Lokata po zmarłej

Odpowiedzi w temacie (1)

maja1mil

17.10.2006

Moja teściowa zostawiła w banku lokatę terminową .Nikt nie jest upowazniony. Czy te pieniądze są do odzyskania i w jakiej wysokości ,w chwili śmierci czy na dzień dzisiejszy.( od śmierci minęły cztery lata).Za te pieniądze chcielibyśmy postawić jej pomnik.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

7Monikan

2006-10-18 11:40:45

Nie ma tak, że nikt nie jest upoważniony. Po śmierci teściowej - niezależnie od tego, czy pozostawiła ona po sobie testament czy też nie - jeden ze spadkobierców testamentowych lub ustawowych, lub też wszyscy wspólnie - powinni wystąpić do właściwego miejscowo Sądu Rejonowego z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Jezeli jest tylko jeden spadkobierca - sprawa jest stosunkowo łatwa. Sprawa przedłuży sie, jeżeli okaże się, że jest kilku spadkobierców - wtedy Sąd ustala udziały każdego z nich - stosownie do zapisu testamentowego lub zgodnie z ustawą (kodeks cywilny). Przy 1 spadkobiercy - Sąd winien orzec o tym, że on w całości nabywa spadek, jeśli jest ich kilku - każdy z nich nabędzie spadek, stosownie do udziałów. W przypadku kilku spadkobierców - kolejnym krokiem powinno być złozenie wniosku o podział masy spadkowej, ale to już zupełnie inna sprawa. Reasumując - żaden bank nie wyda tych pieniędzy bez odpowiedniego orzeczenia (w tym wypdku jest to postanowienie) Sądu. Co do wysokości pieniędzy, które powinien Pan dostać - leżały one przez 4 lata na oprocentowanej lokacie, nie ma zapisu, który wstrzymywałby naliczanie odstek w chwili śmierci posiadacza rachunku czy też lokaty - tak więc spadkobiercy powinni dostać całą kwotę znajdującą sie na rachunku, pomniejszoną o stosowny podatek i inne opłaty. Pozdrawiam.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.10.2017

  Jak zarejestrować zgon?

  Zgon osoby należy zgłosić w terminie: 3 dni od sporządzenia karty zgonu albo 24 godziny od zgonu, jeżeli zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej. Zgon zgłasza się kierownikowi (...)

 • 12.9.2016

  Zasiłek pogrzebowy - kiedy i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

  Śmierć jest dla każdego, a szczególnie dla członków rodziny wydarzeniem dramatycznym i bolesnym. Oprócz cierpień zwiazanych z utrata bliskieuj osoby, rodzina zmarłego musi stawić (...)

 • 24.1.2019

  ZUS wysyła PIT-y

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

 • 7.8.2018

  Co zrobić, jeśli masz obligacje GetBack?

  UOKiK sprawdza jak banki, domy maklerskie i sama spółka oferowały obligacje Get Back. W toku są 3 postępowania wyjaśniające. Pobierz formularz ze stronywww.finanse.uokik.gov.pl i (...)