który powstał przed zawarciem małżeństwa.
Jeżeli małżonkowie rozszerzyli majątkową wspólność ustawową, to wierzyciel jednego z nich może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego nawet wtedy, gdy dług powstał przed zawarciem małżeństwa.
Podstawy prawne :
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 64/9/59)
mikawi, bardzo Ci dziękuje !
Drogi Mikawi. Bardzo prosze o pomoc. Jestem rok po ślubie, a nie możemy z mężem na siebie patrzec. Jesteśmy zgodni co do rozwodu, jednak mąż mówi, żebym wszystko załatwiała sama. Nie chcę orzekać o niczyjej winie tylko jak najprędzej to zakończyć. Chodzi przede wszystkim o podział majątku. Wszystkiego dorabialiśmy się sami (samochód Skoda Octavia, komputer, sprzęt AGD, RTV itd.) Mąż mówi, żebym wynosiła się z domu, ale dlaczego miałabym mu to wszystko zostawiać? Mieszkamy na stancji, nie mamy dzieci. Mąż jest policjantem i uważa, że każdy sąd będzie za nim, chociaż on też chce rozwodu. Ja jestem nauczycielką. Bardzo proszę powiedzieć co mam zrobić?
prosze o rade. moi rodzice rozwiedli sie 15 lat temu, w czasie małżeństwa zakupili ziemie. mama złożyła pozew o rozwód i odeszła. teraz gdy tata umarł nagle przypomina sie jej ze ma prawo do tej ziemi i ze jej sie należy. a sądownie mam przyznany spadek po ojcu. Czy musze spłacać mame jeżeli widnieje jako współwłaściciel? a może składając pozew o rozwód nie robiąc podziału majątku nie należy sie jej ta ziemia i straciła do niej prawa? proszę o odpowiedz?
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?