Kiedy wygasnie wyrok - usuniecie z rejestru karanych

Odpowiedzi w temacie (2)

xiveris

5.1.2011

Witam, mam pewno pytanie poniewaz kiedys zostalem skazany. Byl to wypadek samochodowy podczas ktorego prowadzilem i w ktorym zostali lekko podrapani koledzy. W wyroku zapisano: ...doprowdzajac do naruszenia czynnosci narzadu ciala pasazerow xyz , na czas nie przekraczajacy 7 dni w rozumieniu art. 157 & 2 kk, tj. wykroczenie z art. 86 & 1 k i za to na podstawie tego przepisu wymierza mu kare grzywna w wysokosci 400 (czterystu) zlotych, pozniej ze zostalem zwolniony z kosztow sadowych... moje pytanie jest takie, kiedy to wykroczenie zniknie z mojej kartoteki, ogolnie myslalem ze po 10 latach, jednak ostanio wczytujac sie w kodeks karny znalazlem informacje iz byc moze stanie sie to po 5 latach. Z gory dziekuje za udzielenie mi informacji, pozdrawiam

Nie znalazłeś odpowiedzi?

umbrellia

2011-01-06 13:02:59

Nie zostałeś skazany za przestępstwo, ale ukarany za wykroczenie, czyli najbadziej "lightową" formę czyny zabronionego. Dlatego przepisów o zatarciu ukarania szukasz w Kodeksie Wykroczeń, a nie w k.k. Zgodnie z przepisami k.w zatarcie ukarania w sprawach o wykroczenie następuje po 2 latach od wykonania kary - w Twoim przypadku uiszczenia grzywny. Jeśli chodzi o Krajowy Rejestr Karny - rozumiem, że tę "kartotekę" miałeś na myśli - to nigdy za ten wyrok tam nie figurowałeś. Za wykroczenia się nie trafia o tej bazy, chyba, że orzeczono areszt.

Blacki

2017-01-04 02:39:04

Witam. Chciał bym zapytać się mniej więcej moment usunięcia wpisu z KRK w moim przypadku, a dlatego iż było to ciut pogmatwane. A mianowicie w 04.2010r byłem skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, w tym okresie a mianowicie 4 miesiące później tj. 08.2010r. ponownie zostałem skazany na 1rok pozbawienia wolności (co za tym idzie pierwszy wyrok w zawieszeniu mi odwieszono), lecz pisałem odroczenia i udało mi się iż sąd zawiesił mi ponownie obydwie kary Pierwszą od 05.2011 na okres 2lat w zawieszeniu na 5, oraz drugąkar od 07.2011 na okres 1roku w zawieszeniu na 3 lata. Potem rok później tj. 04.2012 doszło jazda po alkoholu... - zakaz prowadzenia auta na 2 lata i grzywna 1500zł. - Wsyzstkie wyroki uprawomocniły się ze warunkowym zaiweszeniem kary. A-na 5lat B-3 lata i C-zakaz prowadzenia auta na 2 lata. - i teraz jeżeli już mineło prawie 7 lat od tych wyroków... - a czytalem iż przy wyrokach w zawieszeniu usuwa się wpis z KRK po 6 miesiącach - to czy w tym momencie na dzień dzisiejszy jestem "Czysty" czy też jeszcze nie... ?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: