naruszenie dóbr osobistych - forum prawne
Pewna pani rozżalona nieuanym związkiem z moim ojcem, od pewnego czasu w swoim blogu opisuje moją rodzinę w sposób dla nas obraźliwy. Na początku kazdego postu pisze, że wszelkie podobieństwa do osób i zdarzeń i miejsc, które ... ... faktycznie mogły zaistnieć jest zupełnie przypadkowe zmieniła też moje imię i niektóre drobiazgi. Czy tego rodzaju zastrzeżenie chroni ją przed odpowiedzialnością za zniesławienie?
Odpowiedzi w temacie: naruszenie dóbr osobistych (4)
Witam moja mama otrzymała pozew o naruszenie dóbr osobistych od męża, są teraz w trakcie rozwodu. Czy wysłany przez moją mamę list w którym pisze o nim lekko obraźliwie (wiadomo jak to jest jak ponoszą emocje), może byc dowodem na naruszenie dóbr osobistych? Wydaje mi się że to za mało
2011.2.8 14:5:7
W zakresie ochrony dóbr osobistych znaczącą rolę w wyznaczeniu granicy bezprawności w działaniu mającym znamiona naruszenia dóbr osobistych pełni Sąd Najwyższy. W tym względzie można wskazać pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w orzeczeniu z 19 października 1989 r., II CR 419/89 (OSP 11-12/90, poz. 377), który to wyjaśnił, że za bezprawne uważa się każde działanie naruszające dobro osobiste, jeżeli nie zachodzi żadna ze szczególnych okoliczności usprawiedliwiających je, oraz że "do okoliczności wyłączających bezprawność naruszenia dóbr osobistych na ogół zalicza się: 1) działanie w ramach porządku prawnego, tj. działanie dozwolone przez obowiązujące przepisy prawa, 2) wykonywanie prawa podmiotowego, 3) zgodę pokrzywdzonego (ale z zastrzeżeniem uchylenia jej skuteczności w niektórych przypadkach) oraz 4) działanie w obronie uzasadnionego interesu."
Należy zatem zauważyć że przesłanką odpowiedzialności w razie naruszenia dóbr osobistych nie jest wina naruszającego. Nawet niezawinione działanie może być przesłanką odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych jeżeli taki skutek nastąpił. Z powyższego orzeczenia, które ma zastosowanie w praktyce sądowej wynika jednak ze przesłanką wyłączająca bezprawność działania naruszającego dobro osobiste jest zgoda pokrzywdzonego, działanie w ramach porządku prawnego oraz działaniem w obronie uzasadnionego interesu.
Roszczenie o usunięcie skutków naruszenia dobra osobistego - z art. 24 wynika, że w razie dokonanego już naruszenia dobra osobistego, ten czyje dobro zostało naruszone może żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
Z poważaniem
Anna Słowińska Vox iuris
Doradztwo Prawne Szczecin
ania.szczecin@interia.pl
2011.2.8 16:25:2
W sprawach o naruszenie dóbr osobistych doskonale sprawdza się doświadczenie adwokata Pawła Cejrowskiego z jednej z tczewskich kancelarii.
2019.4.27 9:37:5
W mojej sprawie o naruszenie dóbr osobistych udało mi się uzyskać sprostowanie w gazecie. Tzn udało się kancelarii którą zatrudniłam i którą mi polecono Koschel-Sturzbecher z Poznania. Jedni z lepszych fachowców w tym temacie. Sprawa była dość oczywista ale strona przeciwna mocno się broniła starając się podważyć dowody w sprawie. Nie było łatwo trochę to trwało ale na szczęście z pozytywnym skutkiem. Warto walczyć o swoje dobre imię.
2020.9.15 22:15:0
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?