e-prawnik.pl Porady prawne

jaka wysokość zachówku

Odpowiedzi w temacie ()

alien712

28.2.2005

Po zmarłym Dziadku na mocy testamentu całość majątku odziedziczyła Babcia. Zstępnymi Dziadka są dwie córki (z innego małżeństwa), obecnie domagające się zachówku (w ustawowym terminie, tj. po 2.5 roku). Niestety w międzyczasie Babcia zmarła. Majątek odziedziczyli ustawowi spadkobiercy (troje rodzeństwa). Pyt.1 Czy dzieci Dziadka mogą domagać się zachówku od dzieci Babci? Pyt.2 Jeżeli tak, to w jakiej wysokości (czy ustawowo, tj. połowa z 25%, czyli 12,5%) i czy mogą domagać się odsetek (!) Pyt.3 Czy lokata bankowa będąca własnością Babci wchodzi w skład masy spadkowej po Dziadku (oprócz tradycyjnego aktu małżeństwa nie mieli żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących współwłasności czy rozdzielności majątkowej). Pyt.4 Czy wartość spadku (oszacowana, podatek zapłacony) jest niezmienna w czasie dla celów obliczania wysokości zachówku? Proszę o pilne odpowiedzi.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

malgosia9991

2005-03-01 09:23:19

Witam, wiec ja sama bylam po porade u prawnika w tej sprawie. W czesci po Dziadku dzieci z jego pierwszego malzenstwa oraz wspolne maja jednakowe prawo dziedziczenia, jezeli nie zastrzegl tego inaczej w testamencie. Tj. jego czesc majatku dziedzicza wspolnie w jednakowych czesciach wszystkie dzieci wraz z jego zona, tj. kazdy 1/6 jego czesci majatku. W tym przypadku jeseli Babcia na mocy testamentu odziedziczyla calosc to jego dzieciom z poprzedniego malzenstwa przysluguje zachowek. Zachowek wnosi 1/2 tego co otrzymalyby w toku normalnego postepowania spadkowego (bez testamentu), w tym przypadku 12,5%. Lokata bankowa w tym przypadku równiez wchodzi w mase spadkowa, gdyz nie ma mowy o rozdzielnosci majatkowej, wiec przyjumuje sie wspolnote majatkowa. To tyle co moge dodac na ten temat.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

  • Czy przysługuje prawo do zachowku i ewentualnie jaka będzie jego wysokość? Witam jestem w następującej sytuacji. Zmarła babcia pozostawiła testament, w którym do spadku upoważniła 80% wnuczkę (...) czytaj dalej»

  • wysokość zachówku - jak wyliczyć ? Zmarły pozostawił testament w którym całość spadku (mieszkanie) po śmierci przekazuje swojej obecnej drugiej żonie. (Mieszkanie wcześniej było spółdzielcze (...) czytaj dalej»

  • Prawo Zachowka Witam, Chciałbym doradzic sie odnosnie zachówku... Otoż około 4 lat temu odbyła sie sprawa spadkowa po smierci mojej babki. Spadkobierców było 4 braci, z czego tylko jeden obecnie (...) czytaj dalej»

  • Wycena darowizny do zachowku Mama dokonała darowizny swojego mieszkania spółdzielczego bratu w 2005r nie wiem dokłatnie jaka to kwota - ok. 25 000zł.w 2009r po wylewie z uwagi na konieczną pomoc (...) czytaj dalej»