obcokrajowiec grozi

Odpowiedzi w temacie (1)

Lukens84

7.11.2009

Witam, Problem który chciałbym opisać ma swoją historię i jest dość nietypowy. Jakiś czas temu razem z dziewczyną oraz jej koleżanką przebywaliśmy w Indiach. Koleżanka w tym czasie poznała pewnego Hindusa, z którym spędzała większość czasu w trakcie podróży. Facet wydawał się wyjątkowo cywilizowany, faktycznie pomógł nam nieraz w trakcie podróży, w tym czasie także najwyraźniej zakochał się w koleżance. Niestety bez wzajemności. Problemy zaczęły się po powrocie, gdy rozgoryczony rozstaniem zaczął jej grozić. Ciągle wysyłał smsy, dzwonił, znalazł jej internetowych przyjaciół i opisał im szczegóły na temat jej życia prywatnego (niestety koleżanka dzieliła się z nim nimi), rozczulając się jednocześnie nad sobą i opisując jak to on został zraniony. Jednocześnie groził jej, że za to co mu zrobiła - "zniszczy jej życie" (cytat dosłowny) - robił to niejednokrotnie. Sprawa trwała przez jakiś czas i teoretycznie skończyła się naszymi mailami, w których przedstawiliśmy sprawę prosto - albo przestanie grozić naszej koleżance, albo zgłosimy sprawę do ambasady i sprawimy, że będzie mógł pożegnać się z wizą do krajów UE (facet robi w nich interesy i z tego tytułu często przyjeżdża głównie do Niemiec). Rzeczywiście, zostawił ją na chwilę, jednak po kilku dniach wysłał obszernego maila, w którym zgłasza, że jeśli sprawa znajdzie swój finał w ambasadzie, jego prawnicy rozpoczną działanie na drodze prawnej, czego podstawą miałyby być straty jego firmy na działalności w UE z tytułu naszego zgłoszenia oraz jego rzekomo udokumentowane przez lekarzy problemy z ciśnieniem, które zagrażają jego zdrowiu, a zostały wywołane zaistniałą sytuacją. Moja pytanie to: - Jakie konsekwencje prawne grożą mu za grożenie, straszenie, naruszanie jej prywatności oraz przedstawianie szczegółów z jej życia prywatnego? Nie wiem, czy jest to z prawnego punku widzenia przestępstwo i czy podchodzi pod prawo karne, czy też należałoby złożyć pozew cywilny. Nie wiem też, jak należałoby złożyć taki pozew w sytuacji, gdy jest to obywatel Indii, przebywający tylko czasami w krajach UE. - W jaki sposób złożyć wniosek do ambasady w celu utrudnienia mu podróżowania po UE oraz jak go uargumentować? Czy jest to w ogóle możliwe? Jakie przepisy prawne podlegające pod tą sytuację pozwalałyby na uzasadnienie takiego wniosku? - Jakie konsekwencje grożą mojej koleżance z tytułu zgłoszenia tej sprawy do ambasady? W przypadku pozwu cywilnego - co jej grozi? Chodzi mi o jego interesy w UE oraz rzekome problemy ze zdrowiem - czy z tego tytułu ma prawo dochodzić jakichś roszczeń? Będę wdzięczny za wszelką fachową pomoc. Pozdrawiam, Łukasz

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Oakmoss

2009-11-13 10:39:51

Opisane przez Pana czyny podlegają kwalifikacji karnej. Pierwszy z nich spełnia znamiona przestępstwa zniewagi z art 216 § 2: „znieważenie innej osoby za pomocą środków masowego komunikowania”. Najwyższym wymiarem kary w tym wypadku jest kara pozbawienia wolności do roku. Drugi czyn

Jednocześnie groził jej, że za to co mu zrobiła - "zniszczy jej życie" (cytat dosłowny) - robił to niejednokrotnie.

realizuje znamiona przestępstwa groźby karalnej z art. 190 §1, podlegającego karze pozbawienia wolności do lat 2. Ustawę karną polską stosuje się w razie popełnienia przez cudzoziemca za granicą czynu zabronionego, jeżeli jest zagrożony karą przekraczającą 2 lata pozbawienia wolności, a sprawca przebywa na terytorium Polski. Cudzoziemiec ten nie podlega odpowiedzialności prawnokarnej wg polskiej ustawy karnej.

 

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.4.2018

  Sankcje z RODO

  Nowe rozporządzenie o ochronie danych uprawnia organ nadzorczy do nakładania administracyjnych kar pieniężnych. Kary powinny być proporcjonalne i odstraszające.

 • 15.2.2019

  Więcej cudzoziemców

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do pracy i zamieszkania. Pokazują to dane z nowego raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. Najchętniej (...)

 • 15.12.2018

  Zgromadzenia wspólników przez Internet?

  Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmiany ustawy – Kodeks spółek handlowych dotyczący możliwości udziału w zgromadzeniu wspólników spółki przy wykorzystaniu (...)

 • 1.10.2018

  Jakie nieruchomości objęte są międzynarodowymi umowami o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych?

  Zostały opublikowane wykazy nieruchomości objętych międzynarodowymi umowami o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych, zawartych z rządami niektórych państw przez Rząd Polski, (...)

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)