poradzcie co robic!!! - forum prawne
witam wszystkich na tym forum.
Postaram opisac w miare zwiezle moja sparawe.
w 2001 roku nawiazalam romas z wydawalo by sie normalnym czlowiekiem,na poczatku wszystko bylo super,pod koniec roku postanowilismy ze wyjade do pracy do hiszpani ,a on potem dolaczy.
Jako ze mial swoja mala firme sfinansowal moj wyjazd,zostawilam u niego w garazu swoj samochod(ktory niedawno kupilam i nie byl jeszcze przejerestrowany na moje nazwisko) i wiele zeczy osobistych.
Przyjechal do mnie na sylwestra i cos sie zaczelo miedzy nami psuc.
Po jego wyjezdzie jeszcze jakies dwa miesiace dzwonil az kontakt umilkl.
W 2002 przyjechalam do kraju po odbior samochodu i swoich zeczy i niemila niespodzianka kazal sobie zwrocic wszystkie koszty jakie poniosl w trakcie naszej znajomosci,zawrotna suma,ktorej nie mialam .Wydanie mi samochodu uwarunkowal podpisaniem kupna sprzedarzy tego samochodu.Zastraszona tak tez zrobilam,dostalam samochod i moje zeczy,wrocilam do hiszpani gdzie mieszkam do dzisiaj.Teraz sie dowiedzialam od rodziny ze szuka mnie prokuratura o kradziez samochodu.Co robic poradzcie w polsce nie mam nikogo z rodziny.
Odpowiedzi w temacie: poradzcie co robic!!! (1)
"Wady oświadczenia woli
.
.
.
Groźba bezprawna
Kolejną wadą oświadczenia woli jest groźba bezprawna. Osoba, która składa oświadczenie woli pod wpływem groźby bezprawnej może uchylić od skutków prawnych takiego oświadczenia, jeżeli mogła się obawiać, iż jemu lub innej osobie może grozić poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.
Można powołać się na groźbę, jeżeli jest ona bezprawna, tzn. jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Groźba musi być ponadto poważna, a więc składający oświadczenie woli pod jej wpływem musi liczyć się z realnym niebezpieczeństwem osobistym lub majątkowym dla niego lub innych osób. Bez znaczenia jest czy groźba pochodzi od adresata oświadczenia woli czy osoby trzeciej.
Uchylenie się od skutków oświadczenia woli
Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu, podstępu lub groźby nie powoduje, że jest ono nieważne od samego początku. Żeby uznać go za nieważne konieczne jest złożenie przez osobę dokonującą wadliwej czynności prawnej oświadczenia o uchyleniu się od jej skutków prawnych. Z chwilą złożenia takiego oświadczenia wadliwa czynność prawna przestaje wywoływać skutki prawne już w momencie jej dokonania, czyli z mocą wsteczną.
Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych wadliwej czynności powinno nastąpić na piśmie. W piśmie tym należy podać wszystkie okoliczności złożenia wadliwego oświadczenia woli, a w szczególności na czym błąd, podstęp lub groźba polegała. Może to nastąpić także przez oświadczenie złożone do protokołu sądowego. Złożenie oświadczenia ustnie powoduje, że w przypadku sporu nie będzie dopuszczalny dowód ze świadków, ani z przesłuchania stron, chyba, że druga strona sporu wyrazi na to zgodę (niedogodność ta nie dotyczy konsumentów występujących przeciwko przedsiębiorcy).
W razie odstąpienia od umowy z powodu wady oświadczenia woli, odstąpienie to powoduje wygaśnięcie umowy. Jeżeli druga strona umowy nie zgadza się, że czynność prawna dokonana została pod wpływem błędu lub groźby może wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie stosunku prawnego (art. 189 k.p.c.).
Złożenie oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu lub groźby jest ograniczone czasowo. Nie jest ono dopuszczalne po upływie roku od wykrycia błędu, a w przypadku groźby ? z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał."
źródło: http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/wady_oswiadczenia_woli-a_5084.htm
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?